Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO Nedir? SEO Temelleri. SEO’ya yeni başlayanlar için eksiksiz bir rehber. SEO’nun temellerini öğrenin ve büyüleyici Arama Motoru Optimizasyonu Dünyasını keşfetmeye başlayın.

SEO. Hayatınızı ve işinizin solmasını potansiyel olarak değiştirebilecek üç harfli bir kelime. Neden? SEO sayesinde, arama motorlarını günlük olarak kullanan milyonlarca kullanıcıdan yararlanabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu, çevrimiçi başarının anahtarıdır. SEO ile web sitenizi arama motorları için optimize edebilirsiniz ve bu, sonuçlarında daha yüksek sıralama, web sitenize daha fazla trafik ve potansiyel olarak daha fazla müşteri anlamına gelir.

Kariyerinizi değiştirmek ve çevrimiçi olarak geçimini sağlamak istiyorsanız veya çevrimiçi ürün veya hizmet satmaya başlamak veya fiziksel mağazanıza daha fazla müşteri çekmek istiyorsanız, SEO, kullanabileceğiniz en değerli ve etkili dijital pazarlama aracıdır.

Bu rehber kimler içindir?

Bu, SEO’da yeni olanlar için eksiksiz bir rehberdir.

Arama motoru optimizasyonu veya Arama Motoru Pazarlamacılığı ile ilgili önceden deneyiminiz olmadığını ve yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilecek teknik terimlerden veya jargondan kaçınarak bilmeniz gereken her şeyi basit terimlerle öğreneceğinizi varsayıyoruz .

Bu SEO Kılavuzundan ne beklemeli?

Bu, SEO’ya giriş niteliğindedir ve yalnızca SEO’nun temellerine değinmektedir. Size temel SEO kavramlarını öğretecek ve daha gelişmiş SEO tekniklerine geçebilmeniz için zemin hazırlayacak bir başlangıç ​​kılavuzu.

Bu kılavuzu okuyarak SEO uzmanı olmayacaksınız ancak web sitenizde SEO uygulamaya başlamak için gerekli bilgiye sahip olacaksınız.

SEO Rehberi İçeriği

Bu kılavuzda aşağıdaki konular ele alınmaktadır:

 • Arama Nasıl Çalışır?
 • SEO nedir
 • Neden SEO
 • Yeni Başlayanlar İçin SEO’nun Temelleri
  • Teknik SEO
  • SEO’daki anahtar kelimeler
  • Sayfa İçi SEO
  • İçerik Pazarlamasının Temelleri
  • Sayfa Dışı SEO

SEO nedir

SEO Nedir? SEO Temelleri

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etmek için izlenecek süreçtir.

SEO süreci, arama motorlarının web sitenizi dizine eklemesini ve içeriğinizi daha iyi anlamasını kolaylaştırmak için web sitenize uygulayabileceğiniz bir dizi kurala sahiptir.

Tarayıcıların ve algoritmaların insan değil, bilgisayar programları olduğunu ve gerçek kullanıcılar gibi bir web sitesini ‘okuyamadıklarını veya göremediklerini’ unutmayın.

Tarayıcılar bir web sayfasının HTML kodunu okur, ihtiyaç duydukları bilgileri çıkarır ve bunu dizine ekler.

O halde, belirli sorgular için hangi web sitelerinin daha yüksek sıralanacağına karar vermek algoritmaların işidir.

Bu sürekli süreç sırasında, hem tarayıcılar hem de algoritmalar doğru kararları vermelerine yardımcı olacak ipuçları arıyor ve bunu daha verimli bir şekilde yapabilen web siteleri, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alıyor.

SEO’nun konusu budur.

SEO Bileşenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, Google sıralama algoritması bir web sayfasının kalitesini değerlendirirken 255’ten fazla sıralama faktörünü hesaba katar.

İşlenmeyi kolaylaştırmak için, çeşitli SEO faktörleri üç ana alt süreç halinde gruplandırılabilir.

Bu alt süreçlerin her biri bir dizi faktörle ilgilenir ve birlikte uygulandığında nihai sonuç, Google’da yüksek sıralamalar elde edebilen, tamamen optimize edilmiş bir web sitesidir.

İşte her sürecin neleri içerdiğinin hızlı bir özeti. Şimdi kafa karıştırıcı bir şey varsa endişelenmeyin, aşağıdaki bölümlerde daha derine inecek ve her şeyi daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Teknik SEO : Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecini ifade eder.

Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenize sorunsuz bir şekilde erişmesine , taramasına , yorumlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olabilirsiniz .

Web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesi tanıtımı ile ilgisi olmadığı için “teknik” olarak adlandırılır.

Teknik SEO’nun temel amacı, bir web sitesinin altyapısını optimize etmektir.

Sayfa İçi SEO : Sayfa içi SEO   ile amacınız, ‘arama motoru dilini’ konuşmak ve tarayıcılarınsayfalarınızın anlamını ve bağlamını anlamasına yardımcı olmaktır.

Bu, anahtar kelimeler ve içerik pazarlamasıyla uğraşmaya başlayacağınız ve sayfalarınızı belirli anahtar kelimeler için optimize etmeye çalışacağınız kısımdır.

Sayfa Dışı SEO : Sayfa Dışı SEO, web sitesi tanıtım yöntemleri ile ilgilidir – web sitesi tasarımı ve içeriğinin ötesine geçen teknikler.

Bu, tüm SEO sürecinin kritik bir parçasıdır, ancak bununla yalnızca diğer iki işlem (teknik ve sayfa içi SEO) tamamlandıktan sonra uğraşmanız gerekir.

Örneğin, yerel SEO , fiziksel varlığı olan ve kapılarına daha fazla müşteri çekmek isteyen işletmeler için daha uygundur, e-Ticaret SEO ise öncelikle çevrimiçi mağazalar içindir.

Neden SEO

Bir SEO uzmanı olarak veya SEO’yu profesyonellere dış kaynak sağlayarak neden SEO çalışması yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız , cevap basit.

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer alın

SEO ile Google’da daha üst sıralarda yer alırsınız ve bu daha fazla web sitesi trafiği anlamına gelir. Trafik (ziyaretler), web sitenizin başarısını belirleyebilecek en önemli unsurdur.

Trafik olmadan dönüşüm, satış, abone veya web sitenizin hak ettiği ilgiyi göremezsiniz.

Web sitenize hedeflenmiş trafik çekin

Evet, sosyal medya ağlarından gelen trafik (Facebook veya Instagram gibi) gibi başka trafik kaynakları da vardır, ancak hiçbir trafik kaynağı organik trafik kadar hedeflenmez .

Google’da bir arama sorgusu yazan kullanıcılar, Facebook’taki kullanıcılar eğlenmek ya da arkadaşlarına yetişmek için gezinirken çok özel bir niyete sahiptir .

Dönüşüm söz konusu olduğunda bu büyük bir fark yaratır. Çevrimiçi bir şey satarken, Facebook’tan ziyade Google’dan bir ziyaret alırsanız satış yapma olasılığı daha yüksektir.

Google ziyaretçisinin bir ihtiyacı var ve bir çözüm arıyor, Facebook ziyaretçisi bir reklam veya merak nedeniyle web sitenizi ziyaret edebilir.

‘Ücretsiz’ Trafik 24 × 7

SEO’nuz çalışmıyorsa, web sitenize trafik çekmek için bunun için ödeme yapmanız gerekir. Google veya Facebook’ta kârlı PPC kampanyaları yürütmeyi başarabilirseniz, bu mutlaka kötü değildir .

Sorun şu ki, reklamlar için ödeme yapmayı bırakır bırakmaz trafiğiniz düşecek ve başa döneceksiniz.

SEO ile bu tamamen farklı bir hikaye. Google’da yüksek sıralamalar aldıktan ve sıralamanızı korumak için gerekli tüm çalışmaları yaptığınızda, trafik 24X7’de akacaktır.

Bunun işletmenize getirebileceği faydaları bir düşünün. Kullanıcılar web sitenizi ziyaret edecek ve siz uyurken satış yapabilir veya potansiyel müşteri elde edebilirsiniz.

Herhangi bir karışıklığı önlemek ve tamamen doğru olmak için, ‘Ücretsiz’ kelimesi biraz yanıltıcıdır.

İstediğiniz anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alma noktasına ulaşmadan önce çok iş yapmanız gerekecek ve bunun da bir bedeli var.

Ancak bu, bu aşamaya ulaştığınızda, her şeyin daha kolay hale geldiği ve maliyetlerin giderek azaldığı gerçeğini değiştirmez.

SEO, işinizi büyütmenizi sağlar

SEO söz konusu olduğunda hiçbir garanti yoktur. Google, sıralama algoritmalarında sürekli olarak değişiklikler yapmaktadır ve bunu her yaptıklarında bazı web siteleri sıralama kazanabilir veya kaybedebilir.

Ancak, herhangi bir kuralı ihlal etmezseniz ve SEO’nuz üzerinde tutarlı bir şekilde çalışırsanız ve temiz bir geçmişe sahipseniz, beklenen trafik seviyeleri hakkında bir tür tahminde bulunabilirsiniz.

Bu, işletmenizin büyümesini planlayabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin, çevrimiçi hizmet satıyorsanız ve geçen yıl ayda ortalama 10 müşteri adayı aldığınızı biliyorsanız (organik trafikten), bu sayının gelecek yıl benzer olacağını varsayabilir ve ekstra iş yükü vb.

En üst konumlar, arama trafiğinin çoğunu alır

Google’da bir sorgu aradığınızda Google arama sonuçları sayfasının nasıl yapılandırıldığına bir göz atalım. Tipik bir sayfa aşağıdaki bileşenlere sahiptir.

 1. Google Ads (Ücretli Trafik)
 2. En iyi sonuçlar (Organik Trafik -> Burası SEO’nun devreye girdiği yerdir)
 3. İnsanlar ayrıca bölüm veya Yerel SEO sonuçlarını (Google Haritası) veya Videoları soruyor
 4. Daha fazla Organik sonuç
 5. İlgili aramalar

Trafik şu şekilde tahsis edilir:

Ne anlama geliyor? Basit. Google’dan trafik almak ve SEO’nun avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, yalnızca sonuçların ilk sayfasında değil, ilk 5 konumdan birinde yer almanız gerekir.

Google’ın ilk sayfasındaki sayfalar tıklamaların% 73’ünü alır ve ilk beş sıradaki sayfalar tıklamaların% 67’sini alır.

SEO’nun diğer faydaları:

Yukarıdaki avantajların yanı sıra, SEO uygulamasının birçok başka faydası da vardır.

 • Marka bilinirliği – En iyi sonuçlardaki web siteleri, alakalı bir sorguyu her aradıklarında binlerce kullanıcı tarafından görülür ve bu, marka bilinirliğini artırır.
 • Marka güveni – Kullanıcılar Google’ın sonuçlarına ve en üstte görünen web sitelerine güvenir.
 • Sosyal paylaşımlarda artış – Yüksek dereceli web siteleri sosyal medya ağlarında daha fazla paylaşım alır ve bahseder.
 • Daha fazla geri bağlantı – Diğer web yöneticilerinin, Google’ın ilk sayfalarında görünen web sitelerine başvurma (bağlantı) olasılığı daha yüksektir.

Yeni başlayanlar için SEO’nun temelleri

Artık SEO’nun arkasındaki teoriyi ve neden önemli olduğunu bildiğinize göre, temel SEO bileşenlerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim ve her birinin web sitenizi arama motorları için optimize etmenize nasıl yardımcı olabileceğini inceleyelim.

Adım 1: Teknik SEO Temelleri

Arama motorlarının içeriğinizi bulmasına yardımcı olun

SEO bileşenlerinin şemasına (yukarıda) bir kez daha bakarsanız, Teknik SEO’nun önce geldiğini fark edeceksiniz.

SEO anahtar kelimeleri ve içeriği hakkında düşünmeye başlamadan önce , tarayıcıların web sitenize sorunsuz bir şekilde erişip okuyabilmesini sağlamanız gerekir.

Teknik SEO ile ilgili herhangi bir sorun çabalarınızı yok edebilir, bu nedenle sonraki adımlara geçmeden önce teknik SEO’nuzu almanız önemlidir .

Bu aşamada, aşağıdakilerle ilgili ayarları kontrol etmeniz ve optimize etmeniz gerekir:

Etki alanınız nasıl kurulur – SEO Dünyasında, önünde www olan bir etki alanı, önünde www olmayan bir etki alanıyla aynı değildir.

Google, bunları iki farklı web sitesi olarak kabul eder:

 • https://www.example.com (www ile)
 • http://example.com (www olmadan)

Tamamen aynı içeriğe sahip iki web sitesine sahip olmak SEO için iyi bir şey değildir, bu nedenle yapılacak ilk şey, Google’a hangi alan sürümünü kullanmayı tercih ettiğinizi ‘söylemektir’.

Arama motorları tarafından hangi sayfalara erişilebilir – Yukarıda, arama motoru tarayıcılarının İnternette herkese açık olan tüm sayfaları dizine eklemeye çalışacağından bahsetmiştim.

Bazen çeşitli nedenlerle isteyebileceğiniz şey bu değildir. Örneğin, yalnızca çalışanlarınıza yönelik sayfalarınız veya yalnızca Facebook ziyaretçilerinin görmesini istediğiniz sayfalarınız var.

Arama motorlarının robots.txt adlı bir dosya aracılığıyla web sitenizin hangi bölümlerini dizine eklemesini istediğinizi kontrol edebilirsiniz Bu dosya, web sitenizin kök klasöründe bulunur ve tarayıcılara, bir web sitesinin hangi dosyalarına / dizinlerine erişebilecekleri konusunda talimatlar sağlar.

Site Yapısı ve Gezinme – Site yapısı SEO için çok önemlidir. Web sitelerinin hem tarayıcılar hem de kullanıcılar tarafından gezinmesi kolay hiyerarşik bir yapıya sahip olması gerekir.

Şimdi bir web sitesi başlatıyorsanız, web sitenizin nasıl yapılandırılacağını düşünmek için biraz zaman ayırmalısınız.

Birçok tasarımcı tarafından yapılan yaygın bir hata, yapı ve gezinme hakkında düşünmeden bir web sitesinin görünümüne odaklanmaktır.

Tarayıcılar bir web sitesi keşfettiklerinde, indeksleme sürecini ana sayfadan başlatırlar ve ardından oradan tüm bağlantıları izlerler.

Bu, ana sayfadaki bağlantıları izleyerek web sitenizin herhangi bir sayfasına 3 tıklamadan daha az bir sürede erişilebildiğinden emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

URL’ler – İyi bir alan adı seçmenin ve kullanımı kolay bir site yapısı tasarlamanın yanı sıra, URL’lerinizi de optimize etmelisiniz.

Slug veya kalıcı bağlantılar olarak da bilinen URL’ler, sayfanın neyle ilgili olduğunu doğru bir şekilde açıklamalıdır.

Örneğin, şu iki URL’yi düşünün:

 1. https://www.example.com/343/bg/page.html
 2. https://www.example.com/what-is-seo

İlki kötü bir URL örneğidir, ikincisi ise SEO dostu bir URL örneğidir.

İkinci URL’nin ne hakkında olduğunu anlamanın ne kadar kolay olduğuna dikkat edin. Kullanıcılar ve arama motorları, gerçek içeriğe bakmadan önce o sayfadan ne bekleyeceklerine dair büyük bir ipucu var.

Bir kullanıcı artık mevcut olmayan bir sayfayı aradığında ne olur – Bazen bir bağlantıya tıkladığınızda boş bir sayfa veya anlamadığınız bazı teknik terimleri içeren bir sayfa görürsünüz. Bu, kullanıcılar veya tarayıcılar için iyi bir deneyim değildir.

Web sitenizin bu tür durumlarda nasıl davranacağını kontrol etmenin yolları vardır. Kullanıcılara boş bir 404 sayfası göstermek yerine, onlara aradıklarını nasıl bulabilecekleri konusunda seçenekler verebilirsiniz.

Sayfa Hızı – Yukarıda sayfa hızının bilinen sıralama faktörlerinden biri olduğunu belirtmiştim. Google hızlı web sitelerini sever ve onlara küçük bir sıralama artışı vererek onları ödüllendirmeye karar verdi.

Bir SEO olarak işiniz, web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlamaktır. Bu, sunucu altyapınızı ve hız ile ilgili daha birçok şeyi kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu çok teknikse, bir geliştiriciden yardım alabilirsiniz, ancak sonuç, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenen bir web sitesi olmalıdır.

Bunu yapmamak, sıralamanızı ve dönüşümlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Web sitesi güvenliği – Google, hızın yanı sıra güvenli web sitelerini de sever. Web sitenizi https yapmak için bir SSL yüklemek artık isteğe bağlı değildir.

Mobil uyumlu – aramaların% 60’ından fazlası artık mobil cihazlarda gerçekleştiriliyor. Bu, web sitenizin mobil uyumlu olması ve mobil cihazlarda kullanıcılara harika bir deneyim sunması gerektiği anlamına gelir.

Google mobili çok ciddiye alıyor ve bu nedenle mobil aramaları daha iyi sunmak için kullanılacak bir mobil öncelikli dizin oluşturdular .

Teknik SEO incelemenizin bir parçası, web sitenizi farklı mobil cihazlarda test etmek ve hızlı ve kullanımı kolay bir şekilde yüklenmesini sağlamaktır.

Birden fazla dilde mevcut olan bir web sitesi nasıl yapılandırılır – Birden fazla dilde kullanılabilen bir web siteniz varsa, bunun için özel bir SEO yapılandırması vardır.

Çok büyük ve birkaç sayfaya bölünmüş bir gönderiniz olduğunda, bununla başa çıkmanın bir yolu da vardır, böylece Google bunun aynı gönderi olduğunu ancak birden çok parçaya bölünmüş olduğunu anlayabilir.

2. Adım: SEO’daki Anahtar Kelimeler

Kullanıcılar ne arıyor

Anahtar kelime nedir?

Bu kılavuzda şimdiye kadar anahtar kelimeden birkaç kez bahsetmiştim . Bir nedenden ötürü şüphesiz SEO’da en sık kullanılan terimlerden biridir.

Anahtar kelime, kullanıcıların arama kutusuna girdiği bir kelime veya kelime öbeğidir.

Bir anahtar kelime, ‘SEO’ veya ‘ayakkabılar’ gibi tek bir kelime veya ‘SEO nedir’ veya ‘yakınımdaki Hint restoranları’ gibi birden çok kelime veya ‘ SEO ile SEM arasındaki fark nedir ‘ gibi daha fazla kelime olabilir .

Arama düğmesine basıldığında, arama motoru algoritmaları, kullanılan arama terimi ile ilgili en iyi sayfaları bulmaya ve geri döndürmeye çalışır.

Bir SEO olarak işiniz, içeriğinizin hangi anahtar kelimelerle ilgili olduğunu hem arama motorlarına hem de kullanıcılara açık hale getirmektir.

Bunu başarılı bir şekilde yaparsanız, içeriğinizin, seçtiğiniz anahtar kelimeler için sonuçlarda daha yüksek görünme şansı artar.

Tabii ki, tüm anahtar kelimeler eşit değildir. ‘Spor ayakkabı’ aramak için ‘papağan kafesleri’nden çok daha fazla kişi Google’ı kullanıyor.

‘Erkek koşu ayakkabısı’ arayan bir kişinin müşteri olma olasılığı, ‘yarın yağmur yağacak mı’ aramasına göre daha yüksektir.

İlginç olan, Google’a göre arama sorgularının% 20 -% 25’inin yeni olması ve Google’ın daha önce hiç görmemiş olması. Bu, insanların arama kutusuna daha önce hiç aranmamış milyarlarca anahtar kelime girdiği anlamına gelir.

Bu, web sitesi sahiplerinin (ve SEO’ların) bu anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturmaları için harika bir fırsat yaratır.

Bu sadece anahtar kelimelerle ilgili değil

Yıllar geçtikçe Google, arama kutusuna girilen gerçek sorguya güvenmeksizin geçmiş anahtar kelimeleri taşımayı ve kullanıcının gerçek amacını anlamayı başardı.

Örneğin, ‘midenizde nasıl kilo verilir’ diye bir arama yaparsanız, Google, ‘göbek yağını azaltmanın yollarını’ aradığınızı anlayabilir ve amacınızı tatmin edecek alakalı sonuçlar döndürür.

Bu, içeriğinizi optimize ederken, yalnızca tam anlamlarını değil, anahtar kelimelerinizin alaka düzeyini de hesaba katmanız gerektiği anlamına gelir.

Anahtar kelime araştırması nedir?

Web siteniz için önemli olan anahtar kelimeleri nasıl bulabilirsiniz?

Anahtar kelime araştırması , içeriğinizi ve web sitenizi amaçlarını tatmin edecek şekilde optimize edebilmeniz için kullanıcıların ne aradığını bulma sürecidir.

Diyelim ki ‘mayo’ satan bir web siteniz var. Web sitenizin yapısına veya ürünlerinizi nasıl organize edeceğinize karar vermeden önce, kullanıcıların ‘mayolar’ ile ilgili olarak hangi kelimeleri kullandıklarını bulmak için anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

ÖRNEK 1

Bunu yapmak için bir araca ihtiyacınız var ve bir dizi ücretsiz ve ücretli araç mevcut. Piyasadaki en güçlü araçlardan biri olan SEMRUSH kullanıyorum , ancak yeni başlayanlar olarak Google’ın ücretsiz bir aracı olan anahtar kelime planlayıcı aracıyla başlayabilirsiniz .

SEMRUSH’a ‘mayolar’ kelimesini girdiğinizde, Google’da her ay kaç kişinin bu anahtar kelimeyi aradığı (Hacim), o anahtar kelimenin rakipler (KD) açısından ne kadar zor olduğu ve maliyeti gibi bir dizi ayrıntı sunulur. Bu anahtar kelimeleri (TBM) hedefleyen PPC reklamları kullanacaksanız.

Yukarıdaki örnekten, çoğu insanın ‘mayo’ yerine ‘mayo’ terimini kullandığı ve birçok insanın ‘büyük beden mayo’ aradığı açıkça görülmektedir.

Bunların hepsi içeriğinizde hedeflemek için harika anahtar kelimelerdir. Bu bilgiler, mağazanızda aşağıdaki kategorileri oluşturmanız gerektiğini söyler: “Büyük Beden Yüzme Takımları”, “Seksi Yüzme Takımları” ve “Kadınlar için Yüzme Takımları”.

ÖRNEK 2

Yemek blogu gibi bilgi amaçlı bloglara en uygun içerikle ilgili başka bir örnek görelim.

‘Avokado’ ile ilgili tarifler yayınlamayı düşünüyorsunuz. Anahtar kelime araştırmanızı yapmak için SEMRUSH’a gidersiniz.

Yukarıdaki sonuçlardan insanların ‘avokado tariflerini’, özellikle ‘kızarmış ekmek tariflerini’ ve ‘tatlıları’ sevdikleri açıkça görülmektedir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Yukarıdaki anahtar kelimelerin de oldukça rekabetçi olması normaldir. Google’da ‘avokado tost tarifleri’ araması 46 milyon sayfa döndürüyor !!

Bu, özellikle şimdi başlıyorsanız, o arama terimi için sıralama şansınızın sınırlı olduğu anlamına gelir.

Bu durumda çözüm nedir? Uzun kuyruklu anahtar kelimeler.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler , bir dizi kelime içeren ve genellikle daha düşük bir arama hacmine ve aynı zamanda daha az rekabete sahip olan arama sorgulardır.

Bu, bu anahtar kelimeleri hedeflemek için içerik oluşturabildikleri ve aslında Google’dan yüksek sıralama ve trafik alma şansına sahip oldukları için SEO’lar için büyük bir fırsat yaratır.

SEMRUSH, hedeflemesi daha kolay olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelimeleri ayrıntılı bir şekilde incelemenizi ve filtrelemenizi sağlayan bir dizi seçeneğe sahiptir.

“Avokado kara gözlü bezelye salsa tarifi”, hedeflemeye değer uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

Meta anahtar kelimeler SEO için önemli mi? Bir sayfanın içeriğini açıklamak için bir web sayfasının başlığına girilen anahtar kelimeler olan ‘meta anahtar kelimeler’ deyimiyle karşılaşmış olabilirsiniz.

SEO’nun ilk aşamalarında bu, arama motorlarına bir sayfanın ne hakkında olduğunu söylemenin bir yoluydu. Yıllar geçtikçe arama motorları meta anahtar kelime bilgilerini kullanmayı bıraktı, bu nedenle artık önemli değiller veya arama motorları tarafından kullanılmıyorlar.

3. Adım: Sayfa İçi SEO Temelleri

Arama motorlarının içeriğinizi anlamasına yardımcı olun

Süreçteki bir sonraki adım, sayfalarınızı ve içeriğinizi optimize etmektir. Bu aşamadaki amacınız, arama motorlarının içeriğinizin bağlamını ve hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmak istediğinizi anlamasına yardımcı olmaktır .

Sayfa içi SEO süreci iki bölüme ayrılabilir:

 • Sayfa başlığı, sayfa başlıkları vb. Gibi sayfa özelliklerini optimize etme
 • İçerik optimizasyonu

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Adından da anlaşılacağı gibi, sayfa içi SEO, sayfa düzeyinde geçerli olan ayarlar / kurallar ile ilgilidir.

En önemli sayfa içi SEO faktörleri şunlardır:

Sayfa başlığı – Web sitenizin her sayfasının benzersiz bir başlığı olmalıdır. Sayfanın başlığı Google’ın başlangıcından beri çok önemli bir SEO faktörü idi ve bugün de önemli.

Sayfa başlığı, kullanıcıların arama sonuçlarında gördükleri ve tarayıcıların okuduğu ilk öğedir.

Kullanıcıların tıklaması, sayfa içeriğini tanımlayan ve kullanıcıların (ve arama motorlarının) tanıyabileceği anahtar kelimelere sahip olması için iyi bir başlık ilgi çekici olmalıdır.

Sayfa Açıklaması (Meta Açıklama) – Meta açıklama kullanıcılar tarafından görülmez, ancak Google tarafından seçilirse arama sonuçlarında gösterilebilir.

Sayfanın meta açıklaması sayfanın kısa bir özetidir ve meta anahtar kelimelerin (yukarıda bahsedilen) aksine arama motorları tarafından dikkate alınırlar.

Ana başlık (H1) – Sayfa başlığının yanı sıra, bir diğer önemli sayfa içi SEO öğesi ana sayfa başlığıdır.

HTML dilinde bu, bir sayfanın

etiketidir. İyi SEO uygulamaları, bir sayfanın yalnızca bir h1 etiketine sahip olması gerektiğini belirtir.

Alt başlıklar (H2, h3) – H1’in yanı sıra, bir gönderi veya sayfanın kullanıcılar tarafından okunmasını kolaylaştırmak için birden fazla bölüme sahip olması gerekir. Başlıkların kullanımı hiyerarşik olarak yapılmalıdır. Başka bir deyişle, ana başlık H1’dir ve ardından alt başlıklar H2 veya H3 olabilir.

Örneğin bu kılavuza bakın ve bu gerçekten uzun yazının okunmasını kolaylaştırmak için farklı başlıkları nasıl kullandığımı görün.

Görüntülerin, sesin ve videonun optimizasyonu – Tüm içerik metin değildir. Bir web sitesi ayrıca videolar, ses (podcast’ler) ve görüntüler yayınlayabilir.

Google, bir görselin neyle ilgili olduğunu veya bir videoda ne tür içerik sunulduğunu kolayca anlayamaz.

İşlerini kolaylaştırmak için, resimlerinizi ve diğer multimedya öğelerinizi SEO dostu yapmak için uymanız gereken bazı SEO kuralları vardır.

Örneğin, bir sayfaya bir görüntü eklerken, görüntüyü kelimelerle açıklamak için ALT metninden yararlanabilirsiniz. Arama motorları görseli bulduklarında, ALT metnini okuyacak ve indekslerinde uygun kategoriye ekleyeceklerdir.

İçerik Optimizasyonu ( İçerik SEO )

İçerik optimizasyonu tamamen içerikle ilgilidir ve bu, dikkatinizin çoğunu harcamanız gereken aşamadır.

SEO’da ‘İçerik Kraldır’ diye bir söz vardır ve bu, Google’ın bu kadar başarılı olmasının nedeniyle yakından ilgilidir.

Google’ın çok basit bir görevi “kullanıcılara daha fazla arama için geri gelebilmeleri için yüksek kaliteli sonuçlar sağlamak”.

Bu, içeriğiniz kral değilse, sıralama işlemi sırasında Google algoritmaları tarafından yapılan kalite kontrollerinden kurtulamayacağınız anlamına gelir.

İçeriğiniz insanlar tarafından değil bilgisayar botları tarafından okunacak olsa da, süreçleri o kadar gelişmiştir ki, düşük kaliteli içerikten iyi içeriği kolayca ayırt edebilirler.

Bunu yapmak için, kullanıcıların arama sonuçlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğunu da içeren bir dizi sinyal kullanıyorlar, ancak burada ayrıntılara girmeyeceğim çünkü yeni başlayanlar için gerçekten kafa karıştırıcı olabilir.

Bu aşamada anlamanız gereken şey, içeriğinizin kalitesinin hepsinin en önemli sıralama faktörü olduğudur.

Harika içeriğe sahip bir web sitesi, SEO ile veya SEO olmadan aramalarda başarılı olabilir.

Kaliteli içerikle neyi kastediyoruz?

Yüksek kaliteli içerik aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Belirli web sitesi için benzersizdir ve daha önce çevrimiçi olarak yayınlanması gerekmez.
 • Kapsamlı ve bir konuyu ayrıntılı olarak açıklıyor. Şimdi okuduğunuz kılavuzu örnek olarak alın. 9000+ kelime uzunluğundadır ve baştan sona SEO temellerini kapsar.
 • İyi biçimlendirilmiştir ve sadece bir sayfaya atılan kelimeler değildir.
 • Tarafsızdır ve bir hikayenin her iki tarafını da anlatır
 • Deneyime, araştırma çalışmalarına ve verilere dayanan yetkili.

4. Adım: İçerik pazarlamasının temelleri

Şimdiye kadar öğrendiklerinizi özetleyelim.

SEO, bir web sitesinin teknik yönlerini optimize etmekle başlar. Bu bir kez yerine getirildikten sonra anahtar kelime araştırmanızı yaparsınız ve ardından bu anahtar kelimeler için optimize edilmiş yüksek kaliteli içerik oluşturmaya çalışırsınız.

Son iki adımı tekrarlama (anahtar kelime araştırması ve içerik oluşturma) ve kullanıcının amacını tatmin edebilecek içeriği yayınlama sürecine içerik pazarlaması denir .

İçerik pazarlaması, her SEO kampanyasının merkezinde yer alır .

Bir an düşünün. İnternet nedir? Arama motorları aracılığıyla kullanıcılara bilgi sağlayan geniş bir web sayfası koleksiyonudur.

Dolayısıyla, çevrimiçi olarak başarılı olma şansına sahip olmak için içeriğe ve çoğu durumda çok fazla içeriğe ihtiyacınız var.

Evet, çok fazla içeriğe sahip olmadan başarılı olabilecek web siteleri veya ürünler var, ancak bu bir istisna ve kural değil.

İçerik pazarlaması SEO konusunda size nasıl yardımcı olabilir?

Tahmin edebileceğiniz her konu için internette halihazırda mevcut olan milyonlarca sayfa var, ancak bunların bazıları modası geçmiş ve birçoğu kesinlikle geliştirilebilir.

Avantajınız için bundan ilerlemenin yolu, işletmenizle ilgili hangi anahtar kelimeleri bulmaktır, daha iyi içerikler oluşturabilirsiniz.

Daha iyi içerikle, halihazırda çevrimiçi olarak yayınlanandan farklı (daha anlayışlı, daha kapsamlı) bir şey yaratmak istiyoruz.

Zaten yayınlananlar kadar iyi içerik yayınlamak sizi hiçbir yere götürmez.

Kullanıcıların içeriğinizi sosyal medyada paylaşmaları veya web sitelerinden kaynak göstermeleri için heyecan duymaları için nedenler verin.

Bunu tutarlı bir şekilde ve bir süre için yapın ve yakında Google bu sinyalleri alacak ve trafiğiniz kademeli olarak artacaktır.

5. Adım: Sayfa Dışı SEO

Web sitenizi internette tanıtın.

Yukarıda İçeriğin Kral olduğunu ve Google’ın harika içeriği vasat içerikten ayırmada oldukça başarılı olduğunu belirtmiştim.

Çok ağır olan Google sıralama algoritması tarafından dikkate alınan parametrelerden biri, bir web sayfasının web üzerinde ne kadar popüler olduğudur.

Bu durumda popülerlik, bir web sayfasının web’deki diğer ilgili sayfalardan kaç tane geri bağlantısı olduğunu ifade eder.

Popülerliğini artırmak için web sitenizi web üzerinde tanıtma sürecine sayfa dışı SEO denir .

PageRank

Baştan alalım.

1990’larda Google’ın ilk aşamalarında, Larry Page ve Sergey Brin bir sayfanın ne kadar değerli olduğunu hesaplamak için bir sistem yarattı.

Web’deki diğer sayfalardan daha fazla referans (bağlantı) içeren bir sayfanın, daha az referansı olan veya hiç referansı olmayan sayfalardan daha önemli ve diğer kullanıcılar için yararlı olduğunu düşündüler.

SEO Nedir? SEO Temelleri