SEO

SEO Çalışmasını Nasıl Yaparım?

SEO Çalışmasını Nasıl Yaparım? SEO alt yapı çalışmalarınızı, kendi başınıza yapmak istiyorsunuz diye düşünelim. Iyi mi bir yol izlemeniz gerekiyor? Çalışanlarınıza iyi mi bir vazife dağılımı yapabilirsiniz? Ne tür içeriklere ağırlık vermelisiniz? Ürettiğiniz SEO uyumlu içerikler, ekibiniz tarafınca özgürce hazırlanabilir mi? Yoksa, belirli başlıklara, kurallara uymaları gerekiyor mu?

Bu ve aklınıza gelen benzer sorular ve cevapları bu yazımızda!

Bir İşletmeyi SEO Odaklı Hale Getirmek

SEO Çalışmasını Nasıl Yaparım?

SEO Çalışmasını Nasıl Yaparım? Birinci kaide, IT ekibiniz dahil, SEO stratejisine tamamen bağımsız bir şekilde yaklaşmalısınız. Yani, görevi sadece bir kişiye ya da bir ekibe değil, tüm ekibe dağıtmalısınız. Bir yöneticiyseniz, buna, kendiniz de dahilsiniz!

Sebesi ise, dijital materyallerden, web sitelerine veya yazılımdan bilgi becerinizin iyi olduğunu düşündüğünüz birey veya ekip çalışanlamış olurının bilgi birikimi, kapsamlı bir SEO stratejisi için her zaman kafi değildir! SEO’ya bütünsel bir yaklaşımınız olmalıdır.

Özellikle de, işin “markalaşma” kısmıyla “yazılım” kısmı birbirinden oldukca farklıdır.

Bir e-ticaret sitenizin bulunduğunu düşünelim. Kullanıcılardan, müşterilerinizden şöyle şikayetler duymazsınız: “Girdiğiniz meta tag’larda sıkıntı var. Yanlış yerde kullanmışsınız…”. Çünkü müşteriler, bu tür teknik SEO işleriyle ilgilenmezler. Onlar bir tek ürünleriniz ve sunduğunuz hizmetlerle ilgilenirler.

Fakat eğer mesela e-posta adresiniz çalışmıyorsa, siteniz muntazam açılmıyorsa; işte bu, teknik bir problemdir.

Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde, web dünyasındaki birçok gelişime paralel olarak biroldukça şirket internet sayfalarını yeniledi yada büyük güncellemelere gitti. Bu devam eden yolda, SEO bölümünü hep teknik departmanlara yönlendirilme yapılır.

İşte en büyük yanlışlardan birisi de bu! Ne yazık ki…

IT çalışanlarının, ekiplerinin görevi SEO stratejisinin yalnız ama yalnız birkaç parçasını oluşturur! Hepsinı değil. Hal böyle olunca, diğer parçalar hangileri? Hangi noktalara odaklanmalı? Şimdi de ona bakalım…

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak & İçerik Üretmek + SEO

İçerik üretmek, bir yazara belirli anahtar kelimeler verip ondan gelişigüzel bir yazı beklemek değildir.

Türkiye’de de SEO uyumlu bir yazı yada yazı nasıl yazılır, bu işin uzmanı olan biroldukça metin yazarı var. İşin en zor kısmı da, doğru yazarı seçmektir. Kısaca, bu iş sandığınızdan daha zahmetlidir. İçerik çalışmalarınızda kesinlikle ustalaşmış bir yazardan destek alın.

Ek olarak, metin yazarını doğru şekilde yönlendirmelisiniz. İşin hepsinı ona bırakmak da yanlıştır. Elinizde bir içerik stratejisi olmalı. Yazar da; hangi konuda, niçin yazdığını bilmeli. Aslen, bir marka olmak mevzusunda yeterince ciddiyseniz elinizde bir pazarlama stratejisi aslına bakarsan vardır. Böyle bir stratejiye hakimseniz, onun üzerinden bir SEO ve içerik pazarlaması stratejisi üretmeniz daha kolaydır.

Bunun dışında, içeriklerinizde her vakit kullanılan jargon ifadelerin çok sık kullanılmamasına özen gösterin. Örnek olarak; “belirlenen anahtar kelimeler” SEO dünyasında çok genel bir terim ve jargondur. Ya da bir moda markasıysanız “stil” kelimesi de sektörünüzle çok ilgilidir. Fakat sektörün çok sık kullandığı bu tür genel terimleri bir tek Google’da yükseleyim diye düşünerek gereğinden fazla kullanmayın.

Google, özellikle son 1 yıl içinde, yapay zekâ konusunda çok ilerledi. Google’ı bir şekilde izleyeceği yolu göstermeye çalışmak, onu kandırmaya çalışmak devri çoktan sonlandı!

Yazdığınız metinleri bir tek Google değil (şu demek oluyor ki teknik olarak) kullanıcılar da beğenmeliler. Hatta, ikincisi daha önemlidir.

İşletmemizin SEO İçeriklerini Kim Üretmeli?

SEO Çalışmasını Nasıl Yaparım? Şirketiniz için içerikleri, yukarıda da değinmiş olduğumuz şeklinde profesyonel bir yazar üretmelidir. Bunun şart bulunduğunu söylemiyoruz, şirketiniz dahilinde de iyi yazı yazan insanlar olabilir. Ama içinde ne olduğu üretenler kim olursa olsun, SEO ekibi metne son bir kere göz atmalıdır. Ve teknik düzenlemeleri yapmalıdır.

Tüm çalışanları, bu ekibin bir parçası olarak düşünün. İçeriklerinizde neleri hedeflediniz? Tüm ekip minimumından bu probleminin cevabı olan büyük resim hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

SEO çalışmalarını yürütmek İşletmeniz İçerisinde Yürütecekseniz bilmeniz gereken 5 detay

 1. Bütçe Yönetimi
  Yukarıda, ekiplerden, ekip çalışmasından söz ettik fakat, kafi ve planlı bir bütçeniz yoksa, bu işin altından kalkmanız zor!

İşletmeniz için başarılı bir SEO çalışmasını hayata geçirmek istiyorsanız, başarılı insanlarla çalışmalısınız. Bu tür yetenekler de sizlerle düşük bir ücretle çalışmazlar. Peki iyi mi bir planlama yapmalı?

Şirketinizin büyüklüğü, içinde bulunmuş olduğunuz sektör, yıllık pazarlama bütçeniz gibi birçok değişken var. O yüzden, kati bir plan çizmek doğru olmaz. Ama minimumından şu kadarını söyleyebiliriz.

Şirket hedefinizi mutlaka yazılı bir belge haline getirin. Ne tür bir başarıdan bahsediyoruz (somut ve rakamsal olarak)? Elinizde somut rakamlar olduğunda, doğru bir planlama yapmanız çok daha kolaylaşacaktır.

 1. Şirket Büyüklüğü
  Büyük bir organizasyona sahipseniz, planlama sizin için daha önemli. Çünkü, yönetim hiyerarşisi içinde, büyük şirketlerde SEO çalışmaları çoğu zaman sekteye uğrar.

Bu nedenle büyük yapılarda işin planlama kısmı çok daha önemlidir.

Ufak ve orta ölçekli işletmelerde, yönetim hiyerarşisi, organizasyon şeması daha ufak olduğundan SEO adımları çok daha hızlı ve etkili şekilde yürüyor.

 1. Yöneticilerin Duruşu & Yetkinlikleri
  SEO ekibindeki çalışanlamış olurın hatta yöneticilerin, liderlik özelliklerine sahip olması da çok önemlidir. Bu yüzden hem yöneticiler aynı zamanda çalışanlar (örneğin; web geliştirici) için birer birer bir SWOT analizi yapılmasında büyük yarar var.

Ekibin bireylerinin güçlü özellikleri neler? Hangi noktada zayıf kalıyorlar? Ihmal etmeyin, bir zincir devamlı en zayıf halkası kadar güçlüdür.

 1. Ekibin Koordinasyonu
  İşin başlangıcında olan bir SEO Ekip Yöneticisi / Lideri mutlaka olmalı. İnsan yönetimi donanımlı olmayı ve data birikimini gerektirir. Liderlik özelliklerine sahip, insanı iyi tanıdıkları olan bir liderle çalışmalısınız.

Ekip Lideri, sizi sonuca ulaştıracak stratejinin tüm bilgilerina egemen olmalı. Sorumluluğu üstlenmelidir.

 1. SEO Uzmanı
  SEO Uzmanı, ekibinizde, genel SEO tekniklerine başat olan kişidir. Örneğin; içeriğin sayfa içi optimizasyonu, site dışı linklerin optimizasyonu, toplumsal medya stratejilerinin düzenlenmesi ve yürütülmesi…vb.

Şirketiniz ne kadar büyükse, SEO uzmanlarının giyecekleri yetenek ve yeterlilik şapkaları da bir o denli çeşitli olacaktır.

SEO çalışmalarınızı şirket bünyesinde yürütmek istiyorsanız, görmüş olduğunüz şeklinde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan biroldukça teferruat var. Uzun soluklu ve iyi planlanmış bir strateji yürüteceğinizden kesin olmadan bu işe başlamayın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir