Pazarlama

Adwords VS Adsense – Aralarındaki fark nedir ve ikisini de aynı web sitesinde kullanabilir miyim?

Adwords VS Adsense – Aralarındaki fark nedir ve ikisini de aynı web sitesinde kullanabilir miyim? Adwords ve Adsense arasındaki fark, adwords’ün Google arama sonuçları sayfalarında (ve ortaklar ağında) reklam vermenize izin vermesi, AdSense ise web sitenizde Google Ads’ü görüntülemek için bir yayıncı olarak kullanacağınız platform olmasıdır.

Her iki platform da geliştirilip Google’a aittir ve Google’ın başarısına olumlu katkıda bulunmuştur.

Bir blog yazarı veya web sitesi sahibi olarak ikisi arasındaki farkı anlamanız için birçok neden vardır.

Yeni başlayanlar için, her platformun ne olduğunu ve hangi koşullar altında hem Adwords hem de Adsense’i aynı web sitesinde kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

Google Adwords (Google Ads) nedir?

Adwords, reklamlarınızı Google Arama Sonuçları Sayfalarında, iş ortağı web sitelerinde veya Google Görüntülü Reklam ağında (Google Ads gösteren web siteleri) göstermek için bir reklamveren olarak kullanabileceğiniz platformdur.

Adwords’ün temel özelliklerinden biri, yalnızca birisi reklamınızı tıkladığında ödeme yapmanızdır (Tıklama Başına Ödeme).

Adwords ile bir hesap oluşturduğunuzda, reklam kampanyalarınızı oluşturabilir, reklamlarınızı ve bütçenizi seçebilir, reklamların nerede görünmesini istediğinize karar verebilirsiniz ve Google yalnızca birisi reklamları tıkladığında sizi ücretlendirir.

Adwords, yalnızca Google’ın gelirinin büyük bir bölümünü oluşturduğu için değil, aynı zamanda PPC’nin işletmelere de birçok fayda sağladığı için çok başarılı oldu.

Genel olarak, adwords kullanımı zor değildir, ancak onu nasıl doğru kullanacağınızı bilmiyorsanız, çok para kaybedebilirsiniz.

Benim PPC ipuçları makalemde 7 yaygın hatadan nasıl kaçınılacağını ve bütçenizi daha iyi kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Adwords’e kaydolduğunuzda, birkaç kampanya ve reklam oluşturabilirsiniz (reklam grupları halinde gruplandırılmış) ve her bir reklam grubu belirli bir kişi grubuna hedeflenebilir.

Sistem, reklamlarınızın hangi anahtar kelimeler için görünmesini istediğinizi ve ayrıca hangi yerler, saatler, günler vb. İçin seçmenize olanak tanır.

Genel dijital pazarlama stratejiniz ve iş hedeflerinizle uyumlu kampanyalar oluşturmak için bir dizi seçeneğe sahip çok esnek bir platformdur .

AdWords’ü nasıl kullanacağınızı öğrenmenin en iyi yolu, resmi sayfalarını ziyaret etmektir, ancak akılda tutulması gereken bazı şeyler şunlardır:

Adwords kullanırsam, reklamım Google Serps’te ilk konumda görünecek mi?

Hayır. Bu, birçok insanın adwords hakkında sahip olduğu en büyük yanılgıdır. Belirli bir sorgu için reklamlarınızın bir sayfanın üst konumlarında görüneceğinin garantisi yoktur.

Adwords reklamları genel olarak organik arama sonuçlarının üstünde ve altında görünür.

Reklamlarınızın tam olarak nerede görüneceği birçok faktöre (rekabet, reklamlarınızın kalite puanı, açılış sayfasının kalitesi, teklif tutarı ve daha pek çok şey) bağlıdır, ancak bu, adwords kontrol paneli aracılığıyla kontrol edebileceğiniz ve ince ayar yapabileceğiniz bir şeydir.

Deneyimli bir Adwords Sertifikalı uzman, kampanyalarınızı optimize etmenize ve karlı PPC kampanyaları yürütmenize yardımcı olabilir .

Reklamlarım gösterildiğinde bir ücret öder miyim?

Hayır. Adwords, bir Tıklama Başına Ödeme (PPC) sistemidir, yani yalnızca reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödeme yaparsınız, görüntülemeler için ödeme yapmazsınız.

Kampanyalarımda hem metin, duyarlı reklamlar hem de zengin medya reklamları (video, resimler) kullanabilir miyim?

Evet, zengin medya reklamlarını kullanabilirsiniz, ancak bunlar Google SERPS’te değil Google Görüntülü Reklam ağında (Adwords’te yayıncı olarak katılan siteler, yani Adsense web siteleri) gösterilecektir.

Google arama sonuçlarında yalnızca TEXT reklamları gösterilir.

Yerel pazarlama için AdWords’ü kullanabilir miyim?

Evet, Google Ads’ü yerel pazarlama için kullanabilirsiniz . Fiziksel olarak belirli bir bölgede bulunan kullanıcıları hedeflemek için kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Örneğin, Boston’da bir berber dükkanınız varsa, reklamlarınızı bir berber dükkanı arayan ve işletmenizden 30 millik bir yarıçap içinde bulunan kişilere göstermek için Adwords’ü kullanabilirsiniz.

Google Adsense nedir?

Adsense, Google reklamlarının web sitenizde gösterilmesi için web yöneticisi veya blog sahibi olarak kullanabileceğiniz (bunlara ‘yayıncı’ diyoruz) platformdur.

Birisi web sitenizde gösterilen bir reklamı tıkladığında, Adwords reklamvereninin ödediğinin bir kısmını alacaksınız.

Örneğin:

Bir kaykay üreticisinin ürünlerini tanıtmak için Adwords’ü kullandığını ve birisi reklamlarını her tıkladığında Google’a 2 $ ödediklerini varsayalım.

Ayrıca kaykay ipuçları sunan bir web siteniz olduğunu ve ayrıca Adsense programına katıldığınızı, yani web sitenizde Google reklamlarının görüntülenmesine izin verdiğinizi varsayalım.

Birisi web sitenizdeki bir reklamı tıkladığında size 1,36 ABD Doları (% 68) ödeme yapılır ve 0,64 ABD Doları Google’da kalır.

Yukarıdaki hesaplamalar yalnızca bir örnektir, hem adwords hem de adsense her tıklamanın değerinin ne olduğuna karar verdiğinde rol oynayan birçok faktör vardır, ancak kesin olan bir tıklama için sizin (bir yayıncı olarak)% 68 ve Google 32 alacağınızdır. %.

Adsense’in nasıl çalıştığını ve Adsense’den ne kadar kazanabileceğinizi daha ayrıntılı olarak açıkladım, ancak adwords ve adsense’e yeni başlıyorsanız anlamanın iyi yanı şudur:

Adwords, ürünlerini İnternette tanıtmak isteyen reklamverenler içindir ve Adsense, içeriklerinden para kazanmak isteyen web sitesi sahipleri içindir .

Google Adsense ve Google Adwords’ü birlikte kullanabilir miyim?

Daha fazla kişinin AdSense reklamlarımı ziyaret edip tıklaması ve para kazanması için web sitemi tanıtmak için adwords kullanabilir miyim? HAYIR . Bu geçmişte böyleydi ama artık değil.

Geçmişte bazı pazarlamacıların yaptığı şey, bir web sitesine trafik çekmek için adwords reklamları çalıştırmak ve ardından sayfaya agresif bir şekilde adsense reklamları yerleştirmek, böylece daha fazla tıklama almaları ve adwords reklamları için ödedikleri farktan ve aldıkları şeyden kar elde etmeleriydi. Adsense.

Bu artık işe yaramıyor ve bundan kaçınılması gerekiyor çünkü:

Adwords, platformlarında nelerin reklamını yapabileceğiniz konusunda artık daha katı politikalara sahip. Sistem esas olarak, bağlı kuruluş veya MFA (Made For Adsense) türü web siteleri için değil, çevrimiçi gerçek ürün ve hizmetler satan işletmeler içindir.

Adwords, açılış sayfasının adsense sahip olmasına izin vermez. Bu, web sitenizde adsense çalıştırmanın ve ayrıca Adwords’ü kullanmanın uygun olduğu anlamına gelirken, açılış sayfası (bu, ziyaretçilerin bir reklamı tıklayıp web sitenize girdiklerinde görecekleri ilk sayfadır), adsense sahip olmaması gerektiği anlamına gelir.

Bu, hiçbir şekilde ihlal edilmemesi gereken çok önemli bir kuraldır çünkü hem adwords hem de adsense hesaplarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve sonra adsense alternatifleri arayacaksınız .

Adsense reklam yerleşim politikaları, reklamların agresif bir şekilde yerleştirilmesine izin vermez. O (Bunları okuyabilirsiniz. Benim önerim değil resmi adsense kuralları var ekranın üst kısmına 1’den fazla reklamı göstermek için değil tavsiye edilir burada ) ve bu reklamlarınızın kazanç azaltarak böylece alabileceği tıklama sayısını azaltacaktır.

Adwords ve Adsense için aynı hesabı kullanmak zorunda mıyım?

Bu ikisi arasındaki başka bir fark. Adwords ve adsense hesabınız aynı Google giriş bilgilerini kullanabilir ancak bunlar tamamen farklı ve bağımsızdır.

Örneğin, adwords hesabınızı kaybedebilirsiniz, ancak yine de adsense ve tam tersine erişebilirsiniz.

Sonuç ve son düşünceler

Hem adsense hem de adwords, para kazanmak ve ayrıca ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak tanıtmak için kullanabileceğiniz harika araçlardır.

Adsense, zengin içerikli web sitenizden para kazanmak için en iyi seçenektir ve adwords, işletmelerinizi iyi tanımlanmış bir hedef kitleye tanıtmanın en etkili yollarından biridir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir