Pazarlama

Google Reklamlarınızı Bir Sonraki Seviyeye Taşıyacak (daha az zaman harcayarak!) 6 Akıllı Teklif Verme İpucu

Google Reklamlarınızı Bir Sonraki Seviyeye Taşıyacak (daha az zaman harcayarak!) 6 Akıllı Teklif Verme İpucu. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Google Ads’te (önceden AdWords) geçirdiğim zamanı% 75 oranında azalttım ve yine de elde ettiğim sonuçlar gittikçe daha iyi hale geldi.

Nasıl?

Bir katı strateji akıllı kullanımı ile kombine otomasyon .

‘Sağlam bir strateji’ ile neyi kastediyorum? Veri ve deneyime dayalı akıl yürütmeyi, oluşturmak ve yürütmek üzere olduğum kampanyalarla birleştiriyorum. Temel olarak, sadece geçmiş sonuçların mantıksal bir temelinden alınan ücretli kampanyalarla yaptığım şeyin arkasında bir strateji var.

‘Otomasyon’ ile neyi kastediyorum? Bu durumda, Google’ın Akıllı Teklifi.

Google’ın otomatik “Akıllı Teklif” özelliği tam olarak yeni bir özellik değildir. Gelişmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) birkaç yıldır ortalıkta dolaşıyor ve başlayacak birkaç şüpheci incelemeden sonra , Akıllı Teklif’in gerçek yeteneği, pazarlamacıların yeni yeni kavramaya ve kullanmaya başladığı bir şey. Bu, pazarlamacıları yeni yeni kazanmaya başlayan bir şey.

Ama burada bitmiyor.

Google Akıllı Teklif Stratejileri: Yeni Durum

Google’ın artık aralarından seçim yapabileceğiniz yedi farklı Otomatik Teklif Stratejisi var ve bunlar yalnızca Arama Ağı’nda. Alışveriş, Video (YouTube), Uygulama ve Görüntülü reklamcılık ve gelecekteki tüm kampanya türleri ve güncellemelerine katılın; Otomatik Stratejiler, herhangi bir Google ürününde kendilerini varsayılan olarak ayarlıyor.

Her bir otomatik teklif stratejisi türü şu şekilde çalışır:

 1. Gelişmiş Tıklama Başına Maliyet (GTBM) : Bir dönüşümün olası olup olmadığına bağlı olarak tekliflerinizi (yukarı / aşağı) otomatik olarak ayarlar. Ayrıca, “Manuel TBM” altında, “Geliştirilmiş TBM” onay kutusunu işaretleyerek etkinleştirebileceğiniz yarı otomatik bir sürümü vardır.
 2. Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarın : Tekliflerinizi, kampanyanızın bütçesi dahilinde, ancak Dönüşüm Başına Maliyete aldırmadan olabildiğince çok dönüşüm alacak şekilde otomatik olarak ayarlayın.
 3. Hedef Edinme Başına Maliyet (Hedef EBM) : Tekliflerinizi, EBM hedefiniz dahilinde olabildiğince çok dönüşüm alacak, ancak dönüşüm hacmi hedefi olmadan otomatik olarak ayarlar.
 4. Hedef ROAS (hedef ROAS) : Tekliflerinizi, hedefiniz dahilinde olabildiğince fazla e-ticaret geliri elde edecek şekilde ayarlayın.
 5. Arama Sayfasındaki Konumu Hedefle: Reklamınızı arama sonuçlarının üst kısmına veya 1. sayfaya hedefleyin.
 6. Hedef Geçiş Payı : Reklamlarının üzerinde görünme hedefi ile rakiplerinizden otomatik olarak yüksek teklif verin.
 7. Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarın : Belirli bir bütçeden otomatik olarak mümkün olan en fazla tıklamayı alın.

Yaygın Akıllı Teklif hatalarından kaçınma

Yanlış stratejiyle, otomasyon tüm reklam bütçelerinizi harcamanın ve karşılığında hiçbir şey almanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir… dürüst olmak gerekirse, birkaç kez kendim yaptım, her seferinde bir ders öğreniyorum.

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimini (ML) çeşitli sektörlerde farklı platformlarda oldukça kapsamlı bir şekilde kullanan ve bu konuda sık sık sorgulanan biri olarak, en çok altı olduğunu düşündüğüm şeyi paylaşmak istedim. Birinin yapabileceği yaygın Akıllı Teklif hataları… ve kampanyalarınızda bunları yapmaktan nasıl kaçınabileceğiniz.

Daha fazla uzatmadan ve otomatik kampanyalarınız daha fazla para harcamadan önce, hemen konuya girelim.

1. İpucu: Hedef EBM’nizi (tEBM) düşürmeye çalışırken şansınızı zorlamayın

Temel bilgilerle başlayalım. Google’ın otomasyonunun ‘Son 30 günlük verilere bakıyorum, ancak her şeyin tutarlı olmaması durumunda son 7 günü görmezden geliyorum’ şeklinde çalıştığı bildiriliyor.

Bunun bilincinde olarak, kampanyalardan Hedef EBM veya Hedef ROAS kampanya ayarlarınızla başarmalarını istediğiniz her şeyin, Google’ın zaten bildiği performansla uyumlu olması çok önemlidir.

Google’ın Makine Öğrenimi benzer bir şekilde çalışır. Basit bir ifadeyle, neyin işe yarayıp neyin yaramadığından öğrenir, ardından bu öğrendiklerini kampanyalarınızı yürütmek için kullanır.

Geçen ay sürekli olarak 15 ABD doları tutarında EBM alıyorsanız ve Google’dan 5 ABD doları tutarında bir hedef EBM için zorlamasını istiyorsanız, kötü bir zamandasınız demektir.

Otomatik kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve harika sonuçlar elde etmek istiyorsunuz, değil mi? Sağ.

Google kendi performansını optimize etmekle başa çıkabilir, ancak işte sır burada. Hedef EBM’de daha küçük, küçük düşüşler.

İşte ne adım adım arıza olduğunu ediyorum yapın:

 • 1. Adım : 15 ABD doları tutarındaki Hedef EBM’yi (veya ayarları değiştirirken Google arayüzünde tam olarak önerdiği şeyi) uygulayın.
 • Adım 2 : Bir aylık sağlam veriye sahip olduğunuzda VE kampanyalar olmasını istediğiniz şekilde performans gösterdiğinde (yaklaşık 15 ABD Doları EBM), hedefi yaklaşık% 5, kesinlikle% 10’dan fazla düşürün. Bu durumda 14 dolara düşürürdüm.
 • 3. Adım: Bir ay sonra bu değişikliğin performansını izleyin veya kampanya performansını yeniden değerlendirin – Bu optimizasyonların hem aşırı hem de düşük performans gösterdiğini gördüm, bu nedenle yakından izlemeniz önemlidir.
 • Adım 4 : Hedef EBM / ROAS optimizasyonunuz işe yaramadıysa, muhtemelen bu listede belirtilen suçlardan birini işlemişsinizdir (muhtemelen kampanyada onu öğrenme aşamasına geri iten büyük bir değişiklik).

Özet : Şansınızı zorlamayın. Google’ın hedefe alışmasına izin verin, ardından onu oradan yavaşça aşağı / yukarı itin. Çok fazla hacme (dönüşüm) sahip bir kampanyayı optimize ediyorsanız, tekliflerinizi artırma veya azaltma arasında geçen zaman aralığı bir aydan az olabilir. Ama dediğim gibi, ona göz kulak olun.

2. İpucu: Hedefiniz Olmayan Bir Ölçüme Odaklanmayın

Yanlış ölçütlere mi bakıyorsunuz? Bunun pazarlamacı ile daha çok ilgisi var. Otomasyonun nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorsanız, muhtemelen Ortalama Tıklama Başına Maliyetiniz (TBM), her kampanyanın Gösterim Payı ve hatta reklamlarınızın görüntülendiği Ortalama Konum gibi ölçümlere bakıyorsunuzdur.

Flaş haberler – bunlar artık kontrolünüzde değil.

Google, hedeflediğimiz kişiler hakkında her zamankinden daha fazla şey biliyor ve bu verileri kullanma şekli, reklamınızı yalnızca sahip olabileceği bir güven düzeyine ulaştığında göstermektir – bu da belirli ölçümlerin ‘düşmesine’ veya görünmesine neden olur Düşük performans gösteriyorlarmış gibi.

İşte bir örnek: John’un yeni bir çift çoraba ihtiyacı var. Hangisi harika, çorap satıyoruz!

Google, John’un en iyi çorap perakendecilerinin incelemelerini aradığını ve çorap satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerle ilgili makaleleri incelediğini biliyor, bu nedenle Google onun sıcak bir potansiyel müşteri olduğunu ve satın almak için pazarda olduğunu biliyor.

Google bunu bildiği için, John’un tıklamasını kazanmak için reklamımızı açık artırmaya koymaya karar veriyor – muhtemelen bunun için çok rekabetçi bir şekilde, bazen manuel olarak teklif edeceğinizin çok üzerinde teklif verecektir.

Bunun tersine, Google bir kullanıcıyı nitelikli olarak sınıflandırmazsa, reklamınızı GÖSTERMEZ ve dolayısıyla gösterim payını kaybeder.

Performansı analiz ederken bu metriklere bakan herhangi biri, en önemli olanı, yani dönüşümleri izlemiyor.

Otomasyonla, kontrolü Google’ın ellerine bırakıyorsunuz, böylece milyonlarca sinyali aynı anda analiz edebiliyorsunuz, bu yüzden amacınız olmayan bir ölçüm için, yani Ortalama Konum için performans göstermeme konusunda yargılamayın. Belirli bir reklam konumunu korumak istiyorsanız, bunun için komut dosyaları ve kampanya ayarları vardır (bu, başka bir gün için tamamen farklı bir stratejidir).

Özet : Hedefiniz dönüşümlerdir, bu nedenle bunu önemli olan metriğiniz olarak kullanın (ve gerçekleştirilecek otomatik stratejinize güvenin).

3. İpucu: Sabırlı Olun ve Öğrenmesi İçin Zaman Verin

Aslında, otomatik teklif verme stratejilerinde büyük bir sabır unsuru var – bildiğim gibi, stratejiler konusunda gerçek bir acı (ve sonuçlar harika değilse müşterileri mutlu etmek).

Ancak, hepimizin yeni şeylerde yaptığı gibi, Google, önemli bir kampanya şansı verdiğinizde (bundan sonra daha fazlası) ‘öğrenme dönemi’ adı verilen bir süreçten geçer.

Pek çok pazarlamacının yaptığı büyük bir hata, Google’ın ne yapması gerektiğini öğrenme şansı bulamadan otomatik bir testi sonlandırmaktır. Kelimenin tam anlamıyla bu kadar basit – Google’ın bütçenizi en iyi şekilde nasıl kullanacağını öğrenmek için 5-7 güne ihtiyacı var, ardından ‘test’ aşamasının dışında ve optimizasyon moduna geçiyor.

Daha önce görmediyseniz, Google Ads arayüzünüzdeki otomatik kampanya ayarlarının üzerine geldiğinizde, biraz şuna benzeyen ‘Teklif Stratejisi Raporu’na geçme seçeneğini göreceksiniz:

Bu kullanışlı araç, kampanyanız için öğrenme aşamasının ne olduğunu ve öğrenme aşaması SIRASINDA gerçek performansı açıkça gösterir. Burada, benim örneğimde, çalışıp çalışmadığını söyleyecek kadar yeterli veriye sahip olmadığımı görebilirsiniz. Yani tahmin et ne oldu? Ben bırakacağım.

Özet : Kampanyalarınızı öğrenme döneminin dışına çıkana kadar yalnız bırakın. Yaptığınız tüm değişiklikler verilerinizi sıfırlar ve Google’ın işinizi sizin için yapmaya harcadığı her zaman kaybedersiniz.

4. İpucu: Performansı Analiz Ederken Yüksek Dönüşüm Gecikmesini Göz Ardı Etmeyin

Dönüşüm gecikmeleri ve kampanyalarınızı buna göre nasıl iyileştireceğiniz hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, aşağıya bir yorum bırakın ve bir rehber yazacağım – ya da size yardımcı olabilecek çevrimiçi kaynak yığınları var (ücretli çalıştırırken çok önemli dikkate alınacak reklamlar).

Kısaca, Google Ads dönüşüm pikseli 30 günlük bir ilişkilendirme penceresinde (varsayılan olarak) çalışır. Kullanıcınız bugün bir reklamı tıklar ancak 3 hafta boyunca dönüşüm sağlamazsa – tahmin edin, Google, dönüşümün son tıklaması olmasa bile bunu iddia ediyor.

Dönüşüm döngünüz doğal olarak oldukça uzunsa (yani, bir kullanıcının reklamınızı tıklaması ile gerçekte dönüşümün gerçekleşmesi arasında geçen süre gün yerine birkaç gün veya haftadır), kampanyanızın performansını düşük ağırlıklandırma riskiyle karşı karşıyasınızdır.

(Dönüşüm süresi gecikmenizi nasıl bulacağınızdan emin değil misiniz? Buna Google Ads arayüzünden kolayca ulaşabilirsiniz: Araçlar> Arama İlişkilendirme> Yollar> Gecikme Süresi + Yol Uzunluğu – kullanıcının ilk izleniminden, ilk tıklamasından veya son tıklama.)

En iyi performans gösteren kampanyanızla, Hedef EBM’yi Manuel TBM’ye göre test ederek bir deneme yapmak üzere olduğunuzu varsayalım. Testi siz ayarlayın ve gidin. 2 haftalık denemenin sonunda, Manuel TBM kampanyanızın 10 dönüşümü var, ancak Hedef EBM’nizin yalnızca 7’si var.

Manuel TBM kampanyası daha önce çalıştığı için, reklamlarınızı son 30 gün içinde tıklayan kullanıcılar, yanlarında hala reklam çerezi verilerine sahiptir, bu nedenle, dönüştürdüklerinde bu kampanyayla ilişkilendirilir. Bunun tersine, Hedef EBM kampanyası, reklamınızı göstermek için dünyadaki en mükemmel 20 potansiyel müşteri hedefini seçmiş olabilir, ancak dönüşüm gecikmeniz ortalama 3 hafta ise, bu dönüşümlerin yalnızca şu tarihten sonra başladığını göreceksiniz: 3 hafta geçti.

Özet : Otomatik bir kampanyanın performansını karşılaştırıyorsanız, reklamınızı tıklayan bazı kişiler henüz dönüşüm sağlamadığı için o kadar güçlü görünmeyebilir. Bu dönüşümler kaçınılmaz olarak daha sonra gelecektir, ancak harcamanız tam olarak bildirildiği için, daha az dönüşümünüz, daha yüksek bir EBM’niz varmış gibi görünebilir veya kampanyalar kârlı değil.

5. İpucu: Kampanya Bütçesi Boşluğunu Düşünün veya Bütçeyi Hızlandırın

Yazmak aptalca geliyor ve bir pazarlamacı olarak bunu duymak neredeyse zor, ancak kampanya bütçenizi sınırlamak size daha ucuz bir fiyata dönüşümlere mal olabilir. En uç örneği kullanarak, şu anda 10 ABD doları Hedef EBM ile yeni bir kampanya başlatıp ardından kampanya bütçesini 5 ABD doları olarak belirleseydik, Google’ın bu hedefe ulaşmak için doğru günlük optimizasyonları gerçekleştirmesi çok zor olacaktır. senin için.

Bu, yeterli bütçe boşluğuna izin verilmemesi olarak bilinir (aynı zamanda aptalca olarak da bilinir).

Günlük kampanya bütçesi, gerçekten işletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz potansiyel müşteri hacmine bağlı olduğundan ‘en iyi uygulamayı’ uygulamak zordur, ancak aylık bütçenizin temel bölümünü 30’a bölmek (veya özellikle 30.4) ve oradan gidin.

Not: Google aslında herhangi bir günde belirlediğiniz bütçenin% 200’ünü harcayabilir – bu nedenle, yine takip edin.

Yine de bazı istisnalar var. Google’ın daha yeni Akıllı Görüntülü reklam kampanyalarında olduğu gibi, Google’ın Makine Öğreniminin en iyi sonuçları elde etmek için doğru miktarda temel çalışması ve test yapmasına izin vermek için Hedef EBM’nin 20 katı ‘önerilen’ günlük bütçeye sahiptir.

Hızlanan bütçe ‘sorunu’, birçok pazarlamacının katılmadığı bir konudur, ancak Google’ın en iyi uygulaması, tüm otomatik kampanya ayarlarını Standart yayın yönteminde tutmanız gerektiğini belirtir.

Neden? Kontrole geri döner.

Google, sırf siz söylediğiniz için reklamınızı birine göstermeye ‘zorlanmak’ istemiyor, huysuz bir genç gibi – istediği zaman istediğini yapmak istiyor. Google’ın kendisini yedekleyecek çok fazla veriye sahip huysuz bir genç olması dışında, dinlemeliyiz (çoğu zaman).

O halde neden Hızlandırılmış bir dağıtım yöntemine sahip olmak istersiniz?

Pazarlamacıların baskı yapmasının birkaç nedeni var, ancak en çok kullanılanlar niş sektörlerde iyi performans gösteren mevcut kampanyalara geri dönüyor. Kampanya ayarını Hızlandırılmış olarak yapmak, yalnızca reklamınızın daha fazla kullanılabilir aramaya / kullanıcıya gösterilmesini sağlar ve EBM’niz şu anda takdire şayan ise, test ederek ne kaybedersiniz?

Özet : Başlangıç ​​olarak kampanyalarınızı Standart yayın yönteminde bırakın ve her kampanyaya, teklif verme stratejilerini test etmek için biraz nefes alma alanı verin.

6. İpucu: Kampanyalarda Sürekli Büyük Değişiklikler Yapmaktan Kaçının

En iyiyi sonuna kadar saklamak; bu büyük olanı ve bunu kendi başıma kaç kez yaptığımı sayamam.

Bunu olabildiğince basit hale getireceğim – kampanyanızda her büyük değişiklik yaptığınızda, öğrenme dönemini sıfırlar ve 1. günden başlarsınız.

“Öğreniyor” durumunun, AdWords’ün teklifleri optimize etmek için kullandığı performans verilerini topladığını gösterdiğini unutmayın; bu nedenle, kampanyalarınızdaki balonun üzerine gelirseniz ve “öğreniyor” ifadesini gösterirseniz, büyük olasılıkla:

 1. Sadece stratejiyi oluşturdu.
 2. Günlük bütçeyi veya paylaşılan bütçeyi değiştirdi – buna dikkat edin, yapılması kolay bir hata.
 3. Dönüşüm sekmenizdeki bir ayarı değiştirdiniz – yani, dönüşüm ayarı VEYA dönüşüm işlemi ayarı.
 4. Teklif verme stratejisiyle ilgili değiştirilmiş kampanyalar, reklam grupları veya anahtar kelimeler – buna, reklam gruplarının veya anahtar kelimelerin eklenmesi ve kaldırılması dahildir. Evet gerçekten.

Öyleyse ne yapman gerekiyor?

Basit. 3. İpucu gibi, sabırlı olun ve Google’ın yeni stratejinizi öğrenmesini bekleyin.

Özet : Teklif stratejisi ayarlarını sık sık değiştirmek, öğrenme süresini uzatacak ve Google’ın hedeflerinize / hedeflerinize ulaşmak için teklifleri doğru bir şekilde ayarlamasını engelleyecektir, bu nedenle sıkı durun ve optimizasyonlarınız ve Google’ın ünlü yapay zekası konusunda sabırlı olun.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir