SEO

Bir web sitesi incelemesi nasıl yapılır

Bir web sitesi incelemesi nasıl yapılır. İyi bir web sitesi incelemesi sadece SEO’nuzu nasıl geliştireceğinizi anlatmakla kalmaz, aynı zamanda muhtemelen sahip olduğunuz en kritik sorulara da cevaplar verir.

Google’dan nasıl daha fazla trafik alırsınız? Sosyal medyadan daha iyi nasıl yararlanılır? Sayfa içi SEO’m doğru mu? Nasıl daha fazla dönüşüm elde ederim? Bunlar, bir web sitesi incelemesinin size verebileceği yanıtlardan yalnızca birkaçıdır.

Web Sitesi İncelemesi nedir ve neden buna ihtiyacınız var?

Web sitesi incelemesi, web sitenizin performansını bir dizi parametreye göre kontrol etmeye yönelik bir süreçtir.

Bir web sitesi incelemesinin, gelişmiş SEO teknikleri, sosyal medya, içerik pazarlaması, kullanılabilirlik ve dönüşümler gibi klasik SEO incelemelerinin ötesine geçen ek alanları kapsaması farkıyla bir SEO denetimine benzer .

Neden bir web sitesi incelemesine ihtiyacınız var?

Basitçe söylemek gerekirse, hiç kimse mükemmel değildir ve bu web siteleri için de geçerlidir.

Bir web sitesi incelemesinin gerekli olduğu bazı klasik örnekler vardır:

 • Web sitenizi geliştirdiğinizde veya sizin için yeni bir web sitesi oluşturması için bir tasarımcı / geliştirici tuttuğunuzda veya hazır bir tema satın aldığınızda – Muhtemelen web sitesinin sadece estetik kısmına odaklanacaklardır (görünüm hissi) yapı ve SEO üzerine.
 • Web sitenize zaten yeterli trafiğiniz olduğunda, ancak dönüşüm olmadığında.
 • Web sitenize daha fazla hedeflenmiş trafik almak istediğinizde.
 • Bir Google cezası nedeniyle aniden trafiğinizi kaybettiğinizde ve neden ve nasıl kurtarılacağını bilmek istediğinizde.
 • E-ticaret mağazanızdan daha fazla satış yapmak istediğinizde.
 • Blog oluşturma çabalarınızdan daha iyi sonuçlar almak istediğinizde.
 • Google sıralamanızı iyileştirmek istediğinizde .
 • Web siteniz için daha fazla trafik ve görünürlük elde etmek için başka hangi kanalları kullanabileceğinizi bilmek istediğinizde.
 • Daha önce bir web sitesi incelemesi yapmadıysanız ve web mülkünüzün optimize edilmiş şekilde çalıştığından emin olmak istiyorsanız.

Web sitenizi nasıl gözden geçirebilirsiniz

Web sitenizi incelemenin iki yolu vardır.

Kendin yap kılavuzumuzu kullanarak bunu kendiniz yapabilir veya incelemeyi sizin için yapması ve tam olarak neyi iyileştirmeniz gerektiğini söylemesi için profesyoneller kiralayabilirsiniz.

Bizim web sitesi SEO incelemesi hizmeti  mükemmel sonuçlar üretme kanıtlanmış düşük maliyetli bir çözümdür. Dijital pazarlamada yılların deneyimine sahibiz ve birçok web sitesi sahibinin neyi yanlış yaptıklarını ama en önemlisi nasıl düzelteceklerini anlamalarına yardımcı olduk.

Bununla birlikte, denemeyi seviyorsanız, DIY web sitesi inceleme kılavuzumuz sizin için mükemmel bir çözümdür.

Her tür web sitesi (bloglar, e-ticaret, bilgi portalları, kurumsal bloglar vb.) İçin uygundur, tek yapmanız gereken bir fincan kahve alıp okumaya başlamaktır!

 • Bölüm 1: SEO
 • Bölüm 2: Google Arama Konsolu
 • Bölüm 3: Şemalar ve Yapılandırılmış Veriler
 • Bölüm 4: Sosyal Medya Pazarlaması
 • Bölüm 5: İçerik pazarlaması
 • Bölüm 6: Sayfa Dışı SEO
 • Bölüm 7: Mobil SEO
 • Bölüm 8: Dönüşümler ve Kullanılabilirlik

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 1: SEO

SEO çok büyük bir konudur ve çok önemlidir . Adından da anlaşılacağı gibi SEO, web sitenizi arama motorları için ‘optimize etmek’ ile ilgilidir.

Bu bağlamda optimizasyon, web sitenizi daha iyi anlayabilmeleri için doğru sinyalleri vererek arama motoru tarayıcılarının işini kolaylaştırmak anlamına gelir.

Bu doğru şekilde yapıldığında, dizinlerinde daha üst sıralarda yer almanın avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Arama motorları, sıralama algoritmalarında birçok faktör kullanır ve çoğu durumda SEO’da gelişme, web sitenizde çok sayıda küçük değişiklik (optimizasyon) yaptıktan sonra elde edilir.

SEO web sitenizi nasıl gözden geçirirsiniz?

SEO web sitenizi incelerken kontrol etmeniz gereken minimum şeyler şunlardır:

 • Sayfa başlıklarınız ve açıklamalarınız ( örnekler için sayfadaki SEO ipuçlarına bakın)
 • Web sitesi bağlantı yapısı ve url biçimi
 • İçerik biçimlendirme ve H1 etiketlerinin kullanımı ( açıklama ve örnekler için 15 SEO ipucuna bakın )
 • Dahili bağlantıları kullanırken en iyi uygulamalar
 • Sayfa içeriğinde resim, video ve diğer multimedya öğelerinin kullanımı ve arama motoru tarayıcılarına bu öğeleri açıklamak için ALT metninin kullanılması.
 • Web sitesi hızı – Bir web sitesi ne kadar hızlıysa o kadar iyidir. Hedeflediğiniz sihirli sayı 2 saniyeden az.
 • İçeriğinizin arama motoru botları tarafından erişilebilir olması için robots.txt dosyasının doğru yapılandırılması .
 • Site haritası dosyalarınız için uygun yapı ve format (hem gönderiler hem de görsel site haritaları)
 • 404 sayfanızın doğru yapılandırması (kullanıcılar web sitenizde artık bulunmayan bir sayfayı aradığında gösterilen sayfa).
 • Bozuk bağlantıları (dahili veya harici) kontrol edin ve düzeltin.
 • İçerik haritalarının ve kullanıcı site haritası dosyalarının kullanımı.
 • Hakkında sayfanızın kalitesi.

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 2: Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu (eski adıyla Google web yöneticisi araçları olarak biliniyordu), Google tarafından web sitesi sahiplerine web sitelerinin sağlıklı olup olmadığını kontrol edebilmeleri için sağlanan bir dizi araçtır.

Diğer şeylerin yanı sıra, Google web yöneticisi araçları, Google’ın web sitenizi nasıl okuduğu, Google dizininde kaç sayfanız olduğu, hangi anahtar kelimelerin Google trafiğini web sitenize yönlendirdiği ve daha pek çok şey hakkında size bilgi verebilir.

Bir web sitesi incelemesi yaparken, web yöneticisi araçlarında aşağıdaki ayarları kontrol ettiğinizden emin olmanız gerekir:

Web sitenizle ilgili önemli bir sorun olduğunda Google’ın sizinle e-posta yoluyla iletişim kurabilmesi için Search Console tercihlerinde e-posta bildirimlerini etkinleştirin (sağ üstteki dişli çark simgesini tıklayın ve ‘Arama Konsolu tercihleri’ni seçin).

Site ayarlarından tercih ettiğiniz alanı seçin (sağ üstteki dişli çark simgesini tıklayın ve “Site Ayarları” nı seçin). Bu ekranda seçtiğiniz alan adının web sitenizin kurulumuna uygun olması önemlidir.

Web siteniz hem http: // hem de http: // www dinleyecek şekilde ayarlanmışsa, burada seçtiğinizin web sitesi yazılımınızda sahip olduğunuz yapılandırmanın aynısı olduğundan emin olun.

Google Web Yöneticisi araçlarını Google Analytics’e bağlayın – Web yöneticisi araçlarınızı Google Analytics’e bağlamak, size Google tarafından sağlanan verileri, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için kullandıkları gerçek sorguları ve bir dizi terim için web sitenizin ortalama konumunu analiz etme fırsatı verir Google SERPS ve daha birçok yararlı bilgi.

Bu ayara sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayıp “Google Analytics Mülkü” nü seçerek erişebilirsiniz.

Performans Raporunu Kontrol Edin – Performans Raporu , arama konsolunun belki de en sık ziyaret edilen aracıdır ve bunun nedeni, web sitenizin Google Arama’da nasıl performans gösterdiğine ilişkin birçok bilgi vermesidir.

Google, web sitenize yönelik gösterimleri veya ziyaretleri tetikleyen gerçek anahtar kelimeleri Google Analytics’ten kaldırdıktan sonra, bu bilgileri ücretsiz olarak (ve herhangi bir üçüncü taraf araç kullanmadan) almanın tek yolu Performans raporudur

Farklı terimler için sıralama konumunuzu, her bir anahtar kelimeden aldığınız ziyaretleri, kullanıcılar tarafından kullanılan cihazları (masaüstü, tablet, mobil), bulundukları ülkeleri ve daha fazlasını görmek için farklı filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Daha önce arama analizi raporunu bilmiyorsanız, web sitenizi incelerken başlayacağınız yer burasıdır.

Web sitenize bağlantılar – Diğer bir yararlı seçenek,   Google’ın web siteniz hakkında kaydettiği gelen bağlantıların sayısını gösteren Bağlantılardır .

Bu verileri spam içeren bağlantıları belirlemek veya size bağlanan ancak bilmediğiniz web siteleri hakkında bilgi edinmek için kullanabilirsiniz.

Dikkat: Bir şekilde sizin tarafınızdan oluşturulmayan, ‘doğal olmayan’ görünen birkaç gelen bağlantı görürseniz, bunları reddetme aracını kullanarak göndermek için acele etmeyin . Google büyük olasılıkla bunları belirleyebilir ve sizin tarafınızdan başka bir işlem yapmadan indirim yapabilir. Gerçekten gerekli olduğunda reddetme aracını kullanın.

Google, gelen bağlantılar için geçmiş istatistikleri sağlamaz, bu nedenle değişiklikleri takip etmek için aylık istatistikler tutmak iyi bir uygulamadır.

Manuel işlemler (Güvenlik ve Manuel İşlemler Altında):  Google , web sitenize bir ” manuel işlem ” uyguladığında , bunu burada görebilirsiniz.

Böyle bir durumda, Google tarafından sağlanan talimatları izlemeniz, gerekli düzeltmeleri yapmanız ve bir yeniden değerlendirme isteği göndermeniz gerekir.

Manuel bir işlem, web sitenizin Google aramadaki performansını (web sitesinin tamamı veya bir kısmı) olumsuz etkiler.

Google Gibi Getir: Tarama altında ‘Google Gibi Getir’i bulabilirsiniz. Google’ın web sitenizi nasıl “okuduğunu” görmek için “Getir ve Oluştur” seçeneğini kullanın. Bazı css dosyalarının ve java komut dosyalarının robots.txt dosyanız tarafından engellenmesi mümkündür ve bu, Google’ın ve diğer arama motorlarının tüm öğeleri kullanarak web sitenizi taramasına izin vermez .

Site Haritaları: Son olarak, ‘Dizin’ altındaki Site Haritaları seçeneğini işaretlemelisiniz.

Bu seçenek, site haritanızdaki kaç sayfanın Google dizinine eklendiği ve site haritası dosyanızda herhangi bir hata veya uyarı olup olmadığı hakkında size daha fazla ayrıntı verir.

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 3: Şemalar ve Yapılandırılmış Veriler

Arama motorlarının bir web sayfasını her ziyaret ettiklerinde karşılaşmak zorunda oldukları sorunlardan biri, taradıkları verilerin anlamını anlamaktır.

Onlar bir dizi açıklanan ortak bir kelime kabul etmiş Bu sorunu çözmek için şemalar .

Şema, verilerinize önceden tanımlanmış bazı html etiketleri ekleyerek uymanız gereken bir dizi kuraldan başka bir şey değildir, böylece arama motorları verilerin ne anlama geldiğini anlayabilir.

Google şema bilgilerini bilgi grafiği, cevap kutuları, derinlemesine makaleler, zengin snippet’ler, yerel seo ve mobil arama sonuçları için kullanıyor ve kesinlikle daha iyi SEO ve SERPS’te daha fazla görünürlük için kullanmanız gereken bir şey.

Bir web sitesi incelemesi yaparken, web sitenize uygun tüm olası şemaları kullandığınızı kontrol etmelisiniz.

Google tarafından desteklenen şemaların tam listesi burada bulunabilir ve ayrıca uygulamanızın doğru olup olmadığını test etmek için araçlar da vardır .

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 4: Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, Dijital pazarlamada bulunan en kritik ve önemli tanıtım araçlarından biridir .

Son yıllarda sosyal medya ile ilgili tüm söylentilere rağmen, sosyal medya pazarlamasını doğru bir şekilde kullanmayan işletmeler hala var ve bu, daha fazla trafik ve iş yaratabilecek fırsatları kaçırdıkları anlamına geliyor.

Bir web sitesi incelemesi yaparken sosyal medyayı kontrol etmeniz gereken şeylere girmeden önce, sosyal medya ve SEO hakkında bir yanlış anlaşılmayı gidermeme izin verin .

Çevrimiçi tanıtım çabalarımızdan mümkün olan maksimum sonuçları almak istiyorsanız bu araçların her ikisi de gereklidir.

Birini mi yoksa diğerini mi kullanmanız gerektiğine dair hiçbir soru yok, birbirinizin değerini zorlamak için ikisini de kullanmanız gerekir.

Sosyal Medya Kontrol Listesi:

 • Facebook, Pinterest, Linkedin’de özel sosyal medya işletme sayfalarınız var mı?
 • Twitter ve Instagram’da hesabınız var mı?
 • Web sitenizin üstbilgisinde veya altbilgisinde sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar var mı?
 • Blogunuzda veya en önemli sayfalarınızda, insanların içeriği sosyal medya arkadaşlarıyla paylaşabilmesi için paylaşım düğmeleriniz var mı?
 • Sosyal medya sayfalarınızda sık sık yararlı ve ilginç içerikler yayınlıyor musunuz?
 • Sosyal medya paylaşımlarınızda hashtag’ler ve görseller kullanıyor musunuz ?
 • Yerel veya çevrimiçi işletmeniz için kayıtlı bir Google My Business hesabınız var mı?
 • Biri ‘paylaş düğmesini’ tıkladığında paylaşımlarınızın sosyal medyada nasıl göründüğünü kontrol ettiniz mi?
 • Facebook açık grafik etiketleri kullanıyor musunuz?
 • Takipçilerinizi artırmak veya ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için sosyal medya reklamcılığını kullanıyor musunuz?
 • Video içeriğiniz varsa, işletmeniz için özel bir youtube kanalı oluşturdunuz mu?
 • Sosyal medya profilleriniz SEO optimize edilmiş mi ?
 • Ziyaretçiler sosyal medya sayfalarınızı kontrol ederken ‘sosyal kanıtı’ kazanmak için her kanalda yeterli miktarda takipçiniz var mı?

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 5: İçerik pazarlaması

Günümüzün rekabetçi İnternet Word’ünde içerik pazarlaması olmadan pek bir şey yapamayacağınız bir gerçektir.

İçerik pazarlaması , işletmenizi diğerlerinden ayırmanıza ve arama motorları ve sosyal medyadan daha fazla trafik ve müşteri almanıza yardımcı olacaktır.

İçerik pazarlamasının tanımı ve amacı basittir:

Arama motoru sonuç sayfalarında daha fazla görünme kazanmak ve aynı zamanda web sitesi ziyaretçilerini müşteri olmaya ikna etmek için değerli ve benzersiz içeriğin üretilmesi ve dağıtılmasıdır.

İçerik Pazarlama Kontrol Listesi:

 • Web sitenizdeki içerik benzersiz, kullanışlı ve günceldir.
 • Yinelenen içeriğiniz yok (diğer web sitelerinde aynı olan içerik).
 • Arama motorlarının önemli sayfalarınızı anlamasına yardımcı olmak ve web sitenizdeki yinelenen içerik sorunlarını önlemek için kanonik etiketi doğru şekilde kullanırsınız.
 • Düzenli olarak yeni içerik yayınlarsınız .
 • İyi içerik pazarlaması diğer promosyon yöntemlerinden daha pahalı olduğu için içerik pazarlaması için yeterli bütçe (veya zaman) ayırırsınız, ancak getiriler de daha büyüktür.
 • Yayınladığınız gönderilerin kapsamlı olup olmadığını ve bir hikayenin her iki tarafını da kapsadığını, yani tarafsız olup olmadıklarını ve fazla tanıtım yapmadıklarını kontrol edin.
 • Okuyucuların bir gönderinin yazarının kim olduğunu belirleyebildiğinden emin olun.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (yorumlar) izleyin ve yorum politikanıza uygun olduklarından emin olun (sayfaya hiçbir değer katmayan spam içerikli yorumları ve yorumları onaylamayın).
 • Yayınlanan içeriğiniz için sıralama konumlarını izleyin ve Tıklama Oranını (TO) inceleyin.
 • Başlıklarınızın ve açıklamalarınızın benzersiz ve kullanıcının dikkatini çekecek ilginç olduğundan emin olun.
 • Çok sayıda yayınlanmış içeriğe sahip olduğunuzda, kullanıcıların bulması ve anlaması kolay olan kategoriler ve gruplar halinde düzenlendiğinden emin olun.
 • Sayfalarınıza dahili bağlantı eklediğinizden emin olun. Bu, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının web sitenizden daha fazla içerik keşfetmesine yardımcı olur.

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 6: Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO , web sitenizi diğer çevrimiçi mülklerde tanıtma işlemidir.

Yaygın olarak bağlantı kurma olarak bilinir, ancak bu terim son zamanlarda Penguin ve Panda güncellemeleriyle ilişkilendirilmiştir, çünkü genellikle arama motoru algoritmalarını kötüye kullanmanın bir yolu olarak düşünülmektedir.

Sayfa dışı SEO, bir web sayfasının ‘değerini’ belirlemelerine yardımcı olan bir ‘oylama sistemi’ gibi tüm büyük arama motorları tarafından hala kullanılmaktadır.

Arama motorları, belirli bir sayfada bulunan içeriğin yanı sıra, gelen bağlantıları popülerlik ve önem göstergesi olarak kullanır.

Tabii ki bu bir sayı oyunu değil, yani hangi web sitesinde en çok gelen bağlantıların olduğu bir mesele değil, ancak bağlantıların sayısı ve türü hangi web sitesinin daha üst sıralarda yer alacağı konusunda önemli bir rol oynuyor.

Ben bağlantı kurmanın destekçisi değilim, yine de o şekilde gitmeden başarılı bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak gerçek şu ki, dikkatlice planlanmış bir sayfa dışı SEO kampanyası daha iyi sonuçları daha hızlı almanıza yardımcı olabilir.

Bu günlerde sayfa dışı SEO yapmanın tek geçerli yolu, web sitenizi tanıtmak için son derece güvenilir ve alakalı web sitelerinde konuk gönderme fırsatları bulmaktır.

Bu , gelen bağlantılarınızı artırmak için bağlantılar içeren bir makale attığınız herhangi bir tür konuk ilanıyla karıştırılmamalıdır , ancak bunun, içeriğinizi trafik ve yetkiye sahip web sitelerinde yayınlamakla ilgisi vardır.

Vakaların çoğunda, yazar biyografinizde veya içeriğinizde alacağınız bağlantılar ‘takip edilmeyecek’ olacaktır, ancak maruz kalma ve okuyuculardaki faydalar, gelen bir bağlantıdan çok daha önemlidir.

Sayfa Dışı SEO Kontrol Listesi:

 • Gelen bağlantıların sayısını ve türünü öğrenmek için ‘Search Console’da (yukarıda açıklandığı gibi) bulunan’ web sitenize bağlantı ‘raporunu kullanın. Verileri bir elektronik tablo halinde dışa aktarın ve sosyal medya kanallarınızda tanıtılmaya değer, size bağlanan web sitelerini bulmaya çalışın.
 • Yukarıdaki bağlantıları, makalelerinizin içinden veya diğer web sitelerinde yayınladığınız makalelerden bağlayarak nasıl daha güçlü hale getirebileceğinizi araştırın. Amacınız, web sitenize zaten işaret eden mevcut bağlantıları daha güçlü ve daha güçlü hale getirmektir.
 • Nişinizde konuk gönderilerini kabul eden otorite web sitelerini arayın, misafir gönderi kurallarını okuyun ve makalelerinizin bu web sitelerinde yayınlanması için uzun vadeli bir plan oluşturun. Yapması kolay bir iş değil, ama kesinlikle tüm çabaya değer.
 • Başınızı belaya sokabilecek bağlantı kurma taktiklerinden kaçının ve eski zaman moto ‘bir bağlantı bir bağlantıdır’; çok fazla gelen bağlantı istemiyorsunuz, ancak güçlü gelen bağlantılar istiyorsunuz.

Web Sitesi İncelemesi Bölüm 7: Mobil SEO

Mobil bir dünyada yaşıyoruz ve bu, kullanıcıların bilgi arama biçimine de yansıyor.

Akıllı telefonlar çok popüler hale geldi ve cep telefonları aracılığıyla İnternet kullanımı birçok uzmanın yıllardır tahmin ettiği bir sonuca yol açtı: mobil aramalar artık masaüstünden daha fazlası.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak artık sadece cep telefonlarını kullanarak İnternet’te gezinen kullanıcıların hacmi nedeniyle değil, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak bir Google sıralama faktörü olduğu için artık bir seçenek değil .

Basit bir deyişle, web siteniz mobil cihazlar için uygun değilse, arama motorlarından alabileceğinizden daha az trafik alıyorsunuz demektir.

Mobil hakkında konuşurken, yalnızca bilgi aramak için mobil tarayıcılarını kullanan kişilere atıfta bulunmuyoruz, aynı zamanda Google Play Store, Apple Store ve Amazon uygulama mağazası aracılığıyla uygulamaları arayan / indiren milyonlarca kullanıcıyı dikkate almalıyız.

Mobil inceleme kontrol listesi:

 • Google’ın sunduğu bu aracı kullanarak web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Kontroller web sitesi yerine sayfa bazında yapıldığından, web sitenizin her sayfası için kontrol yapılması gerektiğini unutmayın.
 • Web siteniz mobil uyumlu olsa bile, duyarlı bir tasarım benimsemenin size ekstra avantajlar sağlayıp sağlamayacağını değerlendirin .
 • İşletmeniz için yerel bir uygulama oluşturma olasılığını araştırın ve bunu uygulama mağazalarına yükleyin. Bunun bir maliyeti olabilir, ancak uzun vadede trafik kazancı ilk yatırımı haklı gösterebilir.
 • Mobil web sitenizin hızını kontrol edin ve olabildiğince hızlı yüklendiğinden emin olun. Hız, masaüstü için bir sıralama faktörüdür ve yakında mobil cihazlar için resmi bir sıralama faktörü olacaktır, bu nedenle önceden hazırlıklı olun.
 • Mobil sayfalarınızda, özellikle de AdSense’te reklam kullanıyorsanız, yönergelere uyup uymadığınızı kontrol edin.
 • AdSense kullanıyorsanız , adsense kazançlarınızı önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olacağından duyarlı reklam birimleri kullanmayı düşünün .

Web Sitesi İncelemesi 8. Bölüm: Dönüşümler ve Kullanılabilirlik

Yukarıdaki kontrollerin tümü, web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olmak için tek bir amaca hizmet eder.

Web sitesi başarısı için bir diğer önemli faktör, gelen trafiğin kullanılması, yani ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilen eylemlerin iş hedeflerinize katkıda bulunup bulunmadığıdır.

İster reklamdan, ister ürün veya hizmetlerin satışından para kazanmak, bir e-posta listesini büyütmek, marka bilinirliğini artırmak vb. Olsun, tüm web sitelerinin hedefleri vardır. Bir web sitesi incelemesi yaparken web sitesinin performansını bu hedeflere göre değerlendirmek gerekir.

Anlayabileceğiniz gibi, bu çok büyük bir konudur ve çok sayıda A / B testi gerektiren belirli bir web sitesine özgüdür, ancak yine de bir inceleme sırasında yapabileceğiniz minimum eylemler şunlardır:

 • Web sitenizin hemen çıkma oranını kontrol edin. Çıkma oranı çeşitli Google Analytics size verilen bir numara olduğunu gösterir ikinci sayfayı ziyaret etmeden sitenizden ayrıldığını kişilerin yüzdesi bildiriyor olduğunu. Genel bir kural olarak, hemen çıkma oranı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Bu, dönüşümler ve kullanılabilirlikle ilgilidir, çünkü bir kullanıcı web sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse, dönüşüm şansı o kadar artar.
 • Kaç kullanıcının bir hedefi tamamladığını ve ayrıca nasıl dönüştüğünü belirlemek için analizde ‘ Hedefler ‘ özelliğini kullandığınızdan emin olun .
 • Web sitenizdeyken ziyaretlerinizin ne yaptığını öğrenmek için en önemli Google Analytics raporunu öğrenin.
 • Hangi düğmelerin tıklandığını izlemek için Etkinlik izlemeyi kurun ve bu bilgileri açılış sayfalarınızın tasarımını değiştirmek için kullanın.
 • Daha yüksek ‘çıkış oranına’ sahip sayfaları bulun ve onları iyileştirmeye çalışın.

Sonuç ve son düşünceler

Size olabildiğince fazla bilgi vermeye ve bu kılavuzu gerçek bir DIY yapmaya çalıştım ancak bazı şeylerin herkes için net olmayabileceği neredeyse kesin.

Yukarıda özetlenen her bölüm için, sağlanan bağlantıları izleyerek veya daha fazla bilgi almak için Google’da arama yaparak daha fazla okuma yapmanız gerekir.

Bu yazının amacı sizi doğru yöne götürmek ve dikkat etmeniz gereken alanları ortaya çıkarmaktı ve umarım yararlı ve okumaya değer bulmuşsunuzdur.

Bazı şeyler kafa karıştırıcı veya anlaşılması zor ise endişelenmeyin, eğer bunu ilk kez yapmaya çalışıyorsanız, çok fazla soru ve sorunuz olması normaldir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir