Pazarlama

Pazarlama Neden Önemlidir? İyi Bir Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir

Pazarlama Neden Önemlidir? İyi Bir Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir Ürününüz veya hizmetiniz ne kadar harika olursa olsun, insanlar işletmenizin var olduğunu bilmiyorsa, başarılı olma şansınız düşüktür.

Apple, Amazon ve Google gibi günümüzün en beğenilen markalarımızdan bazılarını düşünelim.

Bu işler olmasaydı ne yapardınız? Yok gerçekten. Bu şirketler olmadan hayatınızda ne farklı olurdu?

Ne tür bir telefona sahip olurdunuz? Çevrimiçi nerede alışveriş yaparsınız? En derin sorularınıza ve en büyük sorunlarınıza yanıt bulmak için nereye gidersiniz?

Şimdi, şanslısınız ki bu işler var. Ve yaptıklarının farkındasın. Peki bu firmalardan nasıl haberdar oldunuz? Onları ilk duyduğunuz anı tam olarak hatırlıyor musunuz?

Sizi bu şirketlerden haberdar etmekten kim sorumludur? Steve Jobs mu? Jeff Bezos? Larry Page?

Hayır. Bunlar harika iş adamları, ama bu şirketleri bilmenizin nedeni onlar değil.

Pazarlama.

Pazarlamanın işletmelerin güçlenmesine yardımcı olduğu bir sır değil. En büyük şirketler bile müşterilerine ulaşmak için pazarlamaya güveniyor.

Bu nedenle, bu blogda pazarlamanın neden önemli olduğunu ve başarılı pazarlamanın nelerden oluştuğunu tam olarak açıklayacağız. Sonunda, pazarlamayı sadece reklam olarak değil, işinizin büyümesine yardımcı olmanın bir yolu olarak göreceğinizi garanti ediyoruz!

Şimdi, pazarlamadan bahsedelim.

Pazarlama Efsanesi Yıkıldı

Çoğu insan pazarlamanın önemini hafife alıyor.

Pazarlama sadece güzel görünmek değildir. Bu sadece el ilanları atmak, kartvizitler hazırlamak ve sevimli sosyal medya sayfaları oluşturmakla ilgili değil.

Pazarlamayı kendi başınıza öğrenebilirsiniz, ancak bu çoğu insanın düşündüğü kadar basit değildir. Pazarlama kapsamında öğrenilecek tonlarca farklı kavram vardır. Ve doğrusu, pazarlamasız iş olmaz.

Hizmet verecek müşterileriniz yoksa, küçülen, ölçeklenebilir veya hızlı büyüyen bir işiniz olmayacak .

Örneğin, dünyanın en hızlı büyüyen özel şirketi OneTrust, pazarlama olmadan% 48.000 büyümedi.

Buna rağmen, birçok insan hala pazarlamanın bir efsane olduğunu düşünüyor. Ancak pazarlama bu kadar basit olsaydı, her işletmenin müşteri edinme konusunda hiçbir sorunu olmazdı.

Ancak durum böyle değil. Tüketici tercihleri, talep ve rekabet denen bu küçük şey gibi şeyler sayesinde, pazarlama her işletme için hayati önem taşır.

Sadece insanların sevdiği bir ürün yaratmak zorunda değilsiniz, aynı zamanda insanların halihazırda var olan alternatiflerden daha çok sevdiği bir ürün yaratmalısınız.

Ve bu ürünü yarattığınızda, pazarlama şansına sahip olmak için hedef pazarınızı ürününüzden haberdar etmelisiniz.

Yine de birçok işletme pazarlamadan kaçıyor. “Pazarlama çalışmıyor” veya “Pazarlama çok pahalı” gibi sahte iddialarda bulunuyorlar.

Ancak, gerçekten söyledikleri, “Pazarlamayı gerçekten anlamıyorum” veya “Pazarlama kampanyam istediğim sonuçları almıyor”.

Ama endişelenme. Dijital LYFE Koruyucular, sizi çok az veya hiç büyümeden ve kötü pazarlamadan kurtarmak için buradalar. 

İyi pazarlamanın işe yaradığını ve kötü pazarlamanın işe yaramadığını biliyoruz ve gördük.

Kanıtlanmış bir strateji veya sistem olmadan pazarlama işe yaramaz. Uygun bir zaman veya para yatırımı olmadan pazarlama işe yaramaz.

Deneyimlerimizden iyi pazarlamanın pahalı olmadığını biliyoruz. Aslında, işe yaramadığı için pahalı olan reklam pazarlamasıdır. 

İyi pazarlama, fiyatı ne olursa olsun pahalı değildir çünkü her zaman değer katacaktır.

İyi pazarlama rekabeti yener, müşterileri memnun eder ve yatırımınıza sağlıklı bir geri dönüş sağlar.

Tamam, şimdiye kadar muhtemelen pazarlamanın neden önemli olduğunu anlıyorsunuz, ancak “İyi pazarlama nedir?”

Bununla, iyi pazarlamanın gerçekte ne anlama geldiğini tam olarak inceleyelim. Pazarlamanın tanımını ve “Pazarlamanın 4 P’si” olarak da bilinen herhangi bir pazarlama stratejisinin 4 ana bileşenini tartışacağız.

İyi Pazarlama Nedir?

Pazarlama, müşteriler için değeri olan teklifleri oluşturmak, iletmek, sunmak ve takas etmek için kullanılan faaliyetler bütünüdür.

Başka bir deyişle, ürününüz, müşterilerinize sattığınız değerdir ve karşılığında sunduğunuz değer için size bir bedel öder.

Dolayısıyla, ürününüzün veya hizmetinizin algılanan değeri anlaşılmazsa veya insanlar bunu bilmiyorsa, o zaman iyi pazarlamadan yararlanmıyorsunuz demektir.

İyi pazarlama yapmak için güçlü bir pazarlama karışımına sahip olmanız gerekir.  

Pazarlama karması, tüketicileri ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya yönlendirmek için kontrol ettiğiniz faktörlerin bir kombinasyonudur.

En temel pazarlama karması 4 P ​​Pazarlamadan oluşur. 

Pazarlamanın 4 P’si, iyi pazarlamayı kötü pazarlamadan ayıran şeydir.

Üstün ürünleri düşük kaliteli ürünlerden, harika reklamları kötü reklamlardan ayıran ve nihayetinde büyümesiz gelirden elde edilen geliri artıran şeydir.

Pazarlamanın 4 P’si, herhangi bir pazarlama stratejisinin temel yapı taşlarıdır. Bu öğeleri dengede tutmadıysanız veya daha önce hiç duymadıysanız, büyük olasılıkla pazarlamanızdan en iyi şekilde yararlanamıyorsunuzdur.

Pazarlamanın 4 P’si Nelerdir? 

Pazarlamanın 4 P’si Ürün, Fiyat, Promosyon ve Yerdir.

Bu pazarlama karması, ürünlerinizin oluşturulmasından ve görünümünden ürününüzün fiyatlandırma ve promosyon stratejisine kadar her şeyi ele alır.

Pek çok pazarlamacı bunları tamamen farklı bileşenler olarak görür, ancak pazarlamanızın herhangi bir sonucu gerçekten görebilmesi için tüm faktörlerin uyumlu olması gerekir.

Örneğin, harika bir ürün kötü bir promosyon stratejisiyle satılmayacaktır. Ve kötü bir ürün, harika bir promosyon stratejisiyle satılmayacaktır.

Aynı şekilde, tüketicilerin harcamaya istekli olduklarından daha yüksek bir fiyata sahip harika bir ürün, daha fazla işlemle sonuçlanmayacaktır. Ve iyi olmayan düşük fiyatlı bir ürün de çok uzun sürmeyecektir.

Bu nedenle pazarlama karışımınız, işletmenizin başarısı için kritik öneme sahiptir.

Şimdi, 4 P’nin her bir bileşenini tam olarak tanımlayalım. İlk P-Ürününden başlayarak.

Ürün

Ürününüz söz konusu olduğunda, ürününüzden, ürününüzün tasarımından, ürününüzün ambalajından ve markanızdan elde edilen değeri net bir şekilde tanımlamanız gerekir.

Ürününüzün sağladığı değer net olmalıdır. Ve ürününüzün markası ve tasarımı güvenilir olmalıdır. 

Değilse, sonra yaptığınız her şey işe yaramayacaktır. Pazarlama başarısına ulaşmak için etkili bir ürün tasarımına sahip olmanız gerekir.

Daha önce bahsettiğimiz markaları düşünün – Apple, Amazon ve Google. Hepsinin çok etkili ürün tasarımları ve müşterilerine güçlü değer önerileri vardır. 

Ve markalarının, tüketicilerin bağlantı kurduğu net misyonları var. 

Örneğin, başlangıcından bu yana Apple, tahıl ve yeniliğe karşı çıkmaktan gurur duyuyor. Amazon’un markası, Jeff Bezos’un “müşteri takıntısı” olarak adlandırdığı müşteri odaklılığa odaklanıyor. Ve Google’ın misyonu, dünyadaki bilgilerin düzenlenmesine ve erişilebilir ve kullanışlı hale getirilmesine yardımcı olmaktır.

Umarım bu örnekler, ürününüzün genel pazarlama stratejiniz içinde ne kadar kritik olduğunu gösterir. 

Şimdi 2. P – Price’a geçelim.

Fiyat

Fiyat, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin perakende fiyatıdır.

Temel olarak, fiyatınız, pazarın tüketicilerin aynı değeri elde etmelerine izin verecek benzer veya alternatif ürünler için ödemeye hazır olduğunu aşmamalıdır.

Tüketicilerin ürününüze güvenip satın alabilmesi için ürününüzün değerinin fiyatınızla uyumlu olması gerekir.

İkinci olarak, fiyatlandırma stratejiniz indirimler, kuponlar, ödeme planları veya kredi gibi teşvikleri de içerebilir. Bu teşvikler, ürünlerinize daha fazla ilgi uyandırmaya da yardımcı olabilir.

Örnek olarak Apple’ın fiyatlandırma stratejisine bakalım.

Apple’ın fiyatlandırma stratejisi, bilgisayar gibi bir Apple cihazının rakiplerinin% 90’ından daha pahalı olması bakımından benzersizdir.

Ancak, bu Apple’ın ürünü tarafından haklı.

Ürünleri pazardan oldukça farklı ve insanlar markalarını gerçekten seviyorlar. Müşteri sadakati eşsizdir.

Çoğu iPhone kullanıcısı, arkadaşlarıyla “maviden” “yeşile” “artık” Elite iPhone kulübü “içinde olmadıklarını belirten kısa mesajların gitmesini istemedikleri için yeni bir telefon denemeye direniyor. 

Apple, ürünleri söz konusu olduğunda gerçekten kendi yollarında olduğundan, satın alma davranışını motive etmek için indirim teşviklerine gerek yoktur.

Bununla birlikte, Kara Cuma gibi etkinliklerde ve yıl boyunca diğer zamanlarda özel promosyonlar ve indirimler uyguladılar.

Nihayetinde, fiyatlandırma stratejiniz ürününüzün değeriyle uyumlu olmalıdır. Durum böyle olduğu sürece, pazarlama karışımınız uyumlu olacaktır.

Promosyon

Pazarlamanın 3. P’si Promosyondur.

Promosyon, reklam ve satış stratejiniz anlamına gelir. Promosyonun amacı, insanların ürününüzden ve onunla ilişkili değerden haberdar olmasını sağlamaktır.

Örneğin, birçok işletme, mevcut geleneksel reklamcılık biçimlerinden çok daha uygun maliyetli olduğu için dijital reklamcılık yapmayı tercih ediyor.

Bu durumda, Facebook ve Google gibi bu çevrimiçi reklamcılık kanalları, Promosyon stratejinizin bir parçası olacaktır.

Promosyon sadece reklam kanalları ile ilgili değildir, daha da önemlisi, ürün veya hizmetinize neden ihtiyaç duyduklarına dair mesajınızı tüketicilere nasıl ileteceğinizdir.

Tanıtım stratejiniz, markanızı yükselten, güven oluşturan ve tüketicilerin ürün veya hizmetinizin değerini anlamasına yardımcı olan videolar, fotoğraflar ve diğer içerik türlerini de içerebilir.

Güçlü bir Promosyon stratejisine örnek olarak Amazon verilebilir. 

Pek çok insan bunu bilmiyor, ancak Amazon aslında bir süredir Google’ın en iyi reklamvereniydi. 

Şimdi, Google’dan daha değerlidirler. 

Amazon’un neden dünyanın en büyük şirketlerinden biri olduğuna şaşmamak gerek. Bunun nedeni, rekabetçi Fiyat puanlarına sahip güçlü bir Ürün tarafından desteklenen Promosyona yoğun bir şekilde yatırım yapmış olmalarıdır.

Gördüğünüz gibi, Amazon’un pazarlama karması gerçekten bir Kazan-Kazan senaryosu.

Şimdi, Pazarlamanın 4. P’sine bakalım – Yer

Yer

Yer, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin satıldığı yeri ifade eder.

Geleneksel bir tuğla ve harç ortamında, bu karar inanılmaz derecede önemliydi çünkü işletmenizin konumu tüketicilerin işletmenizi keşfedip keşfetmediğini belirledi.

İşletmeler, işletme konumlarının ne kadar trafiğe veya göze maruz kalacağını tutarlı bir şekilde ölçecek ve nerede bulunacaklarına dair kararlar alacaktır.

Ancak bugün, İnternet dünyasında, Yerleşim büyük ölçüde web sitenize atıfta bulunur – özellikle çevrimiçi şirketler için. 

Dijital bir ortamda, web siteniz tüm pazarlama faaliyetlerinin Merkezidir. İşlemlerin gerçekleştiği yerdir.

Bu nedenle, etkili bir web sitesi tasarımına yatırım yapmak gerekir. İnsanlar web sitenizde gördüklerini beğenmezlerse, bundan alışveriş yapmayacaklarından emin olabilirsiniz.

Örneğin, Apple’a bir göz atalım.

Apple, geleneksel olarak dünya çapındaki büyük alışveriş merkezlerine “Apple Mağazaları” yerleştirmiştir. Alışveriş merkezleri geleneksel olarak yüksek miktarda trafik alırlar ve sonuç olarak, Apple’ın mağazalarına geçen trafiğin küçük bir yüzdesi gelir.

Ve çevrimiçi olarak, Apple’ın etkili bir web sitesi var. Son teknoloji bir tasarım kullanır ve en yeni ürünlerini sergiler. 

İşte karşınızda – pazarlamanın 4 P’si – Ürün, Fiyat, Promosyon ve Yer.

Bu bileşenler birbiriyle tam uyumlu olduğunda, güçlü bir pazarlama karışımı geliştirme potansiyeline sahip olursunuz. Ve tartıştığımız gibi, bu pazarlama karması, etkili pazarlamayı etkisiz pazarlamadan ayıran şeydir.

Her şeyi burada bir araya getirelim.

Pazarlamanın herhangi bir işletmenin motoru olduğunu belirledik. Pazarlama olmadan bir işletme çalışamaz.

Müşteri olmadan bir işletme var olamaz. Pazarlama, müşterilerin işletmenizden ve ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilişkili değerden haberdar olmasını sağlayan şeydir.

Pazarlamanın çok pahalı olması veya işe yaramaması gibi en yaygın itirazları ele aldık. 

Ancak bunun doğru olmadığını biliyoruz, çünkü en başarılı kamu ve özel şirketler yalnızca pazarlamayı kullanmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi pazarlama stratejilerine sahiptir.

Çoğu zaman, pazarlamaya şiddetle karşı çıkan kişiler muhtemelen kötü pazarlamanın kurbanı olurlar veya pazarlamanın ne olduğunu tam olarak anlamazlar.

Ancak, bunun cevabı pazarlama karışımınızdır. Bu pazarlama karması, Ürün, Fiyat, Promosyon ve Yer olan 4 P pazarlamadan oluşur. 

Bu öğeler aynı hizada olduğunda, işinizi büyütmek için pazarlama potansiyelinden tam olarak yararlanma fırsatına sahip olacaksınız.

Küçük işletme sahibi olarak, işletmenize başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu araçları verin. Bu, iyi bir pazarlama stratejisiyle başlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir