SEO

Google Bir Siteyi Nasıl Görüyor ve Neden Önem Vermelisiniz?

Google Bir Siteyi Nasıl Görüyor ve Neden Önem Vermelisiniz? Google günde ortalama 3 milyar arama yapıyor. Tüm bu sorgulara alakalı yanıtlar sağlayabilmek için, Google’ın arama motoruna eklemek üzere sürekli olarak yeni web siteleri bulması gerekir.

Bu kılavuzda, Google’ın kendi arama motoru için web sitelerini nasıl bulduğunu ve sitenize bakarken ne gördüğünü öğreneceksiniz.

Google’ın bir web sitesini nasıl taradığını bilmek neden önemlidir?

SEO statik değildir. Google, arama yapanlara mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için nasıl göründüğüne dair düzenli olarak güncellemeler yaptığı için sürekli gelişen bir süreçtir.

Sayfalarınızı sıralamaların en üstüne taşımak ve orada kalmalarını istiyorsanız, arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir .

Google’ın web’de yeni sayfalar bulmak için kullandığı süreç olan taramayla başlar.

Google’ın web sitelerini nasıl taradığını bildiğinizde, sayfalarınızın her zaman Google tarafından görülebilir ve arama sonuçlarında kullanılmaya hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

Google’ın web sitelerini nasıl taradığını bilmek, sayfalarınızı sıralamak istediğiniz arama terimleri için optimize etmenize de yardımcı olacaktır.

Google bir web sitesini nasıl bulur?

İnternetteki her şeyin tek bir merkezi veritabanı olmadığından, Google’ın arama sonuçlarında gösterilecek alakalı sayfaları bulmak için sürekli çalışması gerekir.

Arama motorunun içeriği bulmak ve listelemek için üç temel işlevi vardır; tarama, indeksleme, sıralama.

1. Tarama

Google gibi arama motorları, web sitelerini tarama adı verilen bir işlemle bulur. Süreç, Google’ın yeni içerik bulmak için internette tarayıcılar veya örümcekler olarak bilinen yazılım botlarını göndermesiyle başlar.

Arama tarayıcıları, önceki taramalarda kullanılan web sayfaları ile başlar. Bir tarayıcı bir sayfayı ziyaret ettiğinde, taranacak sayfalar listesine eklemek için diğer sayfalara bağlantılar arayacaktır.

Bir sayfanın ne hakkında olduğunu bilmek için Google, sayfayı işler ve içeriği ve genel düzeni analiz eder. Google, mobil öncelikli indekslemeyi kullanır; bu, bir web sitesinin sayfalarını analiz ederken önce mobil versiyonuna bakacağı anlamına gelir.

2. Endeksleme

Google, tararken bulduğu web sitelerini dizinlerinde depolar.

Bir web dizini, internette bulunan bilgiler için bir veritabanı görevi görür. Bir sayfa Google’ın dizininde olduğunda, arama sorgularının sonucu olarak görünme şansı vardır.

3. Sıralama

Sıralama, farklı arama sorguları için sonuçlarda hangi sayfaların görüneceğini belirleme işlemidir.

Birisi Google’da bir arama yaptığında, arama motoru dizindeki hangi sayfaların söz konusu arama sorgusuyla en alakalı olduğunu görmek için bir algoritma çalıştırır.

Daha sonra bu sayfaları, en alakalı sayfadan başlayarak sonuçlar sayfasında arama yapan kişiye sunar.

Tarama Bütçesi

Tarama bütçesi , Google’ın belirli bir süre boyunca tarayacağı web sayfalarınızın sayısıdır.

Google sınırsız kaynağa sahip olmadığından, her web sitesi için her sayfayı sürekli olarak tarayamaz. Tarama bütçesi, Google’ın belirli bir web sitesinde kaç tane URL tarayacağını belirler.

Tarama bütçesi çoğu web sitesi için sorun olmayacaktır. Binlerce sayfalık bir e-ticaret mağazası gibi devasa bir web siteniz yoksa, sitenizin tarama bütçesi, dizine eklemek istediğiniz tüm sayfaları kapsamak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, tarama bütçenizin nasıl belirlendiğini anlamak hala önemlidir.

Tarama bütçesine karar vermek için kullanılan iki faktör vardır:

 1. Tarama hızı sınırı: Bir web sitesinin performans sorunları yaşamadan idare edebileceği tarama miktarı.
 2. Tarama talebi: Popülerliğe ve ne sıklıkta güncellendiğine bağlı olarak Google’ın bir URL’yi taramasına değer olup olmadığı.

Tarama sınırı, arama tarayıcılarının web sunucunuzu çok fazla istekle aşırı yüklememesini sağlamaya yardımcı olur. Arama motorları, istenen URL’lerin ne sıklıkla zaman aşımına uğradığını veya sunucu hatalarını döndürdüğünü hesaba katacaktır.

Ayrıca, web sitenizin paylaşılan bir barındırma platformu kullanıp kullanmadığını da arayacaklar çünkü bu, mevcut sunucu kaynaklarını sınırlayacaktır.

Google’ın web sitenizi taramasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Google’ın sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan web sitenizi bulması ve taraması mümkündür. Ancak, Google’ın sitenizi kendi başına bulacağından asla emin olamazsınız, bu nedenle web sitenizin tarandığından ve dizine eklendiğinden emin olmak için adımlar atmanız önerilir.

Google’ın tarayıcılarının web sitenizi bulmasına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. En etkili olanlar:

XML site haritası oluşturun

Site haritası, web sayfalarınızın URL’lerini listeleyen bir belgedir. Bu, tarayıcının sayfalarınızı bulmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur, çünkü artık yalnızca sayfalarınızdaki dahili bağlantılara ve web’deki sayfalardaki harici bağlantılara bağlı değildir.

XML site haritası oluşturmanın çeşitli yolları vardır .

URL’lerinizle manuel olarak bir XML dosyası oluşturmayı seçebilir veya işlemi sizin yerinize halletmek için mevcut birkaç araçtan birini kullanabilirsiniz.

Popüler seçeneklerden biri , 500 sayfaya kadar web siteleri için site haritası oluşturabilen bir masaüstü yazılımı olan Screaming Frog’dur .

WordPress kullanıcıları için başka bir uygulanabilir çözüm , otomatik olarak bir site haritası oluşturacak olan Yoast SEO eklentisidir .

Bir Google arama konsolu hesabı oluşturun ve site haritanızı gönderin

Google Arama Konsolu , web sitenizin Google arama indeksinde nasıl performans gösterdiğini izlemenizi sağlayan bir platformdur.

Sayfalarınızdan hangilerinin Google’ın arama dizininde olduğunu ve arama sonuçlarında farklı sayfaların nerede sıralandığını görebilirsiniz.

Bu, her sayfanın sıralandığı tüm anahtar kelimelerin bir listesini ve aşağıdakiler gibi önemli istatistikleri içerir:

 • Toplam Tıklanma
 • Toplam gösterimler
 • Tıklama oranı
 • Ortalama konum

Search Console ile site haritanızı doğrudan platforma yükleyebilirsiniz .

Bu, Google’ın sitenizi dizine eklemesinin en hızlı yoludur, çünkü site haritanızı gönderdikten sonra, Google dizine eklemek istediğiniz tüm sayfaları bulmak için belgeyi tarayacaktır.

Search Console, sayfalarınızın düzgün bir şekilde dizine eklenmesini sağlamaya yardımcı olacak başka yararlı araçlara sahiptir.

Bunlardan biri, Google’ın onları bulup bulamayacağını ve dizine eklenmeye uygun olup olmadığını görmek için URL’leri test etmek için kullanabileceğiniz URL inceleme aracıdır.

Ayrıca sayfayı hatalar ve mobil kullanılabilirlik açısından kontrol edecektir.

Bir sayfa dizine eklenmeye uygunsa, doğrudan URL inceleme sayfasında bir istek gönderebilirsiniz; Google sayfayı tarar ve dizine ekler.

Google’ın sayfalarınızı tararken herhangi bir sorunu olursa, kontrol panelinizde sorunun ayrıntılarını ve nasıl düzeltileceğini içeren hata mesajları alırsınız .

Sitenizin Google’da dizine eklenip eklenmediğini nasıl görebilirsiniz?

Google’da site araması yaparak sitenizin dizine eklenip eklenmediğini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Google’a gidin ve arama çubuğuna şunu girin (web sitenizin adını kullanarak):

site:yourwebsite.com

Sonuçlar, Google tarafından dizine eklenen tüm web sayfalarınızı içerecektir.

Arama herhangi bir sonuç olmadan geri gelirse, web siteniz şu anda Google’ın dizininde değildir.

Site aramasında alanınıza URL slugını ekleyerek belirli bir URL’nin dizine eklenip eklenmediğini kontrol edebilirsiniz .

Web sayfalarınızın dizin durumunu kontrol etmenin bir başka yolu da Google Arama Konsolunun içindeki URL inceleme aracını kullanmaktır .

URL’yi sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna yazmanız yeterlidir; Google, sayfanın şu anda dizine eklenmiş olup olmadığını size bildirecektir.

Google web sitenizi nasıl görüyor?

Bir tarayıcı web sitenize geldiğinde , sitedeki sayfaları taramaya devam etmeden önce bir robots.txt dosyası arayacaktır .

Robots.txt dosyası, sitenin nasıl ele alınacağına ilişkin arama motorları için talimatlar sağlar. Bu dosyada, Google’a belirli sayfaları taramamasını veya dizine eklememesini söyleyebilirsiniz.

Robots.txt, web sitesinin üst düzey dizininde saklanmalıdır, aksi takdirde Google onu bulamaz.

Tarayıcı talimatları okuduktan sonra, ana sayfadan başlayarak siteyi taramaya başlayacaktır.

Tarayıcıların web sayfalarınızı değerlendirirken çeşitli öğelere bakması gerekir.

Google tarayıcısı için en önemli olan bir web sayfasının öğeleri şunlardır:

Meta Tag yönergeleri

Meta yönergeleri, tarayıcılara web sayfalarınızı nasıl kullanacakları konusunda talimatlar sağlayan kod parçacıklarıdır. Bu etiketlerle, web sitenizin arama motorlarında nasıl görüneceği üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Meta yönergeler normalde HTML sayfalarınızın <head> kısmındaki Robots Meta Etiketleri aracılığıyla yürütülür.

En yaygın meta yönergeler şunlardır:

 • index / noindex: Bu yönerge, arama motorlarına sayfanın taranması ve Google’ın dizinine eklenip eklenmeyeceğini bildirir. Bir sayfaya noindex etiketini eklemek, Google’a o sayfanın arama sonuçlarında görünmesini istemediğinizi söyler, böylece tarayıcılar sayfayı atlar.
 • follow / nofollow: Bu yönerge, Google’a sayfadaki bağlantıları izleyip izlemeyeceğini söyler. Tüm sayfaların varsayılan olarak, tarayıcılara sayfanızdaki bağlantıları izlemeleri ve bu URL’lere bağlantı suyu iletmeleri için iletişim kuran bir izleme etiketi vardır. Nofollow etiketini eklemek, arama motorlarına bağlantıları takip etmemelerini veya sayfadaki URL’lere herhangi bir bağlantı suyu aktarmamalarını söyler.
 • noarchive: Bu yönerge, Google’ın sayfanın önbelleğe alınmış bir kopyasını kaydetmesini kısıtlar. Bu etiket olmadan Google, her zaman arama yapanların erişebileceği dizine alınmış görünür bir kopyaya sahip olmak için sayfanın önbelleğe alınmış sürümlerini kullanır. Bu yönerge, fiyatlarınızın sık sık değiştiği bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız yardımcı olabilir.

Yayınlanma tarihi, son güncelleme tarihi

Arama yapanlara en alakalı sonuçları sağlamak için Google, bir sıralama faktörü olarak içeriğin yeniliğini kullanır.

Google’ın içeriğinizin güncelliğini değerlendirirken inceleyeceği ana kriterler, en son güncellemenin yayınlanma tarihi ve tarihidir.

Birçok arama sorgusu türü için Google, sonuçlar sayfasındaki listenin yanında yayın tarihini görüntüler.

Sayfa başlığı

Bir sayfa başlığı arama motoru sonuçlarında sayfanın adı olarak görünen bir HTML başlık etikettir.

Sayfa başlıklarınız, arama yapanların listenizi tıklayıp tıklamadığını belirlemeye yardımcı olduğu için SEO’da önemli bir rol oynar.

Google, sayfalarınızın belirli anahtar kelimeler için ne kadar alakalı olduğuna karar verirken tıklama oranlarını kullanır. Bu, girişleriniz gösterim sayısına göre düşük düzeyde tıklama alırsa, sayfalarınızın sonuçlarda daha altta konumlanacağı anlamına gelir.

Alakalı ve ilgi çekici bir sayfa başlığına sahip olmak, girişlerinizin sağlam bir tıklama oranı almasına yardımcı olacaktır.

Sayfa meta açıklaması

Meta açıklamaları , meta etiketlerinizdeki web sayfalarınızı tanımlamaya yardımcı olan bir HTML öğesidir.

Arama sonuçlarında sayfa başlığınızın (başlık) altında küçük bir metin parçası olarak görünürler.

Sayfa başlıkları gibi, meta açıklamalar da arama yapanların web sitenize tıklamalarını sağlamada büyük rol oynadıkları için önemli bir sıralama faktörüdür.

Sayfa başlıkları (H1 etiketi vb.)

Başlıklar, içeriği farklı bölümlere ayırarak web sayfalarınızın yapısını sağlar.

Başlıklar, HTML etiketleri kullanılarak metne uygulanır.

Örneğin , sayfanın birincil başlığını (genellikle sayfa başlığı) belirtmek için bir h1 etiketi kullanılır. Her alt başlığa h2 ile başlayan ve ardından h3, h4 vb. İle hareket eden farklı bir etiket verilir.

Başlıklar, tarayıcıların içeriğinizin bağlamını daha kolay anlamasına yardımcı olduğu için SEO’da rol oynar. Ayrıca, içerikte gezinmeyi kolaylaştırarak sayfaların kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olurlar.

H1 etiketi, birincil hedef anahtar kelimeyi içerme eğiliminde olduğundan ve sayfanın tam olarak ne hakkında olduğunu açıkladığından en önemli etikettir. Her sayfanın yalnızca bir h1 başlığı olmalıdır.

Gerektiği kadar çok alt başlık etiketi (h2, h3, h4) kullanabilirsiniz. Hedef anahtar kelimeyi, aşırıya kaçmadan sık sık eklemeye çalışın.

İçerik

İçerik, herhangi bir web sayfasının temelidir ve arama yapanlara sorularının cevaplarını sağlayacağınız yerdir.

Kaliteli içerik olmadan, rekabetçi anahtar kelimeler için sıralama yapmak zor olacaktır.

Google’ın içeriğinizi tararken değerlendireceği faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Anahtar kelime yoğunluğu: Bir sayfada bir anahtar kelimeyi ne sıklıkta kullandığınız. Google bunu sayfanın konusunu belirlemek için kullanacaktır.
 • Güncellemelerin derecesi ve sıklığı: İçeriğinizi güncellemek, sayfaların tazeliğini artırabilir.
 • İçindekiler tablosu: Bu, Google’ın bir sayfanın içeriğini anlamasını kolaylaştırır ve kullanılabilirliği artırır.
 • Referanslar ve kaynaklar: Saygın kaynaklardan alıntı yapmak, Google için bir kalite göstergesi olabilir.

Tarayıcılar, içeriğinizden herhangi birinin sayfalarda çoğaltılıp kopyalanmadığına bakar. Arama motoru sıralamalarınızı olumsuz etkileyeceğinden, yinelenen içeriğe sahip olmaktan kaçınmak istersiniz.

Daha uzun sayfalar daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğundan, içeriğinizin uzunluğu, sayfaların ne kadar iyi sıralandığını da etkiler.

Genel bir kural olarak, sayfa başına en az 300 kelime olması tavsiye edilir.

Bu miktarda kelimeye ulaşmanın gerçekçi olmadığı bir sayfanız varsa, zayıf içerik nedeniyle cezalandırılmamak için sayfayı indeksleyemezsiniz .

İç ve dış bağlantılar

Web sayfalarınızda dahili bağlantılar kullanmak, web sitenizin tarama derinliğini artıracak ve arama motorlarının daha fazla sayfayı bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olacaktır.

Dış bağlantılar, Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü de etkiler. Yetkili ve alakalı içeriğe bağlantılara sahip olmak, Google’a güven sinyalleri gönderir ve sayfalarınıza bağlam katarak tarayıcıların bunları daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Ayrıca okuyucuları diğer yararlı materyallerle buluşturarak içeriğinizin kalitesini artırır.

Resimler için alternatif metin

Resim alt metni, arama motorları için bir metin alternatifi sağlayan resimlere verilen bir HTML özelliğidir.

Arama motorları ve tarayıcılar, görsel görünümüne göre bir görseli anlayamadığı için önemli bir SEO faktörüdür.

İle alt metninde , arama motorları bunların resim bağlamını ayırt etmek kullanabilirsiniz okunabilir metin var.

Görsellere hedef anahtar kelimelerle birlikte alt metin eklemek, arama motorlarına alaka düzeyi sinyalleri göndererek içeriğinizi daha yüksek sıralamalarına yardımcı olabilir.

Video şeması

Resimler gibi, arama motorları da video içeriğinizi gerçekten anlamak için ekstra yardıma ihtiyaç duyar.

Alternatif metin eklemek yerine videolarınıza şema işaretlemesi eklemeniz gerekir .

Şemalar, video içeriği hakkında daha fazla bilgi sağlayarak arama motorlarının videolarınızı daha iyi anlamasına yardımcı olan HTML etiketleridir.

İşte tüm videolarınıza eklemeniz gereken şema etiketleri:

 • Ad: Videonun başlığını içeren gerekli bir etiket. Uygun olduğunda başlıkta bir hedef anahtar kelime kullanılması önerilir.
 • Açıklama: Videonun açıklamasını sağlayan başka bir gerekli etiket. Arama sonuçlarında zengin bir ön bilgide görüneceği için açıklamayı kısa ve ilgi çekici tutmaya çalışın.
 • Süre: Bu etiket, videonun uzunluğunu belirtir. Video uzunluğu, içerik arayanların izlemeyi seçtikleri büyük bir rol oynadığından, bu bilgilerin sağlanması önemlidir.
 • ThumbnailURL: Bu etiket, video için kullanmak istediğiniz küçük resim dosyasının URL’sini işaret eder. Kaliteli bir küçük resim, arama yapanların daha iyi katılımını sağlayabileceğinden, bu önemli bir etikettir.
 • ContentURL: Bu etiket, video URL dosyasına işaret eden URL’yi içerir. Video önizlemesi oluşturmaya yardımcı olacağından, bunu Google için erişilebilir hale getirmek önemlidir.

Anahtar kelime kullanımı

Arama motorları, farklı arama terimleri için sayfaların nasıl sıralanacağına karar verirken , içerik boyunca ilişkili anahtar kelimeleri arayacaktır .

Google’ın sayfalarınızı değerlendirirken içeriğinizin ilk birkaç yüz kelimesini daha ağır tarttığı tecrübeli SEO uzmanları arasında yaygın bir inanıştır .

İçeriğin başlangıcına doğru hedef anahtar kelimeleri kullanmak, arama motorlarının bir sayfanın neyle ilgili olduğunu hızlı bir şekilde anlamasına yardımcı olarak sayfaların arama terimleri için daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

BERT ve doğal dil işleme

Transformers’dan İki Yönlü Kodlayıcı Temsillerinin kısaltması olan BERT, arama motorunun arama sorgularındaki kelimelerin bağlamını daha iyi anlamasına yardımcı olmak için Google tarafından üretilen doğal bir dil işleme (NLP) çerçevesidir.

Geçmişte, belirsiz veya birden çok anlama sahip birçok kelime olduğu için bilgisayarlar dili işlemekte zorluk çekiyordu.

Bu, arama motorlarının bir aramanın ardındaki amacı anlamasını ve uygun sonuçları sağlamasını zorlaştırdı.

BERT, kelimeler arasındaki ilişkilerin ana hatlarını çizerek ve bağlamsal anlamlarını analiz ederek Google’ın aramaları daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Sıralama sayfaları, arama yapanların amacı için daha iyi bir eşleşme olduğundan, bu, konuşmaya dayalı arama sorguları için daha iyi sonuçlara yol açar.

Sayfalarınızı BERT için optimize etmenin en iyi yolu, içeriğinize yeterince alakalı anahtar kelime eklemektir.

Bu, içeriğinizin bağlam açısından zengin olmasını sağlar ve Google’a sayfanızın arama yapanların amacına uygun olduğuna dair sinyaller gönderir.

JavaScript

Birçok web sitesi, sayfalarına etkileşim katmak için bir tür JavaScript kullanır. Bu, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olsa da, bazı SEO zorlukları yaratabilir.

JavaScript, Google’ın sayfalarınızı okumasını zorlaştırarak hatalara yol açabilir. Ayrıca, HTML’yi tararken olduğundan daha fazla adım olduğundan Google’ın taraması ve dizine eklemesi daha uzun sürer.

JavaScript ile, Google’ın sayfayı oluşturabilmesi için kodu indirmesi, ayrıştırması ve çalıştırması gerekir.

Googlebot’un sayfayı işlemek için gereken kaynaklara erişmesini ve indirmesini sağlayan robots.txt dosyanıza talimatlar ekleyerek Google’ın JavaScript sayfalarınızı tarama yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Mobil kullanılabilirlik (hatalar GSC’deki Mobil Kullanılabilirlik Raporu’nda rapor edilir)

Google, sayfaları değerlendirirken bir sıralama faktörü olarak mobil kullanılabilirliği içerir. Bu, sayfalarınızın alakalı anahtar kelimeler için üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, mobil sayfalarınızın kullanıcılara yüksek kaliteli bir deneyim sağlaması gerektiği anlamına gelir.

Google , sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek için kullanabileceğiniz bir araç sağlar .

Google, tarama sırasında tüm mobil kullanılabilirlik hatalarını tespit edecek ve bunları Google Search Console’da bildirecektir.

Hataları görüntülemek için mobil kullanılabilirlik sekmesine tıklamanız yeterlidir. Buradan, hatalarla karşılaşılan mobil sayfaların bir listesini ve belirli sorunla ilgili daha fazla ayrıntıyı göreceksiniz.

Bir hatanın nedenini gördükten sonra web sitenizdeki sorunu çözebilir ve ardından Google’a sorunu düzelttiğinizi bildirebilirsiniz. Ardından sayfayı yeniden tarayacak ve hata mesajını kaldıracaklar.

Anahtar Öğrenimler

Google, web üzerinde Googlebotlar olarak bilinen tarayıcılarını göndererek yeni web siteleri bulur . Tarayıcılar, internette gezinmek için farklı sayfalardaki bağlantılara gidip gelirler.

Tarayıcılar, gittikçe, buldukları sayfaları, birisi Google’da bir şey aradığında en alakalı sayfaları sunmak için kullanılan bir dizine kaydeder.

Google’ın web sitenizi taramasını sağlamanın en etkili yolu, bir site haritası (sitenizin tüm URL’lerini listeleyen bir belge) oluşturmak ve bunu Google Search Console’a yüklemektir.

Google daha sonra site haritasını tarayacak ve listelediğiniz tüm sayfaları dizine ekleyecektir.

Robots.txt dosyanıza talimatlar ekleyerek veya sayfaya bir noindex etiketi uygulayarak Google’ın dizine eklenmesini istemediğiniz sayfaları atlamasını sağlayabilirsiniz.

Google’ın tarayıcıları, sayfalarınızı arama sıralamasında nerede konumlandıracaklarını belirlerken web sitenizdeki sayısız öğeyi analiz edecektir.

Bu, içeriğin kendisinin yanı sıra meta verileri, anahtar kelime kullanımını, yayınlanma tarihini, mobil kullanılabilirliği ve daha fazlasını içerir.

Google’ın web sitelerini tararken ne aradığını bildiğinizde, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için sayfalarınızı optimize edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir