SEO

Sayfa Hızı Nasıl Artırılır (Kolay Kılavuz)

Sayfa Hızı Nasıl Artırılır (Kolay Kılavuz). PageSpeed, web sitenizin başarısı için kritik bir unsurdur. Bilinen sıralama faktörlerinden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda önemli bir kullanılabilirlik ölçütüdür.

Hiç kimse (insanlar veya arama motorları) sayfalarınızın yüklenmesini bekleyerek vakit geçirmek istemez, özellikle de aynı konuda daha hızlı yüklenen düzinelerce başka web sitesi olduğunda.

İyi haber şu ki, web sitenizin altyapısını optimize ederek ve bazı en iyi uygulamaları izleyerek sayfa hızınızı artırmanın yolları vardır.

Bu kılavuzda şunları öğreneceksiniz:

 • PageSpeed ​​nedir?
 • Sayfa hızı SEO için neden önemlidir?
 • İdeal sayfa hızı nedir?
 • Sayfa hızınızı artırmanın 15 yolu
 • Sayfa hızınızı nasıl doğru bir şekilde ölçebilirsiniz?

PageSpeed ​​nedir?

Sayfa hızı, bir sayfanın kullanıcılar tarafından tamamen kullanılabilir hale gelene kadar yüklenmesi için geçen saniye sayısıdır.

Sayfa hızı, ‘web sitesi hızı’ ile karıştırılmamalıdır. Web sitesi hızı, aynı siteden bir sayfa örneğinin ortalama sayfa hızıdır.

Belirli bir sayfanın yükleme hızı ortalamadan farklı olabilir (daha yavaş veya daha hızlı olabilir), bu nedenle tüm sayfalarınızın hızını ayrı ayrı test etmek ve optimize etmek önemlidir.

Sayfa hızı SEO için neden önemlidir?

Nisan 2010’da Google, sayfa hızının Google sıralama algoritmasının bir parçası olduğunu resmi olarak duyurdu .

Onları sıralama faktörü olarak sayfa hızı eklemeye zorlayan ana nedenler şunlardı:

 • Hızlı web siteleri kullanıcıları mutlu eder ve bir web sitesinde daha çok zaman geçirirler.
 • Hızlı web siteleri işletim maliyetlerini azaltır (daha az bant genişliği ve sunucu kaynaklarının daha iyi kullanımı)
 • Hızlı web siteleri daha fazla satış (ve genel olarak dönüşüm) sağlar.

Bugüne hızlı bir şekilde gelin, sayfa hızı artık her zamankinden daha önemli.

İstatistikler, yavaş yüklenen web sitelerinin müşteri kaybettiğini gösteriyor çünkü kullanıcıların büyük çoğunluğu bir web sitesinin yüklenmesi için 3 saniyeden fazla beklemek istemiyor.

Ek olarak, bir dizi çalışma, Google sıralaması ile sayfa hızı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Google’ın ilk sıralarında yer alan web siteleri, alt sıralarda görünen web sitelerinden daha hızlı yüklenir.

İdeal sayfa hızı nedir?

Resmi olmayan bir şekilde, ideal sayfa hızı hem masaüstü hem de mobil web siteleri için 3 saniyeden azdır. ‘Gayri resmi’ diyorum çünkü bu kullanıcı anketlerinden ve araştırmalarından gelen bir sayı ve sıralama sürecinde Google algoritmaları tarafından kullanılan resmi numara değil.

Google’ın sayfa hızını işleme yöntemi, sayfaları “gerçekten iyi” ve “oldukça kötü” olarak sınıflandırmaktır.

Bu, bir web sitesi çok yavaşsa, bunun sıralamaları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği anlamına gelir. Aksi takdirde, algoritma tüm web sitelerine aynı şekilde davranır.

Google’ın genel olarak sayfa hızı ve site hızıyla nasıl başa çıktığını tartışan aşağıdaki videoyu Google’dan izleyebilirsiniz.

Genel bir kural olarak, web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlamak için gerekli tüm önlemleri almanız gerekir.

Sayfa Hızını Artırmanın 15 Yolu

Sayfa hızınızı artırmak için aşağıdaki en iyi uygulamaları izleyin.

 1. Resimlerinizi sıkıştırın ve optimize edin
 2. Videoların sunumunu optimize edin
 3. Önbelleğe almayı etkinleştir
 4. CSS ve JS’yi küçültün
 5. Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını ortadan kaldırın
 6. Komut dosyalarını eşzamansız olarak kullanın
 7. Tarayıcı önbelleğinden yararlanın
 8. Kaynakların önceden yüklenmesini ve önceden getirilmesini kullanın
 9. Daha hızlı bir ana bilgisayara geçin
 10. Gereksiz eklentileri devre dışı bırakın
 11. CMS yazılımınızı ve eklentilerinizi yükseltin
 12. PHP’nin en son sürümüne yükseltin
 13. Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmayı düşünün
 14. DB’nizi optimize edin
 15. Google Sayfa Hızı Modülünü kullanın

1. Resimlerinizi sıkıştırın ve optimize edin

Çoğu durumda, görüntülerin sayısı ve boyutu nedeniyle bir web sayfası yavaştır. Kaliteli görseller ve diğer görsel öğeler SEO ve kullanılabilirlik için önemlidir, bu nedenle bunları tamamen kaldırmak bir seçenek değildir.

Bunun yerine yapmanız gereken, kalitelerinden ödün vermeden dosya boyutlarını en aza indirmeye çalışmaktır.

Aşağıdaki önerileri izleyin:

Doğru boyutta resim kullanın – Web sitenize bir resim yüklemeden önce, ihtiyacınız olan maksimum genişliğe yeniden boyutlandırın.

Örneğin, blogunuzda resimler gösterdiğiniz maksimum genişlik 1200 piksel ise, bundan daha büyük resimleri yüklemek israftır.

Bir görüntüyü açmak, boyutlarını değiştirmek ve jpg veya png gibi web uyumlu bir biçime aktarmak için Photoshop , Gimp veya Pixelmator gibi araçları kullanabilirsiniz .

Bir görüntü iyileştirici kullanın (son derece önemli) – Sonraki adım, bir görüntü iyileştirici kullanmaktır. Photoshop veya pixelmator aracılığıyla dışa aktarılan görüntüler , optimum dosya boyutu söz konusu olduğunda tamamen optimize edilmez.

İmageOptim (Mac kullanıcıları için) veya görüntü sıkıştırıcı gibi araçlar , kalitesini etkilemeden bir görüntünün dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın. Her iki görüntü de tamamen aynı görünüyor ve aynı boyutlara sahipler. Sağdaki resim dosya boyutunda% 56 daha küçüktür.

Duyarlı görüntüler kullanın – Duyarlı görüntülerden yararlanabilmek için WordPress’i en son sürüme yükseltin.

Bu özelliğin yaptığı iki şeydir:

 • WordPress medya kitaplığına bir resim yüklediğinizde, otomatik olarak farklı boyutlara sahip bir dizi resim oluşturur.
 • Bir sayfa yüklendiğinde ve çözünürlüğe bağlı olarak, kullanıcılara eşdeğer görüntü boyutunu otomatik olarak gösterir.

Bu, mobil kullanıcılara daha küçük boyutlu bir resim sunulduğu anlamına gelir ve bu, özellikle çok sayıda resim içeren sayfalarda mobil sayfa hızını artırır.

WordPress’te değilseniz, CMS’nize duyarlı görüntüler uygulamak için bir geliştiriciden yardım alabilirsiniz. Herhangi bir web sitesinde uygulanabilen bir özelliktir.

Önemli Not:

WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan yeni duyarlı görüntüler, orijinal görüntü optimize edilmiş olsa bile tam olarak optimize edilmez.

Bu, sizin için bunu yapmak için bir görüntü sıkıştırma hizmeti kullanmanız veya imageOptim veya başka bir yazılım kullanarak görüntüleri manuel olarak optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir .

Aylık olarak yaptığım şey, aya ait tüm görüntüleri (/ wp-content / uploads / [yıl] [ay] altında bulunur) bilgisayarıma indirmek , imageOptim kullanarak optimize etmek ve sunucuya geri yüklemek.

Tembel yükleme kullanın – Bu, tarayıcıların görüntüleri bir sayfaya veya gönderiye ihtiyaç duyulduğunda yüklediği bir tekniktir, yani kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırırken ve tüm resimleri aynı anda değil (bu varsayılan davranıştır).

Bunu yaparak, özellikle mobil cihazlarda sayfalar daha hızlı yüklenir.

İyi haber şu ki, web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan bunu yapmanıza yardımcı olabilecek bir dizi eklenti var.

Native Lazyload – Google tarafından yerel tarayıcı özelliğini kullanan bir WordPress eklentisi. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurmak ve etkinleştirmek. Yapılandırılacak seçenek yok.

WP-ROCKET – Tembel yükleme görüntüleri ve videoları için yerleşik desteğe sahip birinci sınıf bir WordPress eklentisi. Bu benim web sitemde de kullandığım eklenti.

2. Videoların sunumunu optimize edin

Doğru optimize edilmezse sayfalarınızı önemli ölçüde yavaşlatabilecek bir diğer unsur da videolardır.

İçeriğinize video yerleştirirken şu en iyi uygulamaları izlemelisiniz:

Videoları bir akış hizmetine yükleyin – Videoların sayfa yükleme hızı üzerindeki etkisini en aza indirmenin en iyi yolu onları bir akış hizmetine, örneğin YouTube veya Vimeo’ya yüklemek ve ardından bunları web sitenize yerleştirmektir.

Bunu yaptığınızda, sunucunuz video içeriğinin akışından sorumlu değildir, ancak içerik doğrudan sağlayıcıdan gelir.

Video otomatik oynatmayı devre dışı bırakın – Otomatik oynatmayı kullanmadığınızdan emin olun. Kötü bir kullanıcı deneyimi olmasının yanı sıra, bir sayfanın yüklenmesini de önemli ölçüde yavaşlatır.

Geç yükleme kullanın – Geç yükleme tekniği videolara da uygulanabilir. Videolar, yalnızca kullanıcının görüntü alanındayken ve bir sayfa yüklendiğinde harici kaynaktan yüklenecektir.

Video iframe’i bir önizleme resmiyle değiştirin – Bu, kullanabileceğiniz başka bir tekniktir. Bir videonun yüklenmesini beklerken kullanıcılara bir önizleme görüntüsü gösterirsiniz. Wp-rocket bu özelliğe sahiptir.

3. Önbelleğe almayı etkinleştirin

Önbelleğe alma, sayfa hızına çok yardımcı olan bir mekanizmadır ve tüm web siteleri için bir zorunluluktur.

Basit bir deyişle, önbelleğe almayı kullandığınızda , sunucu web sayfalarınızın statik HTML sürümlerini oluşturur ve bir sayfa için her istek olduğunda sayfaları baştan oluşturmak yerine bunları kullanıcılara gösterir.

Bu, işlemi hızlandırır, daha az sunucu kaynağı gerekir ve kullanıcı daha iyi bir deneyim yaşar.

Önbelleğe alma mekanizması, bir sayfada ne zaman bir değişiklik olduğunu veya bir sayfayı ne zaman önbelleğe almayacağını anlayacak kadar akıllıdır, bu nedenle genel web sitesi deneyimi aynıdır.

WordPress web sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirmek için, wp-rocket veya wp super cache gibi bir önbelleğe alma eklentisi kullanabilirsiniz .

Bu eklentiler, gerekli tüm önbelleğe alma kurallarını .htacess dosyanıza ekleyecek ve hatta mobil kullanıcılar için ayrı bir önbellek ve oturum açmış kullanıcılar için bir önbellek oluşturacaktır.

Eklentinin yapılandırması basittir ve teknik bilgi gerekmez.

4. CSS ve JS’yi küçültün

Küçültme , tüm gereksiz karakterleri CSS ve JS dosyalarından (yorumlar ve beyaz boşluklar gibi) kaldıran ve bu dosyaların boyut olarak küçültülmesini sağlayan bir işlemdir.

Küçültme işlevi değiştirmez ancak dosya boyutunu azaltır ve bu daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir.

Teknik olmayan kişiler için CSS ve JS her türlü web sitesi ve platform tarafından kullanılan dosyalardır. CSS, bir sayfanın stilinden ve JS’nin işlevselliğinden sorumludur.

Web sitenizde küçültmeyi etkinleştirmenin üç yolu vardır:

 1. CMS’nizin bu seçeneği destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Normalde bu, ‘Hız Optimizasyonu’ altında veya gelişmiş olarak bulunur.
 2. WordPress kullanıyorsanız, bu seçeneğin tema ayarlarınızda mevcut olup olmadığını kontrol edin.
 3. Wp-rocket veya autoptimize gibi bir küçültme eklentisi kullanın .

5. Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını ortadan kaldırın

Bir sayfa yüklendiğinde, tarayıcı başlıkta tanımlanan tüm kaynakları yüklemeye çalışır ve ardından sayfanın geri kalanıyla devam eder.

Başlık kaynakları, Google Analytics komut dosyasını, Facebook pikseli, Google Ads komut dosyasını ve web sitenizin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu diğer birçok komut dosyasını içerebilir.

Bu kaynaklardan herhangi biri hızlı bir şekilde yüklenmezse, bu bir sayfanın yüklenmesini geciktirir.

Bu durumdan kaçınmak için yapabilecekleriniz iki şeydir:

 1. Web sitesi başlığına herhangi bir harici kaynak veya komut dosyası eklememeye çalışın (gerçekten gerekli olmadıkça).
 2. Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını web sitesinin altbilgisine taşıyın. Bu çok teknik geliyorsa, bunu sizin için yapmak için wp-rocket veya bir geliştiricinin yardımını kullanabilirsiniz.

6. Komut dosyalarını eşzamansız olarak kullanın

Sayfa hızı optimizasyonu yaparken çok etkili olan diğer bir numara, tüm komut dosyalarının eşzamansız olarak yüklenmesini sağlamaktır.

Sayfanın yüklenmesi sırasında, tarayıcı bir sayfayı oluşturmaya geçmeden önce web sitesinin HTML kodunda (üstbilgide, gövdede veya altbilgide) bulunan herhangi bir komut dosyasını yüklemeye çalışacaktır.

Bu, özellikle komut dosyaları yavaş sunucularda barındırıldığında sayfa yükleme hızına ekstra zaman ekler.

Bu sorunu çözmek için, komut dosyalarını eşzamansız olarak yüklemeniz gerekir. Basit bir deyişle, bu, tarayıcıya bir sayfayı yüklemeye devam etmesi ve komut dosyasının tam olarak yüklenmesini beklememesi talimatını vermek anlamına gelir.

Bu, komut dosyanızın koduna ‘asenkron’ komutu eklenerek kod aracılığıyla yapılır.

Bu, bir geliştirici tarafından veya wp-rocket gibi premium bir eklenti aracılığıyla yapılabilecek bir görevdir .

7. Tarayıcı önbelleğinden yararlanın

Tarayıcı önbelleği, yukarıda tartışılan “sunucu önbelleği” nden farklıdır. Tüm modern tarayıcılar, sayfaların daha hızlı yüklenmesi için bir önbelleğe alma mekanizması kullanıyor.

İşleyiş şekli basit. Bir sayfa ilk yüklendiğinde, tarayıcılar sayfanın öğelerini kullanıcının cihazına resimler, CSS dosyaları, JavaScript’ler gibi kaydeder.

Bir kullanıcı belirli bir sayfayı veya aynı web sitesindeki başka bir sayfayı bir sonraki ziyaretinde, tarayıcı, sunucudan talep etmek yerine yerel olarak kaydedilen kaynakları (bu çok daha hızlı bir işlemdir) kullanır.

Sonuç, geliştirilmiş sayfa hızıdır.

Bir web yöneticisi olarak, işiniz tarayıcıya web sitenizin .htaccess dosyası aracılığıyla yerel öğeleri ne sıklıkta ve ne zaman yenilemeleri gerektiği konusunda talimat vermektir .

Bu oldukça teknik bir görevdir ve bununla başa çıkmanın en iyi yolu bir eklenti kullanmaktır. Yine, wp-rocket herhangi bir kod eklemenize gerek kalmadan bunu sizin için otomatik olarak yapacaktır.

8. Kaynakları önceden yüklemeyi ve önceden getirmeyi kullanın

Kaynakların önceden yüklenmesi ve önceden getirilmesi, web sitenizin performansını bir bütün olarak artırabilen ve önemli sayfalarınızın yüklenmesini iyileştirebilen bir tekniktir.

Önceden yükleme ve önceden getirme ile tarayıcıya, kullanıcı bir web sitesine göz atarken ihtiyaç duyulacağını bildiğiniz arka plan kaynaklarını veya sayfaları yüklemesini söylersiniz.

Bundan nasıl yararlanacağınıza dair birkaç örnek vereyim:

Sayfaların önceden yüklenmesi : İyi önbelleğe alma eklentilerinin PRELOAD özelliği vardır. Ön yükleme etkinleştirildiğinde, eklenti tüm web sitesi sayfalarının kopyalarını önbelleğe alır, böylece bir kullanıcı bir sayfayı ziyaret ettiğinde, işlem zaten yapıldığından bu daha hızlı gösterilir.

DNS önceden getirme: Bir web sitesi harici dosyalar (örneğin Google Yazı Tipleri veya Yazı tipi harika simgeleri) kullandığında, bunları eklentinizin DNS önceden getirme bölümüne ekleyebilirsiniz ve bu, yükleme sürelerini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Belirli sayfaları önceden oluşturma: Bu gelişmiş bir tekniktir, ancak oldukça etkilidir ve uygulaması kolaydır.

Tarayıcıya, web sitenizin, kullanıcıların ziyaret etmesini beklediğiniz en önemli sayfaları arka planda yüklemesi talimatını vermek için önceden oluşturma ve önceden getirme komutlarını kullanabilirsiniz.

Örneğin, web sitemde, bir kullanıcı sitemdeki herhangi bir sayfayı ziyaret eder etmez , tarayıcılara Dijital Pazarlama Kursu satış sayfamın yüklenmesini ‘hazırlamasını’ söyleyen <HEAD> </HEAD> başlığına aşağıdaki satırı ekledim .

<link rel="prerender prefetch" href="https://www.reliablesoft.net/products/courses/digital-marketing-course-bundle/">

Sonuç, kullanıcılar sayfayı ana menüden veya başka bir dahili bağlantıdan görüntülediğinde sayfanın anında yüklenmesidir.

Önemli: Bunu web sitenizin bir veya iki sayfası için kullanmayın, aksi takdirde zıt sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

9. Daha hızlı bir ana bilgisayara geçin

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, web sitenizin hala yavaş olduğunu fark ederseniz, ana bilgisayarları değiştirmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Barındırma sağlayıcınız, web sitenizin ne kadar hızlı yükleneceği konusunda büyük bir rol oynar.

Ciddi blog yazarları veya çevrimiçi işletme sahipleri, web sitelerini barındırmak için bir VPS kullanmalı ve barındırmayı paylaşmamalıdır.

İkisi arasındaki temel fark, paylaşılan barındırmanın daha ucuz olması, ancak web sitenizin aynı kaynakları paylaşan düzinelerce başka web sitesiyle aynı sunucuda barındırılmasıdır.

Kendi Sanal Özel Sunucunuzu (VPS) kiraladığınızda, web siteniz özel kaynaklara sahip sanal bir sunucuda kendi IP’sinde barındırılır.

Bu, web sitenizin daha güvenli olduğu ve diğer web sitelerindeki olası sorunların veya kusurların web sitenizin performansını olumsuz etkilemediği anlamına gelir. Paylaşımlı barındırmadan daha pahalıdır, ancak kesinlikle buna değer.Daha fazla bilgi edinmek için, barındırma sağlayıcılarının SEO’yu nasıl etkilediğiyle ilgili önceki yazımı okuyabilirim .

10. Gereksiz eklentileri / eklentileri devre dışı bırakın

Terminoloji eklentileri WordPress tarafından kullanılmaktadır. Diğer CMS , bir web sitesinde yüklü herhangi bir ek yazılım için eklenti adlarını kullanır .

Eklentileri test amacıyla yüklemek ve ardından bunları unutmak yaygın bir uygulamadır. İlk adım olarak, tüm aktif eklentilerinizi gözden geçirin ve kullanılmayanları devre dışı bırakın.

Bir eklentiyi aktif olarak kullanmasanız bile, eklenti kodu / CSS hala yüklenir ve bu, web sitenizin hızını etkiler.

İkinci adım olarak, gerçekten kullandığınız eklentileri gözden geçirin ve eklentiye sahip olmadan eklentinin yaptığını yapmanın bir yolu olup olmadığını görün.

Örneğin, web sayfalarınıza AdSense reklamları eklemek için bir eklenti kullanabilirsiniz, ancak functions.php’ye birkaç satır kodla , bir eklenti tarafından eklenen ekstra kodlama ve mantığı yüklemenize gerek kalmadan aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Bunun gibi basit değişiklikler, önemli görünmese de yükleme süresinde birkaç saniye kazanmanıza yardımcı olabilir.

Teknik bir kişi değilseniz, eklentilerinizi incelemek ve güncellemek ve kullanımlarını en aza indirmek için yollar önermesi için bir geliştirici tutmanız şiddetle tavsiye edilir.

11. Bir CDN kullanmayı düşünün

Bir içerik dağıtım ağı veya CDN, sayfa hızını şu şekilde iyileştirmeye yardımcı olan bir hizmettir:

 • Bir web sitesinin statik öğelerini (resimler, CSS, JS) sunmak için çeşitli sunucular kullanmak
 • Kullanıcının fiziksel konumuna daha yakın olan sunucuları kullanmak.

Örneğin, web sitenize farklı ülkelerden erişen kullanıcılarınız varsa, ABD’deki kullanıcılara ABD tabanlı sunuculardan, Almanya’daki kullanıcılara ise Alman tabanlı sunuculardan hizmet verilecektir.

Bir CDN kullanmak için, Cloudflare, StackPath gibi bir CDN sağlayıcısına aboneliğiniz olması gerekir ve ayrıca, herhangi bir sayfa isteğinin CDN sağlayıcınıza yönlendirilmesi için etki alanınızda bazı yapılandırmalar yapmanız gerekir.

Çoğu CDN sağlayıcısı, DDoS saldırılarına karşı koruma, otomatik SSL, görüntü optimizasyonu ve HTML, CSS ve JavaScript’in küçültülmesi gibi ek özellikler sunar.

CDN kullanmalı mısınız? Benim tavsiyem, sayfalarınızda ÇOK görseliniz yoksa bir CDN kullanmak zorunda olmamanızdır.

Görselleri yoğun bir şekilde kullanmayan normal web siteleri, bloglar, kurumsal web siteleri için diğer optimizasyon kurallarına uymanız yeterlidir.

Çok sayıda resim içeren yüksek trafikli bir e-Ticaret web siteniz varsa, bir CDN buna değer olabilir, aksi takdirde, onsuz harika sayfa yükleme hızları elde edebilirsiniz.

12. DB’nizi optimize edin

Perde arkasında, tüm CMS platformları bir veritabanı sunucusu kullanır ve çoğu MySQL, MariaDB veya SQL Server kullanır. Yavaş bir veritabanı sunucusu web sitenizi yavaşlatır.

WordPress, bir MySQL Veritabanına dayanmaktadır. Başka herhangi bir teknik ayrıntı bilmeniz gerekmese de, anlamanız gereken şey, web sitenize içerik / gönderi ekleyerek / silerek, veritabanının daha büyük hale gelmesi ve bir noktada bazı bakım çalışmaları yapmak için iyi olmasıdır.

Bu, aşağıdaki gibi şeyleri içerir:

 • Gereksiz gönderi revizyonlarını silme (‘Taslağı Kaydet’e her tıkladığınızda, gönderinin veya sayfanın bir sürümü DB’de saklanır).
 • Spam yorumları silme.
 • Veritabanı tablolarını yeniden endekslemek (bunun ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin).
 • Gereksiz tablonun kaldırılması
 • Tabloları optimize etme

Bu eylemleri düzenli olarak gerçekleştirmek, DB’nizin boyutunu küçültecek ve daha sorunsuz ve daha hızlı çalışacaktır.

Yine, bunu yapmanın en iyi yolu bir eklenti kullanmaktır. Wp-roket kullanıyorum ama wp-optimize gibi başka alternatifler de var .

13. Google Page Speed ​​Modülünü kullanın

Bir VPS üzerindeyseniz, önbellek eklentisi kullanmanın bir alternatifi Google Page Speed ​​Module kullanmaktır . Bu, Google tarafından geliştirilen ve web sunucunuza yüklenen ve web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan HTML ve CSS’nizi önbelleğe alma ve optimize etme işini üstlenen bir yazılım parçasıdır.

Bunu bir dizi web sitesinde test ettim ve iyi çalışıyor ancak bunun dezavantajı, web sunucunuzun modülünü yüklemek için barındırma sağlayıcınızın yardımına ve doğru şekilde yapılandırmak için bazı teknik bilgilere ihtiyaç duymanızdır.

Onunla oynamak ve test etmek istiyorsanız, burada her şeyi okuyabilirsiniz .

14. CMS yazılımınızı ve eklentilerinizi yükseltin

CMS yazılımınızı ve eklentilerinizi / eklentilerinizi güncel tutmak her zaman iyi bir uygulamadır.

Tüm yazılım sağlayıcıları, yazılımlarının güvenliğini ve performansını sürekli olarak iyileştirmeye çalışır ve bundan yararlanmak için en son sürümleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Yükseltme yapmadan önce bir web sitesi yedeği almayı unutmayın. Bazen yeni sürümler sorun yaratır ve geri dönebileceğiniz daha eski bir sürüme sahip olmak her zaman iyidir.

15. PHP’nin en son sürümüne yükseltin

Bu oldukça teknik bir görevdir, ancak web sitenizde başka herhangi bir değişiklik yapmadan bile sayfa hızınızda BÜYÜK bir fark yaratabilir.

PHP, büyük CMS (WordPress dahil) tarafından kullanılan programlama dilidir. Yıllar geçtikçe, PHP’nin arkasındaki geliştiriciler performansını artırmaya çalışıyor ve yeni sürümler eski sürümlerden çok daha hızlı yükleniyor.

Barındırma sağlayıcınıza, kullandığınız PHP sürümünü kontrol edin ve web sitenizi en son sürüme güncellemek için ne gerektiği konusunda bir geliştiriciye danışın.

Hız iyileştirmelerinin yanı sıra, PHP sürümlerinin de başka farklılıkları olduğunu ve web sitenizi kapsamlı bir şekilde test etmeden daha yeni bir sürüme geçmenin felaket olabileceğini unutmayın.

Öte yandan bir geliştirici yardımı ile prosedürü doğru yaparsanız tüm web sitesi kodunuz doğru bir şekilde taşınabilir ve hız iyileştirmelerinden yararlanabilirsiniz.

Size hız kazanımları hakkında bir fikir vermek için aşağıdaki PHP karşılaştırmalarına bir göz atın .

Sayfa hızınızı nasıl doğru bir şekilde ölçebilirsiniz?

Şimdiye kadar sayfa yükleme hızınızı artırmanın yollarından bahsetmiş olsak da, değişikliklerinizin olumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenmenin tek yolu, birkaç sayfa hızı aracı kullanmak ve sonuçları analiz etmektir.

Değişikliklerden önce ve sonra web sitenizin hızını ölçmek, sorunun tam olarak nerede olduğunu (veya iyileştirdiğiniz alanları) belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu görev için kullanacağımız araçlar:

 • Google PageSpeed ​​Insights
 • Pingdom Web Sitesi Hız Testi

Google Page Speed ​​Insights

PageSpeed ​​Insights, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Araç, bir web sayfasının içeriğini analiz eder ve ardından o sayfayı daha hızlı hale getirmek için öneriler üretir.

Git PageSpeed Insights ve etki alanı adı veya belirli bir sayfanın URL’sini yazıp ANALİZ tıklayın.

PageSpeed ​​Insights raporları hakkında bilmeniz gereken birkaç nokta:

Sayfa puanı, Google deniz feneri verileri kullanılarak hesaplanan bir sayıdır . Eğer teknik ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız, formülü okuyabilir burada .

Puan ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.

% 100 puan alacağınızı beklemeyin, ortalama bir web sitesinin bunu başarması çok zor.

Sayfa puanı doğrudan Google sıralamalarıyla ilgili değildir. Başka bir deyişle, daha yüksek puana sahip sayfaların, daha düşük puana sahip bir sayfadan daha iyi sıralanacağı anlamına gelmez.

Yukarıda açıklandığı gibi, Google, sayfa hızı ve sıralaması söz konusu olduğunda farklı bir yaklaşım (web sitelerini iki ana kategoriye ayırarak) kullanıyor.

Sayfa puanına aşırı takıntılı olmayın. Daha da önemlisi, PageSpeed ​​içgörü puanınız değil, sayfalarınızın gerçek hayat senaryolarında yüklenmesi için geçen gerçek süredir.

Sayfa iyileştirme değişikliklerinizin etkinliğini ölçmek için KPI olarak Sayfa Hızı puanını kullanın (değişiklik yapmadan önce ve sonra).

Anahtar Öğrenimler

Sayfa hızı önemlidir ve düzenli olarak kontrol etmeniz gereken bir şeydir. Bu tek seferlik bir görev değil. Web siteniz hem içerik hem de trafik olarak büyüdükçe, web sitenizin yükleme hızını (özellikle popüler sayfalarınız için) periyodik olarak kontrol etmeniz ve gerektiğinde iyileştirmek için gerekli işlemleri yapmanız gerekir.

İyi bir önbelleğe alma eklentisini kullanmak, bir dizi hız problemini çözmenize yardımcı olacaktır ve eğer görsel boyutlarınızla da ilgilenirseniz, web sayfası yükleme hızınız önemli ölçüde artacaktır.

CMS’nizi ve tüm eklentileri güncel tutmak da önemlidir, çünkü yeni sürümlerin hız iyileştirmeleri içermesi daha olasıdır.

Son olarak, kullanıcılarınızın çoğunun web sitenize gereksiz gecikmeler olmadan hızlı bir şekilde erişebilmesini sağlamak için farklı coğrafi konumlardan ölçümler almak için yukarıda bahsedilen iki aracı kullanın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir