SEO

SEO’da Backlink Nedir ve Neden Hala Önemlidir?

SEO’da Backlink Nedir ve Neden Hala Önemlidir? SEO öğrenmeye başladığınızda çokça duyacağınız kelimelerden biri “Backlink” dır. Neden? Çünkü özellikle Google söz konusu olduğunda SEO ve sıralamada hala önemli bir rol oynuyorlar.

Backlinl almak kolay değildir, ancak diğer web sitelerinden gelen güçlü bağlantıları olan web siteleri, daha yüksek bir Google güven düzeyine sahiptir ve bu da daha yüksek sıralamalara dönüşür.

Bu yazıda Backlinklerim ne olduğunu, SEO’daki rollerinin ne olduğunu ve web siteniz için nasıl Backlink oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

İçindekiler

 • Backlink nedir
 • Backlink SEO için neden önemlidir?
 • Bağlantı kurmaya giriş
 • Backlink nasıl oluşturulur
 • Sonuç

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink, bir alandan diğerine işaret eden bir bağlantıdır. Bağlanan web sitesi için buna “giden bağlantı” ve bağlantıyı alan web sitesi için “gelen bağlantı” denir.

Düşünürseniz, İnternet, alan adları, web sayfaları ve bağlantılardan oluşan bir koleksiyondur. World Wide Web terimi, İnternette yayınlanan çeşitli web sitelerinin bağlantılar aracılığıyla birbirine bağlanarak bir web’i biçimlendirmesinden ortaya çıktı.

Dolayısıyla, bir web sitesi diğerine bağlandığında bir Backlink oluşturulur. Bu, aynı web sitesindeki sayfalara işaret eden bağlantılara sahip olmaktan farklıdır. Bunlara iç bağlantılar denir.

Backlink SEO için neden önemlidir?

Neden tüm web yöneticileri ve SEO uzmanları Backlinkler ve bağlantı kurma konusunda çıldırıyor? Web sitenize yönlendiren desteklere sahip olmanın değeri nedir?

Hikaye, Larry Page ve Sergey Brin’in (Google Kurucuları), Google sıralama algoritması tarafından kullanılan sinyallerden biri olarak bir web sitesine işaret eden Backlinkler sayısını dahil ettikleri 1996 yılına dayanıyor.

Fikir basitti ve bugüne kadar geçerli: Backlinkler, bir güven oyu gibi davranıyor ve diğerlerinden daha fazla Backlinki olan web siteleri Google SERPS’te daha yüksek bir konumda olmayı hak ediyor.

Tabii ki, 2000’lerin başından beri işler değişti ve artık bir sayı oyunu değil, daha kaliteli bir oyun, yani daha kaliteli Backlinkleri olan web siteleri, daha iyi sıralamalar alıyor.

Backlinkler bugün hala önemli mi?

Cevap basit, evet Backlinkler SEO için hala önemli. SEO ile ilgili tüm çalışmalar, Google sıralaması söz konusu olduğunda, en güçlü bağlantılara sahip web sitelerinin Google’ın üst sıralarında göründüğünü kabul eder.

İşte SEMRUSH tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmadan bir grafik.

Yüksek kaliteli ve düşük kaliteli bağlantılar derken neyi kastediyoruz? Bunu aşağıda açıklayacağım ancak ondan önce SEO’nun nasıl çalıştığını ve Backlinklerin nerede devreye girdiğini anlamanız gerekir.

SEO’ya hızlı bir giriş

SEO’nun temel amacı, bir web sitesini farklı arama motorlarında ve özellikle Google’da mümkün olan en yüksek düzeyde görünmesi için optimize etmektir.

Bunu başarmak için, öncelikle arama motoru tarayıcılarının web sitenizin sayfalarına sorunsuz bir şekilde erişip dizine eklemesini sağlamanız gerekir (buna teknik SEO denir).

Daha sonra sayfalarınız üzerinde çalışmanız (tek tek) ve arama motorlarına sayfa yapısı, sayfa başlıkları, başlıklar, meta açıklamalar (buna sayfa içi SEO denir) ile ilgili doğru sinyalleri sağladıklarından emin olmanız gerekir.

Aynı zamanda, içeriğinizi hem arama motorları hem de kullanıcılar için optimize etmeniz gerekir (buna içerik SEO denir).

Yukarıdakileri doğru ve tutarlı bir şekilde makul bir süre (en az birkaç ay) yaptığınızda, bazı sayfalarınızın Google’ın ilk sayfasına yakın görüneceğini fark etmeye başlayacaksınız.

Bu harika bir başlangıç olsa da, organik trafiğiniz yine de düşük seviyelerde olacaktır çünkü Google kullanıcılarının çoğu ilk 5 sonuçtan birini tıklar.

Dolayısıyla, istediğiniz anahtar kelimeler için ilk 5 içinde değilseniz, bu kadar fazla trafik alamazsınız.

Sıralamalarınızı nasıl iyileştirebilir ve size daha fazla trafik kazandırabilecek ilk 5 konumdan birine nasıl ulaşabilirsiniz? Cevap, “Backlinkler” dır.

Sayfa Dışı SEO ve Backlinkler

Sayfa Dışı SEO, diğer web sitelerinden referanslar (bağlantılar) elde etmek amacıyla web sitenizi İnternette tanıtma sürecini tanımlamak için kullanılan terimdir.

Bu neden önemli? Çünkü sıralama işlemi sırasında algoritmalar, Backlinkleri bir web sitesinin popülerliğini gösteren faktörlerden biri olarak kabul eder.

Çok sayıda Backlink olan bir web sitesi diğerlerinden daha popüler kabul edilir, bu nedenle daha yüksek bir sıralama alır.

Aşağıdaki örneği düşünün:

20 web sitesi aynı konular hakkında blog yazıyor. Hepsi yüksek kaliteli içerik yayınlar, hızlıdır, kullanımı kolaydır ve kullanıcıya harika bir deneyim sunar.

Bir kullanıcı Google’da ilgili bir sorgu yazdığında SERPS’in üstünde hangi web sitesi gösterilecek?

Bu tam olarak Backlinklerin devreye girdiği yerdir. İnternetteki diğer ilgili web sitelerinden linkleri olan web siteleri üst sıralarda gösterilecek ve trafik alacaktır.

SEO için Backlinklerin önemli olmasına rağmen, bunun tam olarak bir sayı oyunu olmadığından yukarıda birkaç kez bahsetmiştim.

Başka bir deyişle, kaç bağlantınız olduğu değil, bu bağlantıların nereden geldiği önemli değildir.

İyi bir Backlink nedir?

Sıralamalarınızı olumlu yönde etkileyebilecek iyi bir backlink aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • İlgili bir web sitesinden geliyor
 • Bağlantı özelliklerine eklenen nofollow niteliğine sahip değil (bu konuda daha fazlası aşağıda)
 • Yüksek bir Google güveni ve etki alanı otoritesine sahip bir web sitesinden gelir.
 • Yüksek kaliteli bir web sitesinden geliyor

Kötü Backlink nedir?

Kötü bir Backlink aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Bir bağlantı değiş tokuşunun sonucudur
 • Düşük kaliteli bir web sitesinden (yani makale dizinleri) gelir
 • Düşük Google güveni ve etki alanı otoritesine sahip bir web sitesinden geliyor
 • Orijinal içeriği çok az olan veya hiç olmayan bir web sitesinden geliyor
 • Tek amacı Google sıralamalarını değiştirmektir.

Çok fazla toksik Backlink olan bir web sitesi, site genelinde veya belirli bir web sayfası için bir Google cezasına çarptırılabilir ve Google sıralamasını kaybedebilir.

Not: Google algoritmasında yapılan son değişikliklerin bazılarının kötü bağlantıların otomatik olarak yok sayılmasıyla ilgisi olsa da, web sitesine yine de ceza verilebilir. Web sitenizin bir Google cezası altında olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız bu kılavuzu okuyun.

Ayrıca, çok sayıda kötü Backlink ile karşılaşırsanız ve bunların Google sıralamanızı etkilememesini sağlamak istiyorsanız, okuyun: Kötü Backlink Google’dan nasıl kaldırılır.

Bağlantı kurmaya giriş

Google büyümeye başladığında, web yöneticileri Google trafiğini alabilmek için Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaları gerektiğini fark ettiler.

Google’da üst sıralarda yer almak için Backlinklere ihtiyacınız vardı, bu nedenle web yöneticileri web sitelerine yönlendiren daha fazla bağlantı elde etmenin yollarını aramaya başladı. Bu işlem, SEO Dünyasında bağlantı kurma olarak bilinir.

İlk Google sıralama algoritmasının manipüle edilmesi çok kolay olduğu için durum kısa sürede kontrolden çıktı.

Bunun Google arama sonuçlarının kalitesi üzerinde kademeli olarak olumsuz bir etkisi oldu ve onlar (Google Kalite Ekibi) itibarlarını korumak için bir şeyler yapma zamanının geldiğine karar verdiler.

Yaptıkları işlemlerden biri, takip ve nofollow bağlantılarını tanıtmaktı.

Takip eden ve takip edilmeyen bağlantılar

Varsayılan olarak tüm bağlantılar “takip et” bağlantılarıdır. Bu, arama motoru tarayıcıları başka bir etki alanına işaret eden bir bağlantı bulduklarında, onu izleyecekleri ve bir etki alanından diğerine giden bir güven oyu olarak sayacakları anlamına gelir.

Bu, yalnızca bilgi amaçlı kullanılan bağlantılar, yorumlar ve diğer bağlantı türlerini veya güvenilmeyen içeriğe işaret eden bağlantılar içeren reklamlar için sorunlar yarattı.

Web sitenize adsense gibi bir reklam platformu eklediğinizde, reklamlardaki bağlantıların web sitenizden reklamverene pagerank geçirmesini istemezsiniz. Aynı şey yorumlar bölümünde görünen bağlantılar için de geçerlidir.

Sorunu çözmek için, arama motorları bağlantılar için nofollow özelliğini kullanmayı kabul etti.

Bu, bağlantılarınıza ekleyebileceğiniz ve arama motoru tarayıcılarına belirli bağlantıyı izlememelerini söyleyen bir özelliktir.

HTML’de şu şekilde görünür:

Nofollow özelliğinin tanıtılması, web yöneticilerinin web sitelerine eklemek istedikleri reklam, yorum ve diğer bağlantılarla ilgili sorunu, diğer web sitelerine değer katmadan çözdü.

Google cezaları

Google’ın arama sonuçlarının kalitesini korumak için gerçekleştirdiği bir başka işlem de, bağlantıları satın alarak, bağlantı değişimlerine katılarak veya web’i düşük kaliteli içerikle doldurarak (genellikle makale dizinlerinde) algoritmalarını değiştirmeye çalışan web sitelerine cezalar vermekti. web sitelerine işaret eden bir bağlantı elde etmek uğruna.

Google yalnızca bağlantıları alan web sitelerini değil, bağlantıların yerleştirildiği web sitelerini de cezalandırdı.

Geri bağlantılarla ilgili Google cezaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdakileri okuyun:

 • Sitenizden doğal olmayan bağlantılar (Google Tarafından)
 • Bağlantı Şemaları (Google’dan)
 • Bağlantı Tabanlı Cezalar (Wikipedia)

Anlaşılması gereken önemli olan, Google’ın bir web sitesini yalnızca çok sayıda düşük kaliteli gelen bağlantıya sahip olduğu için değil, aynı zamanda çok sayıda doğal olmayan giden bağlantılara sahip olduğu için cezalandırabileceğidir.

Backlink Nasıl Oluşturulur

Google cezaları konusunda endişelenerek web sitenize nasıl geri bağlantılar oluşturabilirsiniz?

Bunu yapmanın farklı yolları vardır, en yaygın yöntemleri aşağıda görelim.

Doğal bağlantı kurma

Bu, bu değerli geri bağlantıları almanın en güvenli ve en etkili yoludur. Adından da anlaşılacağı gibi, doğal bir şekilde diğer web sitelerinden bağlantı almakla ilgilidir.

Başka bir deyişle, diğer web yöneticileri web sitenizi ve içeriğinizi beğenir ve doğal olarak sayfalarınızı işaret eden bağlantılar oluşturur.

Bu teorik bir kavram değil, işe yarıyor ve çok verimli ancak bu noktaya gelmek için, ona bağlanmaya değer yüksek kaliteli içeriğe sahip harika bir web sitesine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Google, web’i, yani yararlı içerik yayınlayan web siteleri ve güvenlerini göstermenin bir yolu olarak bunlara bağlanan diğer web sitelerini böyle tasavvur eder. Google bu sinyalleri alır ve bu web sitelerini arama sonuçlarının en üst sıralarında gösterir.

Sorun şu ki, web sitenizde harika içeriğe sahip olabilirsiniz, ancak başkaları bunu bilmedikçe, kimse ona bağlantı vermeyecek.

Ne yapabilirsin? Web sitenizi ona bağlanmakla ilgilenebilecek kişilere tanıtmak için sosyal medya pazarlamasını kullanın. Bu, diğer blogcularla, gazetecilerle, etkilerle bağlantı kurmak ve var olduğunuzu bilmelerini sağlamak için sosyal medya ağlarını kullanmak anlamına gelir.

Yapması kolay bir iş değil, ancak uzun ömürlü bir çevrimiçi iş oluşturmak istiyorsanız, diğer insanlarla bağlantı kurmanız gerekir. Bu, gerçek dünyada fiziksel işletmenizi pazarlamak gibidir. Her iki durumda da doğru insanlarla bağlantı kurmak önemlidir.

Blogger / Influencer Sosyal Yardımları

Sosyal medyanın yanı sıra, bağlantı kurma kampanyalarınızda kullanabileceğiniz başka bir araç da e-posta erişimidir.

Fikir yukarıdakiyle aynıdır, ancak sosyal medya ağlarını kullanmak yerine, işinizi ve web sitenizi tanıtmak için diğer blog yazarları ve sektör etkileriyle bağlantı kurmak için e-posta kullanırsınız.

Süreç şu şekildedir:

 • Ayrıntılı, anlayışlı ve diğer web yöneticilerinin ona bağlanmakta sorun yaşamayacağı bir parça mükemmel içerik oluşturun.
 • Benzer konuları kapsayan bir web sitesi / blog listesi oluşturun
 • Blog yazarlarının iletişim bilgilerini bulun
 • Özelleştirilmiş e-postalar oluşturun ve işinizle ilgili bilgi vermek için onlarla iletişime geçin ve içeriğinize neden bağlantı vermeyi düşünmeleri gerektiğine dair nedenler verin.

Teoride kulağa basit geliyor, ancak yukarıdaki işlemin işe yaraması için önce içeriğinizin okuyucuya değer sunduğundan ve bağlanmaya değer olduğundan ve ikincisi kişiselleştirilmiş bir e-posta yazdığınızdan ve soran genel bir e-posta olmadığından emin olmanız gerekir bağlantılar.

Kırık bağlantı yapısı

Bu, bağlantı almak için başka bir tekniktir. Fikir şudur:

 • Bozuk diğer web sitelerinde bulunan giden bağlantıları bulmak için SEMRUSH gibi araçlar kullanırsınız, yani var olmayan bir sayfaya işaret ederler (404 sayfası). Bu, birçok web sitesi çevrimdışı olabileceğinden veya web yöneticilerinin bir bağlantıyı yanlış yazması vb. Nedeniyle olması normaldir.
 • Web sitesi sahibine e-posta gönderirsiniz ve web sitelerinde bozuk bağlantılar olduğunu bildirirsiniz ve bu bağlantıları düzeltmenin yollarını, tercihen bunun yerine web sitenize bağlanarak önerirsiniz.
 • Böylece, kopuk bir bağlantıyı bildirerek onlara yardımcı oluyorsunuz ve aynı zamanda onlar için hazır bir çözüme de sahip oluyorsunuz. Çoğu web yöneticisi bu hareketi takdir edecek ve mutlu bir şekilde web sitenize bağlanacaktır.
 • Bu yöntemle ilgili en büyük sorun, içeriğinizle ilgili bozuk bağlantıları bulmak için çok zaman harcamanız gerektiğidir ve bunu yapmak çok da kolay değildir.

Konuk Gönderme

Konuk gönderme, başka bir web sitesinde oluşturduğunuz bir makaleyi konuk yazar olarak yayınladığınız süreçtir. Makalenin gövdesine veya yazar biyografisine web sitenize işaret eden bir bağlantı eklersiniz.

Süreç şu şekildedir:

Konuk yazarlardan gönderi katkılarını kabul eden nişinizle ilgili web siteleri bulursunuz.
Onlara teklifinizle birlikte bir e-posta gönderirsiniz (hangi makaleyi yazacaklar, neden sizden bir gönderiyi kabul etmeleri gerektiği vb.)
Makalede, web sitenize işaret eden bir bağlantı eklersiniz.

Linkler için misafir ilanı, makalelerinizi yüksek kaliteli web sitelerinde yayınlamanız ve linklerin dofollow olması koşuluyla link profilinizi geliştirmenin harika bir yoludur.

Rekabetçi Backlink Araştırması

Bağlantı oluşturmaya başladığınızda, kısa sürede bağlantı kurmaya istekli web sitelerini bulmanın çok zor olduğunu anlayacaksınız.

Şansınızı artırmanın bir yolu, diğer web sitelerine zaten bağlantı verdiklerini bildiğiniz web sitelerinin peşinden gitmektir.

Başka bir deyişle, bir web sitesi zaten rakiplerinizden birine bağlanıyorsa, onlara sunabileceğiniz iyi bir şeyin olması ve onlara doğru bir şekilde yaklaşmanız koşuluyla, onlardan bir bağlantı alma şansınız daha yüksektir.

 • İlk adım, ana rakiplerinizin profilini (SEMRUSH veya başka bir bağlantı analiz aracını kullanarak) analiz etmek ve hangi web sitelerinin bunlara bağlantı verdiğini bulmaktır.
 • Daha sonra sahiplerin iletişim bilgilerini bulabilir ve onlara teklifinizle birlikte kişiselleştirilmiş bir e-posta gönderebilirsiniz.

Yukarıdaki liste tamamlanmadı. Bağlantı profilinizi zenginleştirmek için kullanabileceğiniz başka bağlantı kurma teknikleri var, ancak iki şey kesin. Birincisi, bağlantı kurma Google ve sıralamalar için hala önemli ve ikincisi, bağlantı kurma SEO’nun en çok zaman alan ve zor kısımlarından biridir.

Sonuç

Backlinkler SEO için ve bir web sitesinin büyümesi ve sürdürülebilirliği için önemlidir. Son araştırmalar, backlinklerin Google sıralama algoritmasındaki rolünün hala çok önemli olduğunu göstermektedir.

Sıralamalarınızı iyileştirmek için ihtiyacınız olan şey, ilgili web sitelerinden gelen yüksek kaliteli backlinklerdir. Geçmişte, bir bağlantının bir bağlantı olduğunu söylerdik, ancak bugün durum böyle değil. Herhangi bir bağlantı türü değil, önemli olan bağlantıların peşinden gitmelisiniz.

Harika içeriğe ve bağlantılara sahip web siteleri Google’ın üst sıralarında yer almayı bekleyebilirken, harika içeriğe sahip olan ve bağlantıları olmayan web siteleri Google’ın ilk sayfasına gidebilir.

Backlinkler, web sitenize en üste çıkması ve 7/24 kesintisiz organik trafiğin avantajlarından yararlanabilmesi için ihtiyaç duyduğu ekstra gücü sağlayabilir.

Bu değerli bağlantıları elde etmek kolay değil. Link oluşturma, SEO’nun en zorlu ve zaman alıcı etkinliklerinden biridir.

Web sahipleri, tüm zamanlarını web sitelerinde çalışarak geçirme eğilimindedir ve bu, harika web siteleri oluşturmalarına yardımcı olsa da, zayıf bir bağlantı profili nedeniyle hak ettikleri sıralamaları alamazlar.

Yukarıdaki liste, Backlinkler oluşturmanın en yaygın yöntemlerini özetledi. Bir sonraki adımınız, her yöntemi ayrıntılı olarak analiz etmek ve bağlantı profilinizi daha güçlü hale getirme nihai hedefi ile web sitenizi tanıtmak için gerekli zamanı ayırmaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir