SEO

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

SEO ve SEM arasındaki fark, basitçe Arama Motoru Optimizasyonunun, yaygın olarak bilindiği gibi Arama Motoru Pazarlamacılığı veya Arama Pazarlamasının bir parçası olmasıdır. Her iki süreç de arama motorlarında görünürlüğü artırmayı amaçlamaktadır.

SEO, SEM SEO’nun ötesine geçerken, web sitenizi organik arama sonuçlarında daha yüksek sıralama elde etmek için optimize etmekle ilgilidir. PPC reklamcılığı gibi arama motoru trafiğini almanızı sağlayacak diğer yöntemleri içerir.

SEO VS SEM

Yukarıdaki SEO Vs SEM diyagramında görebileceğiniz gibi, tipik bir arama motorunun sonuç sayfası (SERP) iki tür sonuç içerir. Birincisi ücretli arama sonuçları, ikincisi ise organik arama sonuçları.

Ücretli sonuçlar, kullanıcıların onları organik sonuçlardan ayırt etmesine yardımcı olmak için genellikle ‘AD’ harfleriyle (ve bazen farklı bir renkte) gösterilir. Organik arama sonuçlarının üstünde ve altında gösterilirler.

Web sitenizin ‘ücretli arama sonuçlarının’ üstünde görünmesini sağlamak için, teklif vermek ve en üst konumlardan birini kazanmak için PPC (tıklama başına ödeme) reklamlarını kullanmanız gerekir.

Bunu, arama motorları tarafından reklamverenlere sunulan farklı PPC platformları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Örneğin, Google Ads Google’ın reklamcılık aracı, Microsoft Advertising, Bing için reklam platformudur, her arama motorunun kendi aracı vardır.

Web sitenizin organik sonuçların en üstünde görünmesini sağlamak için iyi SEO uygulamalarını kullanmanız gerekir. Özetle bu, SEO dostu bir web sitesine sahip olmak ve belirli bir arama terimi için kullanıcının amacını karşılayan içerik yayınlamak anlamına gelir.

Her iki süreç de (SEO ve PPC), dijital pazarlamada genellikle Arama Motoru Pazarlaması veya kısaca SEM olarak bilinenleri oluşturur. İşte bu üç terim arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak görsel bir temsil.

Nasıl çalıştıklarını anlamak için SEO ve SEM’i daha detaylı inceleyelim.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO ve SEM arasında bir karşılaştırma yapmak amacıyla, SEO tanımıyla başlamak önemlidir, böylece ikisi arasındaki farkın ne olduğu herkes için açıktır.

SEO, arama motorlarından ücretsiz trafik almak amacıyla web sitenizi optimize etme sürecidir . SEO’dan gelen trafik , organik trafik olarak da adlandırılır .

SEO önemlidir çünkü arama motoru trafiğinin çoğu organik sonuçların en üstüne gider. Bu nedenle, arama motorlarından para ödemeden trafik almak istiyorsanız, web sitenizin ilk 5 konumdan birinde görünmesi gerekir.

SEO için optimize edilmiş bir web sitesi, arama motoru tarayıcıları tarafından kolayca anlaşılır ve bu, SERPS’te (arama motoru sonuç sayfaları) daha yüksek sıralama şansını

SEO’ya Genel Bakış

3 ana SEO türü vardır : teknik SEO, sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO.

Teknik SEO , web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecini ifade eder. Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde tarayabilmesini ve dizine eklemesini sağlarsınız.

Teknik SEO’nun ana bileşenleri şunlardır:

 • XML Site Haritaları
 • Kanonik URL’ler
 • Sayfa hızı
 • Mobil uyumluluk
 • Site yapısı
 • Web sitesi güvenliği

Site İçi SEO , belirli anahtar kelimeler için optimize etmeleri için tek tek sayfalara ve içeriğe uygulayabileceğiniz kuralları ifade eder.

Sayfa içi SEO’nun ana bileşenleri şunlardır:

 • Sayfa başlığı optimizasyonu
 • Meta açıklama optimizasyonu
 • URL optimizasyonu
 • Görüntü optimizasyonu ( ALT Metin kullanımıyla )
 • H1 Etiket optimizasyonu
 • İçerik optimizasyonu

Site dışı SEO , referans alma sürecini ifade eder ( geri bağlantılar , web sitenizin arama motorlarının gözüne olan güvenini artırmak amacıyla diğer web sitelerinden ) .

Yeni başlayanlar için bu kafa karıştırıcı olabilir, ancak bunu en çok referansa sahip web sitesinin daha üst sıralarda yer aldığı bir sıralama sistemi gibi düşünmeye çalışın. Bu durumda referanslar, diğer web sitelerinden sitenize gelen bağlantılardır. Site dışı SEO’nun bağlantı kurma olarak adlandırılmasının nedeni de budur.

Herhangi bir yanlış anlamayı önlemek için, sadece web sitenize kaç bağlantı gösterdiğiniz değil, aynı zamanda bu bağlantıların nereden geldiği (ve bir dizi başka faktör) meselesidir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM, arama motorlarında görünürlüğü SEO aracılığıyla organik trafik alarak veya PPC reklamcılık yoluyla ücretli trafik alarak artırmayı hedefleyen dijital bir pazarlama sürecidir .

Arama Motoru Pazarlaması SEO’nun çok üstündedir, ancak yalnızca dijital pazarlamanın bir alt kümesidir.

Dijital pazarlama , sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, video pazarlama ve içerik pazarlaması gibi SEM ve SEO’nun yanı sıra web sitenizin trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz diğer kanalları içerir.

SEM trafiği neden önemlidir?

Arama Motoru Pazarlaması trafiği (organik SEO veya Ücretli Arama Reklamcılığı yoluyla), hedeflendiği için İnternet trafiğinin en önemli kaynağı olarak kabul edilir .

İnsanların bir soruna çözüm bulmak, bir soruya cevap bulmak veya bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmek için arama motorlarını kullandığı yaygın olarak kabul edilmektedir.

Dolayısıyla, arama yapanların arama sonuçlarından bir web sitesini tıkladıklarında veya bir reklamı tıkladıklarında, dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları daha yüksektir. Görüntülenen web sitelerinin ve reklamların alaka düzeyi, SEM trafiğini diğer trafik kaynaklarından daha değerli kılar.

Facebook ve Twitter, hedeflenen trafiği kullanmak için reklam platformlarını optimize etmeye çalışıyor, ancak yine de, doğrudan arama motorlarından gelen trafiğin daha iyi bir yatırım getirisi var.

SEM, SEO’ya yardımcı olur mu?

Birçok insanın düşündüğünün aksine SEM, SEO’ya yardımcı olmuyor. Belirli anahtar kelimeleri hedeflemek ve arama motoru trafiği elde etmek için PPC kullanıyorsanız, bu SEO çabalarınızı olumlu veya olumsuz olarak etkilemez.

SEO sıralamaları, yüzlerce faktör dikkate alınarak belirlenir ve SEM veya PPC kampanyaları bunlardan biri DEĞİLDİR.

PPC’ye Genel Bakış

Ücretli arama reklamcılığı yoluyla, esasen arama motoru sonuçlarında reklam alanı satın alırsınız . Dolayısıyla, SEO aracılığıyla organik olarak en üst sıralardan birinde yer almaya çalışmak ve ücretsiz trafik elde etmek yerine, arama sonuçlarının önünde görünmek için ödeme yaparsınız.

PSA için en iyi bilinen reklam ajansı Google Ads’dür (resmi olarak Google Adwords). Google Ads aracılığıyla, reklamlarınızın Google arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilir ve yalnızca reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödeme yaparsınız.

Bu aynı zamanda tüm sürecin tıklama başına ödeme veya PPC olarak adlandırılmasının nedenidir.

İşte PPC sürecine genel bir bakış:

 • Bir PPC platformuyla bir hesap oluşturun (örneğin Google Ads)
 • Reklamlarınızın arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri belirtin
 • Reklamlarınızı oluşturun (arama motorları şu anda sonuçlarında yalnızca metin reklamlar gösteriyor)
 • Günlük bütçenizi ve MAX TBM’nizi (reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödemek istediğiniz maksimum para tutarı) belirleyin
 • Kampanyalarınızı çalıştırın ve sonuçları izleyin

Bütçeniz tükendiğinde reklamlarınızın yayını durdurulur. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, reklamlarınızın arama sonuçlarında gösterilmesi için ödeme yaparken, en üstteki reklam konumlarında gösterilmelerinin garanti edilmemesidir.

Bu, rekabete ve en iyi reklam yerleşimlerinden birini garantilemek için tıklama başına ne kadar ödeme yapmak istediğinize bağlıdır.

SEO Vs SEM: Hangisi daha iyi, SEO mu, SEM mi?

SEO’nun arama motoru pazarlamacılığının iki bileşeninden biri olmasına rağmen, birçok pazarlamacı SEM’e atıfta bulunduklarında PPC reklamcılığını kastediyor.

Temel olarak, Ücretli Arama Ağı Reklamcılığını SEM’in tek bileşeni olarak görüyorlar. Bu durumda ikisi arasında bir karşılaştırma yapabiliriz.

Maliyet

Organik SEO, genellikle uzun süreli sonuçlar için en iyi pazarlama taktiğidir. Hedef anahtar kelimeleri için organik sonuçlarda üst sıralarda yer alan web siteleri, 7/24 ücretsiz trafik, sektörde tanınırlık elde edebilir ve SEO’nun tüm avantajlarından yararlanabilir .

PPC kullanan web siteleri, arama motorlarından hedeflenmiş trafik almaya devam edebilir, ancak bunun için ödeme yapmaları gerekir. Ücretli kampanyaları durdurduklarında trafik kaybolur.

Bu noktada, SEO trafiğinin genellikle ücretsiz olduğu düşünülse de, popüler anahtar kelimeler için en iyi organik sonuçlara ulaşmanın çok zaman, çaba ve para gerektirdiğini belirtmek önemlidir.

Arama alanı, tüm endüstriler için oldukça rekabetçidir ve en üst konumlardan birini güvence altına almak için önemli bir yatırım yapmanız gerekir.

Sürekli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmanız (bu çok maliyetli bir süreçtir), SEO sürecine ve web sitenizin yüzlerce SEO kuralı ile optimizasyonuna yardımcı olacak bir SEO uzmanı tutmanız gerekecektir.

Peki, maliyet açısından hangisi daha etkili, SEO mu yoksa SEM mi? Kesinlikle SEO. İlk yatırım gerektirebilir, ancak işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeler için üst sıralarda yer aldığınızda, reklam bütçeleri konusunda endişelenmeden 7/24 sürüşün ve ‘ücretsiz trafiğin’ tadını çıkarabilirsiniz.

Zaman

SEO ve SEM arasındaki bir diğer önemli fark, SEO’nun çalışması ve sonuç üretmesi için PPC neredeyse anında iken çok zaman almasıdır.

Yani, hangisi daha iyi, genel dijital pazarlama hedeflerinize bağlıdır. Hızlı bir şekilde trafik almak istiyorsanız, SEM (ücretli arama reklamcılığı) ile başlayabilir ve SEO’nuz üzerinde paralel çalışabilirsiniz. Ücretli trafiğe güvenmeden uzun ömürlü bir çevrimiçi iş oluşturmak istiyorsanız, SEO cevabınızdır.

Öğrenme kolaylığı

Yeni başlayanlar için, SEO ve PPC öğrenmek için bir öğrenme eğrisi olacak, ancak deneyimlerime göre, bir SEO uzmanından daha hızlı bir PPC uzmanı olabilirsiniz.

Bunun nedeni, PPC’nin SEO’ya kıyasla daha az kurala sahip olmasıdır. Bir PPC platformunun nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra, PPC kampanyalarını denemeye başlayabilirsiniz. Sınırlı bir bütçeyle pilot kampanyalar yürütebilir, sonuçları analiz edebilir ve ardından bütçenizi genişletip daha fazla kampanya oluşturabilirsiniz.

Artı, yapay zekanın SEM platformlarında kullanılmaya başlanmasıyla işiniz daha kolay, çünkü geçmişte yaptığımız karmaşık görevlerin çoğu (reklam yerleştirme için manuel teklif verme gibi) AI algoritması tarafından otomatik olarak yapılabiliyor.

Öte yandan, SEO öğrenmek için arama motorlarının nasıl çalıştığını ve özellikle sıralamanın nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Belirli bir arama terimi için sonuçların görünme sırasına karar verirken arama motorlarının yüzlerce kural kullandığını göz önünde bulundurursanız, bunun çok iş olduğunu anlayabilirsiniz.

İyi haber şu ki , öğrenme sürecini hızlandırmak ve SEO becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmek için bir dizi çevrimiçi kurs var .

Risk

İşletmeniz SEM’e bağlı olduğunda, SEO ve PPC ile ilgili riskleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

SEO için en büyük risk, Google algoritmik değişiklikleridir. Google, en büyük arama motorudur ve aynı zamanda herhangi bir web sitesi için ana trafik kaynağıdır. Yılda birkaç kez organik sonuçları etkileyen değişiklikleri yayınlarlar. Bu değişiklikler sırasında sıralama ve trafik kaybetmek veya kazanmak mümkündür.

Trafik alırsanız, bu harikadır, ancak trafiği kaybederseniz neyin yanlış gittiğini ve nasıl düzeltileceğini (düzeltmek mümkünse) anlamak önemli miktarda zaman alabilir.

PPC için en büyük risk reklam maliyetleridir. Tıklama başına maliyet yıldan yıla artıyor ve yalnızca ücretli trafiğe bağlıysanız, reklam maliyetinin kabul edilebilir seviyelerin üzerine çıktığı bir noktaya ulaşabilirsiniz. Bu, işte kalmak için fiyatları artırmanız gerekebilir, ancak bu satışları ve kârı azaltabilir.

Sektördeki 20 yıllık deneyimime göre, bu riskleri ele almanın en iyi yolu, SEM kampanyalarınızın bir parçası olarak hem SEO hem de PPC kullanmaktır. İş modelinize bağlı olarak, daha hızlı sonuçlar üretebileceği için PPC ile başlayabilirsiniz, ancak buna paralel olarak SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekir.

İdeal senaryo, her iki kanaldan da hedeflenmiş trafik alabileceğiniz bir noktaya ulaşmaktır, böylece SEO veya PPC’de bir şeyler ters giderse, işiniz tamamen etkilenmez.

Sonuç

SEM Marketing’in iki bileşeni vardır: SEO pazarlaması ve PPC pazarlaması. SEO teknik olarak SEM’in bir parçası olsa da, birçok kişi SEM’den bahsederken arama motorlarından trafik almak için PPC reklamlarını kullanma sürecini kastediyor.

Genel olarak, Arama motoru pazarlaması kritik bir dijital pazarlama kanalıdır. Uzun ömürlü bir çevrimiçi iş oluşturmak istiyorsanız, ikisini de kullanmanız gerekir.

PPC size daha hızlı sonuçlar sağlayabilir ancak trafik için ödeme yapmaya devam etmeniz gerekecek, SEO’nun sonuç üretmesi daha uzun sürer ve daha büyük bir başlangıç ​​yatırımı gerektirir.

Her iki süreç de yüksek hedefli trafik elde etmek amacıyla bir web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmayı amaçlamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir