SEO

SEO için Sayfa Başlığı ile H1 Etiketi Arasındaki Fark Nedir?

SEO için Sayfa Başlığı ile H1 Etiketi Arasındaki Fark Nedir? Bir sayfa başlığı ile bir h1 etiketi arasındaki temel fark, h1 etiketi yalnızca sayfanın kendisinde gösterilirken, sayfa başlığının tarayıcı penceresinde ve arama sonuçları pasajında gösterilmesidir.

Sayfa başlığı HTML bölümünde tanımlanırken, H1 etiketi bir sayfanın kısmının parçasıdır.

Bu yayında şunları öğreneceksiniz:

 • Sayfa başlığı nedir ve SEO için neden önemlidir?
 • SEO’da H1 Etiketi nedir?
 • H1, sayfa başlığıyla aynı mı olmalı?
 • Bir sayfada kaç H1 etiketi olmalıdır?

Sayfa başlığı nedir ve SEO için neden önemlidir?

Sayfa başlığı nedir ve SEO için neden önemlidir?

Herhangi bir web sayfasının HTML kodunu görüntülediğinizde ve bölümünü dikkatlice incelediğinizde, sayfanın başlığının HTML etiketlerinde olduğunu göreceksiniz.

<title></title>etiketinde tanımlanan her şey, tarayıcı penceresinde sekme adı ve arama motoru sonuç sayfalarında sayfanın başlığı olarak gösterilir.

Sayfa başlığı ayrıca Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlardaki sosyal pasajda da kullanılır.

Sayfa başlık etiketini nasıl tanımlarsınız? Çoğu modern CMS’de, bir sayfanın başlığı olarak ne yazarsanız yazın, otomatik olarak HTML’de bir başlık etiketine dönüştürülür.

WordPress kullanıyorsanız, Yoast SEO veya başka bir SEO eklentisini kullanarak Sayfa Başlığı değerini değiştirebilirsiniz.

Sayfa başlığı, SEO’nuz üzerinde etkisi olduğu için bir SEO başlığı olarak da adlandırılır.

Sayfa başlığı SEO için neden önemlidir?

Sayfa başlığı, SEO açısından birçok nedenden dolayı çok önemlidir. Sayfa içi SEO’nun optimizasyon kurallarının bir parçasıdır.

Daha kesin olmak gerekirse, başlık önemlidir çünkü:

Arama motorlarına bir sayfanın içeriği hakkında büyük bir ipucu verir. Tarama ve indeksleme aşamasında arama motorları bir sayfayı ilgili anahtar kelimelerle ilişkilendirmeye çalışır ve sayfa başlığı dikkate aldıkları unsurlardan biridir.

Arama sonuçlarında gösterilir. Yukarıda açıklandığı gibi, sayfa başlığı arama sonuçlarında gösterilir ve kullanıcıları web sitenizi tıklamaya ve ziyaret etmeye teşvik etmek ilginç olmalıdır.

Sosyal medya snippet’lerinde gösterilir. Sayfanın başlığı, gönderileriniz paylaşıldığında Facebook’ta ve diğer sosyal ağlarda da gösterilir. İyi bir başlık, daha fazla beğeni ve paylaşım çekecektir ve bu, SEO’yu dolaylı olarak etkileyen daha fazla görünürlük anlamına gelir.

Sayfa başlıklarınızı nasıl optimize edebilirsiniz?

Sayfa başlıklarınızı SEO için optimize etmek, yeni içerik yayınlamak veya yeni bağlantılar almak zorunda kalmadan organik trafiğinizi artırmanın harika bir yoludur.

Şu basit kuralları izleyin:

Sayfa başlığınıza, kullanıcıların tanıdığı arama terimlerini ekleyin – Başlıkta aynı veya benzer arama terimlerinin olması, onu kullanıcılar için daha alakalı hale getirir ve bu, TO’nuzu (Tıklama Oranı) artırır.

Başlığınıza soru ekleyin – Soru içeren başlık etiketleri daha fazla tıklama alır. Bu normaldir çünkü çoğu durumda kullanıcılar Google’a bir soru “sorar” ve bir arama snippet’inde aynı (veya benzer) soruyu gördüklerinde, cevabı almak için tıklarlar.

Parantezler ve sayılar ekleyin – Başlık etiketlerinizi daha çekici hale getirmenin bir başka yolu da bir sayı ile parantez eklemektir. Örneğin, “Başlıklarınızı nasıl optimize edebilirsiniz (2021 SEO).”

Başlığın uzunluğunu 60 karakter veya daha kısa tutun – Başlık uzunluğunu önemsememizin nedeni, kullanıcıların arama sonuçlarında tam başlığı görebilmelerini sağlamaktır. Genel bir kural olarak, başlık uzunluğunuzu 60 karakterin altında tutun.

Alan adınızı eklemenize gerek yok – Markanız hakkında söyleyecek belirli bir şeyiniz olmadığı sürece, alan adınızı başlığa eklemenize gerek yoktur. Google bunu otomatik olarak arama snippet’lerinde yapar (gerekli olduğuna inandıklarında).

H1 etiketi nedir ve SEO için neden önemlidir?

Sayfa başlığından farklı olarak, H1 etiketi yalnızca sayfanın üst kısmında veya<h1></h1> etiketleriyle belirtilen bir sayfanın gövdesinin diğer yerlerinde gösterilir.

Bir sayfaya daha fazla H1 etiketi eklemek istiyorsanız, HTML’nizi düzenleyin ve şu kodu ekleyin:

<h1>Bu bir H1 Etiketidir</h1>

H1 başlık etiketi SEO için neden önemlidir?

H1 etiketinizi optimize etmek en kritik SEO faktörü olmayabilir, ancak birçok küçük değişiklik büyük sonuçlar doğurabilir – SEO’nun amacı budur.

Öyleyse, H1 Etiketlerinize dikkat etmeniz neden önemlidir? Arama motorları bir sayfayı tararken, bir sayfanın nasıl yapılandırıldığını ve içeriğin anlamını anlamalarına yardımcı olacak sinyaller ararlar.

Bu sinyallerden biri H1 etiketidir. Genellikle sayfanın üst kısmına yerleştirilir ve sayfa başlığıyla aynı değere sahiptir.

Arama motorları H1’in değerini okur ve bunu sayfanın neyle ilgili olduğuna dair güçlü bir sinyal olarak kullanır.

Bunu görselleştirmenin iyi bir yolu, kitabın başlığının (bu H1) kitabın neyle ilgili olduğuna dair size çok iyi bir fikir verdiği bir kitabın yapısını düşünmektir. Ardından bölüm başlıkları size tek tek konular hakkında ayrıntılar verir (bu, SEO’daki H2 etiketleridir).

Başlık etiketlerinin bir web sayfasında nasıl düzenlenmesi gerektiğinin görsel bir temsili aşağıda verilmiştir.

En iyi SEO uygulamaları şunları gösterir:

 • Bir sayfada yalnızca bir H1 etiketi olmalıdır
 • H1 etiketi, sayfanın<body></body> kısmında olmalıdır
 • Başlıklar hiyerarşik olmalıdır, yani önce H1, sonra H2s, sonra H3s vb.
 • Başlıklar, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının belirli bölümün neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olmak için hedef anahtar kelimelerinizi veya benzerlerini içermelidir.
 • Başlıklar, H2 ve H3’ten daha büyük bir yazı tipi boyutu kullanmak için H1 etiketi gibi uygun şekilde biçimlendirilmelidir.

H1, sayfa başlığıyla aynı mı olmalı?

Davaya bağlıdır. Yeni bir Google yayıncısıysanız, sayfa başlığının H1 etiketiyle aynı olması gerekir. Diğer durumlarda, sayfa başlığı ve H1 etiketi benzer ve yakından ilişkili olabilir ancak aynı olmaları gerekmez.

Google Haberler yayıncı yönergelerinden sayfa başlıkları ve H1 etiketleriyle ilgili en iyi uygulamaların bir önizlemesini burada bulabilirsiniz.

Yaygın SEO uygulaması nedir ve ne yapmalısınız?

Yaygın uygulama ve benim önerim, bir Google haber yayıncısı olmasanız bile Google’ın tavsiyelerine uymanızdır.

WordPress gibi çoğu web sitesi içerik yönetim sistemi (CMS), sayfa başlığını H1 etiketlerinin içine alır ve değiştirilmesine gerek yoktur.

Bir sayfada kaç H1 etiketi olmalıdır?

Bir sayfada birden fazla H1 etiketinin olması sorun değildir, ancak en iyi SEO uygulamaları, bir sayfanın yalnızca bir H1 Etiketine sahip olması gerektiğini gösterir. Diğer başlıklar H2, H3 ve H4 etiketleri olarak biçimlendirilebilir.

Bir sayfada birden fazla H1 etiketiniz varsa ne olur?

Bir sayfada birden fazla H1 etiketine sahip olmak SEO’nuzu bozmaz. Ancak yukarıda belirtildiği gibi, tüm SEO süreci, birlikte büyük bir fark yaratabilecek çok sayıda küçük şeyi optimize etmekle ilgili olduğundan, yönergelere uymak ve sayfa başına yalnızca bir H1 etiketi sağlamak daha iyidir.

SEO için Sayfa Başlığı ile H1 Etiketi Arasındaki Fark Nedir?

Yorum(1)

 1. Arda Acar
  12 Şubat 2021 Cevapla

  Yararlı bilgiler için teşekkürler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir