Pazarlama

Neden her işletmenin bir bloga ihtiyacı vardır?

Neden her işletmenin bir bloga ihtiyacı vardır? Bloglama sadece blogcular için değil, işletmeler için de geçerlidir. Bir hizmet şirketi, perakendeci, üretici veya toptancı olsun, her çevrimiçi işletme aktif bir blog tutmalıdır. Sebepler çok ve aşağıda her işletmenin neden bir bloga ihtiyacı olduğunu, ondan ne beklemesi gerektiğini ve nasıl doğru bir şekilde yapılacağını açıklamaya çalışacağım, böylece paranızı ve zamanınızı kaybetmezsiniz.

Neden bir bloga ihtiyacınız var?

Blog, iyi tasarlanmış bir içerik pazarlama stratejisinin parçasıdır ve doğru çalıştırılırsa, çok hızlı bir şekilde bir şirket için en iyi yönlendirme kaynağı haline gelebilir. Düşünürseniz, blog şirketin “yüzü” ve “sesi” dir ve mevcut veya potansiyel müşterilerinize ulaşmanın ve onlarla iletişim kurmanın harika bir doğrudan yoludur. Bunun yanı sıra, bir blog aşağıdaki avantajları da sağlayabilir:

İçerik tazeliği – İşletmenizin web sitesinde neden bir blog çalıştırmanız gerektiğinin en önemli nedenlerinden biri içeriğin tazeliğidir. Bir blog, yeni içerik yayınlamanıza yardımcı olacak ve arama motorlarına ve insanlara geri dönüp yenilikleri kontrol etmeleri için başka bir teşvik sağlayacaktır.

Bir işletme web sitesindeki içerik genellikle statiktir. Ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili sayfalarınız var, bizimle ve hakkında iletişim bilgileriniz var ve çoğu iş web sitesinde sahip olduğunuz içerik türü hemen hemen budur.

Bir blog, sitenin aktif kalmasına katkıda bulunacak ve ayrıca bir web sitesinin sahip olduğu sayfa sayısını artıracak, bu da uzun vadede kademeli olarak daha fazla fayda sağlayacak bir şey.

Yeni içerik aynı zamanda SEO için iyidir ve özellikle google SEO için en etkili uygulamalardan biridir .

Daha iyi bir iç bağlantı – Ben önemi hakkında kapsamlı konuştuk iç bağlama ve bir blog doğal olarak bunu yapmanın en iyi yoludur. Blog yayınlarınız aracılığıyla, web sitenizin en önemli sayfalarını vurgulayabilir ve bunların yerini belirleyebilir ve hem kullanıcıların hem de arama motoru tarayıcılarının onları daha kolay bulmasına ‘yardımcı olabilirsiniz’.

Çapraz satış ve daha fazla satış – Bir blog aracılığıyla mevcut müşterileriniz için yeni ihtiyaçlar yaratabilir ve onlara daha fazla ürün satabilir (çapraz satış) veya onları en pahalı ürünlerinizi almaya (yukarı satış) ikna edebilirsiniz.

Örneğin, farklı türlerde kablosuz fare sattığınızı varsayalım, kablosuz bir fareye sahip olmanın faydaları ve belirli bir türün avantajları hakkında iyi hazırlanmış bir blog yazısı, yeni müşterilerin kablosuz bir fare almaları gerektiğini ve kablolu olmadıklarını anlamalarına yardımcı olabilir. belirli bir türü satın almak için 20 dolar daha harcamak buna değer.

Müşteri hizmetleri – Blog, siz (şirket) ve müşterileri arasındaki başka bir iletişim şeklidir. Müşteri sorularını yanıtlamak, onları hizmetleriniz hakkında eğitmek ve onlara blog yorumları yoluyla sizinle iletişim kurmaları ve etkileşimde bulunmaları için başka bir yol sağlamak için kullanabilirsiniz.

Uzmanlığınızı gösterin – Herhangi bir şirketin en değerli varlığı, insan kaynakları ve işleriyle ilgili sahip oldukları uzmanlık ve deneyimdir. Blog, bir şirketin uzmanlık alanlarını dış dünyaya göstermesine yardımcı olabilir. Kitlenize bir reklamdan daha fazla mesaj iletmek için blogu kullanabilir ve bunu ücretsiz ve istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Sosyal medya için – Sosyal medyada başarılı olmak için düzenli olarak kaliteli içerik paylaşmanız gerekir ve bir şirket blogu en iyi kaynaklarınızdan biri olabilir. İçerik pazarlamasının sağlam bir sosyal medya stratejisi ile birleşimi, başarılı çevrimiçi işletmeleri, çevrimiçi hayatta kalmaya çalışan işletmelerden ayıran şeydir.

Küçük işletmelerin çevrimiçi pazarlama stratejilerinden nasıl yararlanabileceği hakkında daha fazla bilgi için çalışan küçük işletmeler için 5 çevrimiçi pazarlama stratejisini de okuyabilirsiniz .

Yeni ürünleri ve özel teklifleri duyurun – Bir blog, müşteri hizmetlerini geliştirmenin yanı sıra, müşterilerinize özel teklifler sunarak ve yeni ürün lansmanlarını duyurarak teşekkür etmenin başka bir yoludur. Yeni ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında özel bilgiler yayınlamak, nişe bağlı olarak beta kullanıcıları bulmak vb. İçin blogu kullanabilirsiniz.

Müşteri geri bildirimi alın – Blog’u, müşterilerinizden doğrudan geri bildirim almak için anketler veya anketler yürütmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. İnsanları her zaman bir anket veya anket doldurmaları için teşvik etmeyi unutmayın, aksi takdirde katılım seviyeleri düşük olur.

Daha fazla trafik alın – Bunu son olarak bıraktım, ancak bir blog çalıştırmanızın nedenlerinden biri, işletmenizin web sitesine daha fazla trafik çekmek. Blogu doğru bir şekilde çalıştırırsanız (aşağıda daha ayrıntılı olarak göreceğimiz gibi), ana trafik kaynaklarınızdan biri haline gelebilir.

Bir işletme blogu nasıl doğru şekilde çalıştırılır

Bir iş blogu, bir blog yazarının tutkulu olduğu bir konu hakkında yazdığı normal bir blog ile aynı değildir. İş blogları, özellikle okuyucular müşteri değilse veya şirketin müşterisi olmakla ilgileniyorsa, sadık takipçiler kazanmak daha zordur. Bu yüzden doğru yapmak daha önemlidir.

İyi içeriğe sahip olmanıza gerek yok – Bu doğru, iş blogunuzda iyi içeriğe ihtiyacınız yok ama harika içeriğe sahip olmanız gerekiyor! İş blogunuz, iş deneyiminizin ve uzmanlığınızın bir yansımasıdır ve bu, yayınlanan içeriğe yansıtılmalıdır.

Makalelerinizi okuyan herkes müşteri olmak için bir adım daha yaklaşmalıdır, aksi takdirde bir bloga sahip olmayı düşünmeyi bıraksanız iyi olur.

Birçok işletmede gördüğüm yaygın bir hata, bir bloga sahip olmak adına bir blog tutmak ve sadece içerik yazarlarından aldıkları vasat içeriği yayınlıyorlar. Sonuç, zaman, para kaybı ve bazı durumlarda markaları, hizmetleri veya ürünleri üzerinde olumsuz bir etkidir.

Bu bir yatırım – İş blogunuzu kısa vadeli bir araç yerine uzun vadeli bir yatırım olarak düşünün. Diğer yatırımlarda olduğu gibi, yatırımınızın etkili olabilmesi için sabırlı olmanız ve ölçülebilir hedeflere sahip belirli bir planı izlemeniz gerekir.

İçerik yayınlamanın ucuz yollarını aramayın, ancak yayınlanan içeriğinizin gerçekten nasıl bir fark yaratabileceğine bakın.

İyi bir blogun bir yüzü olması gerekir – Bir blogun bir yüzü olması gerekir. Okuyucular, blogun arkasında kimin olduğunu, geçmişlerini ve uzmanlıklarını ve onlarla nasıl bağlantı kuracaklarını bilmelidir.

Çalışanların katkıda bulunmasını sağlayın – İçerik satın almak yerine, neden şirketin tüm çalışanlarının şirket bloguna katkıda bulunmasına izin vermeyin. Ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili içerikler oluşturarak tüm çalışanların blogda ayda bir katkıda bulunması gereken bir politika oluşturun. Belki bu üzerinde çalıştıkları yeni bir proje ya da müşteri desteği ile şimdiye kadarki deneyimleri… Bir sonraki personel toplantısında bir beyin fırtınası seansı bu alanda harikalar yaratabilir.

Google yazarlığını uygulayın – Bu, blogunuzda bir yüz gösterme ihtiyacı hakkında yukarıda verilen notla büyük ölçüde ilgilidir. İyi şirket blogları, bloga katkıda bulunan tüm kullanıcıların doğrulanmış bir Google+ profiline sahip olduğu durumlarda bunu bir adım daha ileri götürmelidir. Bu sadece SEO çabalarınıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda trafiği ve sosyal ifadeleri de artıracaktır.

Bir haber bülteni olması gerekir – Bir blog ve haber bülteni birbiriyle yakından ilişkili iki kavramdır. E-posta pazarlamacılığının işletmelere sunabileceği çok şey vardır ve bir blog, e-posta listenizi doğal olarak büyütmenin harika bir yoludur.

Kullanıcılarınızla iletişimde kalmanın güzel bir yolu, blogunuzu her güncellediğinizde bir haber bülteni göndermektir. Bu görevi otomatikleştirmenize yardımcı olabilecek mailchimp veya feedburner gibi birçok hizmet vardır.

Yorumları yanıtladığınızdan emin olun – Yukarıda bir blogun müşterilerinizle iletişim kurmanın iyi bir yolu olduğundan bahsetmiştim ve bu, gönderilerinize yaptığınız her yorumu yanıtlamanız gerektiği anlamına gelir. Okuyucularınıza söylediklerini önemsediğinizi ve onların isteklerine gerçekten cevap verdiğinizi gösterin. Son olarak, yorum sayınızı artırmak adına spam yorumlar yayınlamadığınızdan, yalnızca okuyucularınız için değeri olan şeylere odaklanın.

Sonuç

Blog, her işletme için çok faydalı bir araçtır. Çoğu şirketin yaptığı en büyük hata, bir içerik stratejisi olmadan veya blog için belirli ölçülebilir hedeflere sahip olmadan bir blog çalıştırmaktır. Sadece bir bloga sahip olmak iyi olduğu için veya web tasarımcıları onlara web sitelerinde bir blog seçeneği olması gerektiğini söylediği için bir blogları var.

Başarılı bir bloga sahip olmanın birçok bileşenini kullanabilir ve bunları iş blogunuzda kullanabilirsiniz, ancak daha fazla konsantre olmanız gereken şey, sıralamalarda ve trafikte basit bir artıştan ziyade, takipçilerde, sadık okuyucularda ve kullanıcı etkileşiminde sürekli bir artışa sahip olmaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir