Pazarlama

Yeni Başlayanlar İçin Bir Blog İle Nasıl Para Kazanılır (Tam Kılavuz)

Yeni Başlayanlar İçin Bir Blog İle Nasıl Para Kazanılır. Yeni başlayanların bir blog ile para kazanması gerçekten mümkün mü? Blog yazarak para kazanabilir misin yoksa bu sadece başka bir efsane mi? Her iki sorunun da cevabı ‘Evet’.

Para için blog yazmak teorik bir kavram değil, bir gerçektir. Blog oluşturma, SEO hakkında temel bilgilere ve İnternetin nasıl çalıştığına dair genel bir fikre sahip olan herkes bir bloglama işi başlatabilir ve para kazanabilir.

Blogcular Nasıl Para Kazanır – Yeni Başlayanlar İçin Giriş

Şu anda okuduğunuz blog, para kazandıran bir blogun gerçek hayattan bir örneğidir.

Bu kılavuzun amacı, ana hedefinize katkıda bulunmayacak görevlerde hatalardan kaçınarak veya değerli zamanınızı kaybederek blog yazarak nasıl para kazanacağınızı anlamanıza yardımcı olmaktır .

Yeni başlayanları hedefliyor çünkü başladığımda (2002’de), blog yazmanın para kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamayı çok zor buldum.

Resmin tamamını anlamam ve neyi yanlış yaptığımı ve olayları nasıl tersine çevirebileceğimi bulmam birkaç yılımı aldı.

Umarım, bu kapsamlı adım adım kılavuz sizi en başından itibaren doğru yöne götürecek ve size mümkün olan en hızlı şekilde sonuç üretecek sağlam bir plan sunacaktır.

Ayrıntılara girmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin.

Bu kolay bir iş değil, ÇOK çaba ve sıkı çalışma gerektiren zorlu ve zaman alıcı bir süreç ama aynı zamanda dünyadaki en iyi ve en ödüllendirici işlerden biridir.

Başarılı bir bloglama işi kurmanın ödülü sadece para değil, en önemlisi de kendi yeteneğiniz ve gücünüzden başka kimseye güvenmeden bir iş yaratmanın başarısı ve tatmin duygusudur.

“Blog ile nasıl para kazanılır” konusunda neden bu kadar çok makale olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bazı insanlar sihirli formülü biliyorsa, neden onu Dünya ile paylaşıyorlar ve kendileri için saklamıyorlar ve daha fazla para üretmiyorlar?

Cevap basit. Çevrimiçi olarak para kazandıkları bir noktaya ulaşmak ve ardından bir blog işine nasıl başlayacaklarını dünyanın geri kalanıyla paylaşmak her blog yazarının hayalidir .

Elbette, aşağıda göreceğimiz gibi, bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla veya kendi ürünlerinizi satarak ve başarınızdan yararlanarak para kazanmanın başka bir yolu.

Blog İle Nasıl Para Kazanılır?

Geri saralım ve baştan alalım. Blogcuların çoğu çevrimiçi olarak nasıl para kazanıyor ve aynısını nasıl yapabilirsiniz?

Bunlar blog yazarak para kazanmak için takip etmeniz gereken 7 adımdır. 

 1. Kendi kendine barındırılan blogunuzu kurun
 2. Harika içerik yayınlamaya başlayın
 3. Web sitenize organik trafik oluşturun
 4. Markanızın etrafında bir topluluk oluşturun
 5. Reklam satarak para kazanmaya başlayın
 6. Kendi ürün veya hizmetlerinizi satarak para kazanın
 7. Satış ortaklığı yoluyla para kazanın

Basit bir süreç gibi geliyor! Aslında, bazı adımlar oldukça basit, ancak diğerleri zor ve doğru bilgi, doğru araçlar ve çok fazla sabırla donatılmanız gerekecek.

1. Adım: Kendi kendinize barındırılan blogunuzu kurun

Bu belki de en kolay adımdır. Bugünlerde bir alan adı kaydetmek ve bir blog kurmak çok kolay. İhtiyacınız olan tek şey, doğru yönde biraz yardım ve işaretler.

Bir blogun nasıl kurulacağına dair tüm ayrıntılara girmeyeceğim, ancak iyi haber şu ki, Web Sitesi Nasıl Başlatılır kılavuzumuz (yeni bir sekmede açılır) bilmeniz gereken her şeye sahip.

Özetle aşağıdaki konuları kapsar:

 • Bir alan adı nasıl kaydedilir
 • Hosting için nasıl kayıt olunur
 • WordPress nasıl kurulur
 • İlk blog yazınızı nasıl yayınlayabilirsiniz!

Bu, yeni başlayanlar için blog yazmak için yazılmış kapsamlı bir kılavuzdur ve elbette bu bilgileri çevrimiçi olarak ararken çok fazla stresten çok zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kendi blogunuzu oluştururken kaçınmanız gereken hatalar

Blog yazmaya yeni başlayan biri olarak hata yapmak normaldir. Hatalarınızdan ders çıkarmanız ve onları tekrar etmemeniz koşuluyla, bu tamamen tamam. Bir blog başlatmaya gelince, bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Odağınızı ana hedefinize odaklayın – çevrimiçi para kazanın.

Amacınız blogunuzdan para kazanmaya başlayacağınız bir noktaya ulaşmak, bunu unutmamalısınız.

Bunu tekrar söylüyorum çünkü deneyimlerime dayanarak, yeni başlayanların yaptığı yaygın bir hatanın ‘mükemmel blogu’ tasarlamak için çok fazla zaman ve çaba harcamak olduğunu biliyorum, erken aşamalarda (trafik gelmediğinde) kimsenin umursamadığını unutuyorum. web sitenizin tasarımı hakkında ve buna Google da dahildir.

Web sitesi tasarımının önemli olmadığını söylemiyorum, önemli, ama erken aşamalarda değil. Bu adımdaki birincil hedefiniz, bir bloga sahip olmak ve size trafik kazandıracak içerik oluşturmaya başlamaktır.

Trafik (ve potansiyel müşteriler) almak için çok fazla iş var ve enerjinizi en başından bu görevlere adamalısınız.

Kendi etki alanınıza ve kendi kendine barındırılan blogunuza sahip olmanız gerekir

‘Bir web sitesi başlatma’ Kılavuzunda okuyacağınız gibi, web sitenizi medium.com gibi ücretsiz bir platformda barındırmakla kendi alan adınıza ve kendi kendinize ait web sitenize sahip olmak arasında büyük bir fark vardır.

En başından doğru kararı verin ve doğru platformu seçin. Şimdiye kadar, kendi kendine barındırılan bir WordPress web sitesi en iyi seçiminizdir.

Basit tutun

Şimdi başlıyorsanız, her şeyi olabildiğince basit tutmaya çalışın. İşleri fazla karmaşık hale getirmeyin çünkü bu süreçte kaybolacaksınız.

Öğrenecek çok şeyiniz var ve ilerledikçe birçok şey hakkında fikrinizi değiştireceksiniz, bu yüzden daha karmaşık görevler için zamanınızı ve enerjinizi koruyun.

2. Adım: Harika içerik yayınlamaya başlayın

Demek bir web siteniz var ve çalışıyor, bu harika!

Şimdi, blog yazmanın en zor ve zorlu görevlerinden birine ulaşmanın zamanı geldi, bu da blogunuz için gerçek içeriği oluşturmaktan başka bir şey değildir.

Bunu aklınızda bulundurun

İçeriği olmayan bir blog hiçbir şey değildir, vasat içeriğe sahip bir blog, zaten yayınlanmış milyonlarca blogdan yalnızca bir başka blogdur, harika içeriğe sahip bir blog para kazandıran bir iştir.

Bunu söyledikten sonra, blogunuzun başarısı için içeriğin önemini en başından anlamak önemlidir.

Harika (iyi, mükemmel veya harika – seçersiniz) içerik, size trafik (nasıl olduğunu aşağıda göreceğiz), güvenilirlik kazandıracak ve size para kazandıracak (farklı şekillerde).

Peki harika içerik nedir?

Harika blog içeriği mutlaka metin değildir; resimler, videolar, infografikler ve hatta sesler olabilir. AMA, Google’da (ve diğer arama motorlarında) yüksek sıralama elde etmek amacıyla, içeriğinizin öncelikle metin olması gerekir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, başlangıçta basit tutun. Daha sonra, en iyi sonuçlar için, içeriğinizi daha ilginç hale getirmek için metni diğer formlarla birleştirebilirsiniz.

Harika içerik aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Web siteniz için benzersizdir (daha önce yayınlanmış bir gönderinin tam bir kopyası değildir)
 • Yazım ve dil bilgisi hataları içermez
 • Anlamlı
 • Anlayışlı
 • Tarafsız
 • İnsanların bir şeyler yapmasına / anlamasına / öğrenmesine yardımcı olan bir şey
 • Okuması kolay

Yukarıdaki liste şimdilik pek bir anlam ifade etmiyorsa endişelenmeyin, daha deneyimli hale geldikçe onu daha iyi anlayacaksınız.

Web siteniz için pratik olarak nasıl iyi içerik oluşturabileceğinizi görelim.

Okumaktan / araştırmaktan / yazmaktan zevk aldığınız bir konu seçin

Blogunuz için içerik yazmaya başladığınızda, iyi içerik kriterlerini (yukarıda açıklandığı gibi) karşılayan içerik sağlayacak bir konumda olmalısınız.

Konuyla ilgili tutkulu değilseniz, bu süreç çok zor olacak ve daha başlamadan pes edeceksiniz.

Para kazandıran bir blog çok fazla içeriğe ihtiyaç duyar ve haftalık olarak (günlük değilse) ele almak için birçok fikir ve konu bulmanız gerekir, bu nedenle nişinizi seçerken bunu aklınızda bulundurun.

İyi bir kitleye sahip bir konu seçin

Bir konu hakkında tutkulu olmak yeterli değil, diğerleri de olmalı.

Blogunuzdan para kazanmak için insanların ürünlerinizi satın almasına veya reklam alanınız için para ödemesi için reklamcılara ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Seçtiğiniz konunun yeterli bir kitlesi yoksa yukarıdakilerin hiçbiri olmayacak.

Nişinizin potansiyeline ilişkin bir ön arama yapmanın en kolay yolu, Google’ı açmak ve aklınıza gelen ifadeleri (anahtar kelimeler) aramaktır.

Google’ın ilk sayfalarında görünen sonuçların sayısını ve web sitesi türlerini arayın.

Çok genişleme, özel yap

Seçtiğiniz konu için iyi bir hedef kitleye ihtiyacınız olsa da, çok genişlemeyin, çünkü aynı konu hakkında zaten binlerce web sitesi olması muhtemeldir.

Popüler konuların daha büyük bir kitlesi var ama aynı zamanda çok rekabetçidirler. Şimdi solo bir blogcu olarak başlıyorsanız, arkasında yazar ve SEO ekipleri olan çevrimiçi işletmelerden ziyade diğer blog yazarlarıyla rekabet etmek daha kolay olacaktır.

Bunu anlamayı kolaylaştıracak bir örnek vereyim.

Diyelim ki ‘fitness’ ve ‘sağlıklı yaşam’ konusunda tutkuluyorsunuz. Google’da ‘kilo verme’ veya ‘diyet’ için bir arama yaparsanız, birçoğu çevrimiçi dergilerden veya binlerce içerik sayfasıyla yüklü web sitelerinden olmak üzere binlerce sonuç alırsınız.

Yeni bir web sitesinin bunlarla rekabet etmesi ve bu kadar geniş terimler için Google trafiği alması imkansızdır.

Bunun yerine yapabileceğiniz şey, konunuzu daraltmak ve hala tutkunuzla ilgili olan ancak daha az rekabetle belirli bir nişin peşine düşmektir. Bir örnek “çocuklar için sağlıklı yaşam tavsiyesi” olabilir.

Bu, özellikle çocukları için sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamayı öğrenmek isteyen ebeveynler tarafından çok ilgi gören bir konudur ve aynı zamanda onlara yardımcı olmak için bir ürün (belki bir e-kitap) satın almak için paraya sahiptirler.

Blogunuzda ne yazacağınızı bulmanın bu sürecine anahtar kelime araştırması denir.

Bu, en başından beri ustalaşmanız gereken bir süreç ve biraz zaman ayırmanızı ve aşağıdaki makaleleri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum:

Kaynaklar

 • Anahtar kelime araştırma süreci – İyi anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağına dair 10 kolay adım.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nelerdir – Bir blogun başarısı için uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemi.
 • SEO Anahtar Kelimeleri Nedir – SEO Anahtar Kelimeleri Nedir ve Nasıl Bulunur?

3. Adım: Blogunuza organik trafik oluşturun

Şimdiye kadarki süreci özetleyelim.

İlk adımınız kendi etki alanınızı kaydettirmek ve blogunuzu kurmaktır.

İkinci adımınız, blogunuzda ele alınacak konulara karar vermek ve anahtar kelime araştırma sürecinde ustalaşmaktır.

Bir sonraki adım, blogunuza organik trafik oluşturmaya başlamaktır ve bu bölümde tartışacağım şey budur.

Organik trafik nedir?

Blogunuzdan para kazanmak için sadece genel olarak trafiğe değil , organik trafiğe de ihtiyacınız var . Organik trafik, arama motorlarından (çoğunlukla Google) üretilir .

Organik trafiği diğer trafik kaynaklarından daha değerli kılan şey, “kullanıcının amacı” dır.

Google’ın arama kutusuna sorgu yazan bir kullanıcının net bir amacı vardır. Ya bir soruya cevap arıyor, bir şeyler öğrenmek, bilgi bulmak ya da bir ürün satın almak istiyor.

Amaçları , arama sorgusunda kullandıkları gerçek arama terimleriyle ifade edilir .

Örneğin, “web sitem için bir SEO denetimi nasıl yapılır” arayan bir kullanıcının, bir SEO denetiminin nasıl gerçekleştirileceğine dair adım adım bir rehber aradığı açıktır .

Çok spesifiktir ve bu terim için (veya ilgili) sıralamaya uygun olmak için, Google’a manuel denetimin nasıl yapılacağına dair kapsamlı bir kılavuz sağlamanız gerekir.

Bunu doğru bir şekilde yaptığınızda, blog yayınlarınız sonunda Google’da üst sıralarda yer alacak ve blogunuza hedeflenen organik trafik almaya başlayacaksınız.

Blogunuza organik trafik nasıl çekilir?

Hedeflenen organik trafik, blogunuz için en değerli trafik kaynağıdır çünkü dönüşüm sağlayan trafiktir.

‘Dönüştür’ derken birkaç şeyi kastediyoruz:

 • Kullanıcıların sayfanızda daha uzun süre kalması, yayınınızı okur
 • Bülteninize abone olma olasılığı daha yüksektir
 • Hizmetleriniz için araştırma yapma olasılığı daha yüksektir
 • Ürünlerinizi satın alma olasılığı daha yüksektir

Bunların her birini yazının son bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak şimdilik blogunuz için nasıl daha fazla arama motoru trafiği elde edebileceğinizi görelim.

Harika içeriğe ihtiyacınız var

Bunu yukarıdaki 2. adımda ele almış olmama rağmen, son derece önemli olduğu için bundan tekrar bahsediyorum. İçeriğiniz Google standartlarına uygun değilse, aşağıda ne okuyacaksanız çalışmayacaktır.

Teknik SEO’nuzu doğru yapmanız gerekir

Teknik SEO , blogunuzun kurulumu ve arama motorları için ne kadar iyi optimize edildiği ile ilgilidir.

Blog oluşturma platformunuz (özellikle WordPress ise) varsayılan olarak SEO dostudur, ancak yine de, onu daha da iyi hale getirmek için kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gereken birkaç şey vardır.

Gibi şeyler:

 • Blog yapısı
 • URL Yapısı
 • XML Site Haritası optimizasyonu
 • Şema İşaretlemelerinin Kullanımı
 • Kanonik URL’ler
 • Kategori ve etiket sayfalarınızı optimize etme
 • Web Sitesi Hızı
 • Mobil Uyumluluk ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
 • Web yöneticisi araçları SEO

Süreçte hepsi çok önemlidir.

Sayfa İçi SEO’nuzu doğru bir şekilde almanız gerekir

Sayfa içi SEO , teknik SEO’nun bir adım ötesine geçer ve içeriğinizi ve web sayfalarınızı arama motorları için nasıl daha görünür hale getirebileceğinizle ilgilidir.

Sayfa içi SEO’nuzu gözden geçirirken, aşağıdaki gibi şeylerle ilgileneceksiniz:

 • Optimize edilmiş başlıklar ve açıklama
 • Gönderi Uzunluğu
 • İçeriğinizde resim ve video kullanımı
 • Başlıkların ve yazı biçimlendirmesinin doğru kullanımı
 • Maksimum SEO için en iyi dahili bağlantı uygulamaları

Sayfa Dışı SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekiyor

Organik trafiğinizi artırmak için şimdiye kadar açıklanan tüm eylemler, web sitenizde değiştirebileceğiniz / optimize edebileceğiniz öğelerle ilgilidir.

Arama motorlarından daha fazla trafik almanın bir diğer önemli yönü de sayfa dışı SEO’dur.

Sayfa Dışı SEO , içeriğiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için farkındalığı artırmak amacıyla web sitenizi Web’de tanıtma sürecidir.

Başka bir deyişle, diğer web sitesi sahiplerine var olduğunuzu bildirmeniz gerekir. Bunu yapmanın faydaları çoktur:

 • Arama motorlarının, diğer web sitelerinden referansları (bağlantıları) olan daha yüksek web sitelerini sıralama olasılığı daha yüksektir.
 • Daha fazla trafik alacaksınız.
 • Kendinizi nişinizde bir uzman olarak kuracaksınız.

Daha önce defalarca bahsettiğim gibi:

İyi Sayfa İçi SEO sizi Google’ın ilk sayfalarına götürebilirken, iyi Sayfa Dışı SEO sizi en üst konumlara getirebilir.

En popüler ve etkili sayfa dışı SEO yöntemi bağlantı kurmadır.

Bağlantı kurma nedir ve neden çok önemlidir?

Arama motoru sıralama algoritmaları her zaman bir web sitesinin kalitesini anlamanın yollarını arar.

Bir arama motorunun ve özellikle de Google’ın temel amacı, kullanıcıları iyi içeriğe sahip, gezinmesi kolay ve genel olarak yüksek kaliteli web siteleri sunarak kullanıcılarını mutlu etmektir .

Sayfa içi SEO optimizasyonlarının yanı sıra, onları web sitenizin bu kategoriye girdiğine ikna etmenin bir başka yolu, web sitenizin sayfalarına işaret eden diğer web sitelerinden harici bağlantılara sahip olmaktır.

Diğer şeyler eşit olduğunda, en çok gelen bağlantıya sahip web sitesi SERPS’te daha üst sıralarda yer alacaktır.

Bağlantı kurma karmaşık bir konudur ve blog yazmaya yeni başlayanların anlamakta zorlandığı bir konudur. Bunu deneyimlerimden ve blog okuyucularımdan ve müşterilerimden aldığım geri bildirimlerden biliyorum.

Bu aşamada bağlantı kurma hakkında bilmeniz gerekenler:

 • Bu bir miktar meselesi değil ama çoğunlukla bir nitelik meselesi. Bu, yüksek sıralamalara ulaşmak için kaç bağlantı almanız gerektiğine dair sihirli bir sayı olmadığı, ancak bu bağlantıların nereden geldiği anlamına gelir.
 • Google’ın güveni yüksek olan konu web sitelerinizle ilgili bağlantılar, makale dizinlerinden veya diğer düşük kaliteli web sitelerinden gelen bağlantılardan daha değerlidir.
 • Siyah şapka bağlantı kurma uygulamalarına girerseniz (yani bağlantı satın alırsanız, başkalarıyla bağlantı alışverişinde bulunursanız), Google başınızı belaya sokar.
 • Google’ın algoritmaları, web sitenizi algoritmalarını değiştirmeye çalıştıkları için cezalandıracak ve sonuç olarak tüm sıralamanızı kaybedeceksiniz.

Link oluşturma yoluyla blogunuzun trafiğini nasıl artırabilirsiniz?

En popüler bağlantı kurma yöntemleri şunlardır:

 • Sizinkinden daha büyük ve daha iyi bilinen web sitelerinde misafir yazıları
 • İçeriğinizden diğer web sitelerine bağlantı verin ve onları bilgilendirmek için onlarla iletişime geçin. Web sitenizi yararlı bulurlarsa, iyiliğe karşılık vermeye karar verebilirler.
 • Diğer web yöneticileriyle iletişim kurmak ve web sitenizi ve içeriğinizi tanıtmak

4. Adım: Markanızın etrafında bir topluluk oluşturun

Harika içeriğe sahip bir blogunuz olduğunda ve trafik akmaya başladığında, bir sonraki adımınız markanızın etrafında bir topluluk oluşturmaktır.

Yeni başlayanların yaptığı yaygın bir hata, bu adımı atlamak ve doğrudan para kazanma kısmına gitmektir, ancak bu en verimli yol değildir.

Herhangi bir satış (dönüştürme) yapmadan önce, önce kullanıcının güvenini kazanmanız gerekir ve bu, topluluk oluşturma yoluyla sağlanır.

Sadece blog değil, ‘marka’ terimini kullandığıma ve bunun bilerek yapıldığına dikkat edin.

Bu aşamada, blogunuzu bir hobi olarak düşünmeyi bırakmanız gerekir, ancak zihniyetinizi değiştirmeli ve ona ‘gerçek’ bir işe yaklaşıyormuş gibi yaklaşmalısınız.

Hepimiz markalaşmanın herhangi bir işletmenin başarısının çok önemli bir yönü olduğunu biliyoruz ve blogunuz bu kuralın bir istisnası değil.

Markalaşmayla ilgili yapabileceğiniz pek çok şey vardır (farklı bir logo, benzersiz bir slogan vb.) Ve topluluk oluşturma bunlardan biridir.

Bir blog için topluluk oluşturma nedir?

Basit bir ifadeyle, yapmaya çalıştığınız şey blogunuzu takip edecek, içeriğinizle etkileşime girecek ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alacak bir insan topluluğu oluşturmaktır.

Bunu yapmanın en yaygın yolları şudur:

Eposta pazarlama

E-posta listenize (diğer adıyla haber bülteni) abone olan kişiler, blogunuz için değerli bir varlıktır. E-posta listenizi, blogunuzda yeni içerik bulunduğunda topluluğunuzu bilgilendirmek, geri bildirimlerini istemek ve onlara ürün veya hizmet satmak için kullanabilirsiniz.

Bu, ilk günden itibaren olmayacak, önce e-postalarınızla değer sağlayarak onların güvenini kazanmanız gerekiyor, ancak günün sonunda, blogunuzun etrafında bir topluluk oluşturmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Benim durumumda, SEO kurslarımın aylık satışlarının% 20’si e-posta listem aracılığıyla üretiliyor.

Sosyal Medya ağı

Bazı insanlar e-posta almayı sevmezler, haberlerini okumak, arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve genellikle zamanlarının çoğunu çevrimiçi olarak geçirmek için sosyal ağları kullanmayı tercih ederler.

Potansiyel takipçilerinizle aynı kanallarda sosyal varlığınızın olduğundan emin olmalısınız.

Kullanabileceğiniz pek çok sosyal medya ağı vardır, ancak blogunuzun markasını oluşturmanın ve oluşturmanın başlangıcında olduğunuz için, diğerlerinden daha etkili olduğu kanıtlanmış kanallara konsantre olmak daha iyidir (takipçi oluşturma söz konusu olduğunda) ) ve bunlar Facebook ve Twitter’dır.

Facebook’ta hayran kitlenizi oluşturarak başlayın ve ayrıca Twitter’da günde 10-15 dakika geçirin.

Amacınızın, yalnızca sosyal varlığı olan herkesle değil, blogunuzun potansiyel takipçileri ve müşterileri olabilecek kişilerle bağlantı kurmak olduğunu unutmayın. Biraz profil oluşturun ve hedef kitlenizi akıllıca seçin.

Web push bildirimleri

Bu, topluluğunuzla bağlantı kurmanın başka bir yoludur. Push bildirimlerine kaydolan kişiler, her yeni gönderi yayınlandığında ve onlara yeni bir ileti göndermek istediğinizde bildirim alır.

Yorumları yanıtlama

Son olarak, blog yorumlarını unutmamalısınız. Diğer bloglara yazabileceğiniz yorumlardan bahsetmiyorum, diğer kişilerin blogunuza gönderdiği yorumları yanıtlamak için.

Biri makalelerinizden birine yorum yazarsa, yanıt almayı bekler ve bir topluluk oluşturmaya çalışırken onları görmezden gelmek iyi değildir.

Eski yazılarımdan bazılarına bakın ve onlarca yorumu olduğunu fark edeceksiniz. Günlük olarak yaptığım şey, yorumların her birine yanıt vermeye çalışmak ve okuyucularıma elimden geldiğince yardımcı olmaktır.

Tüm yorumları onaylamıyorum; Yalnızca anlamlı (spam veya kendi kendine tanıtım yapmayan) yorumlar yayınlıyorum ve bu daha fazla insanı yorumlarını göndermeye teşvik ediyor.

5. Adım: Reklam satarak para kazanmaya başlayın

Para kazanma kısmına ulaşmak için kaç şey yapmanız gerektiğini fark ettiniz mi?

Bu blog yazısı blogunuzdan para kazanmakla ilgili olsa da, içeriğin neredeyse ¾’ü bundan önceki etkinliklerle ilgilidir ve para için bloglama gerçek hayatta böyle işler.

Bir hatırlatma olarak, aşağıdaki durumlarda blogunuzdan para kazanmayacağınızı anlamanız gerekir :

 • Yeterli organik trafiğiniz yok
 • Yeterli bir e-posta listeniz yok
 • Sadık bir takipçiler topluluğunuz yok.
 • Dönüştüren içeriğiniz yok

Yukarıdaki görevleri başarıyla tamamladığınızı varsayarsak, çevrimiçi olarak nasıl para kazanabileceğinizi ve sıkı çalışmanız için kendinizi nasıl ödüllendirebileceğinizi görelim.

Reklam Alanı Satma: Google AdSense

Ben harika bir AdSense eğlencesiyim, itiraf ediyorum! 15 yıldan fazla bir süredir AdSense yayıncısıyım ve alternatifleri olmasına rağmen, Google Adsense hala çevrimiçi para kazanmanın en iyi yollarından biri.

Bloglarımda Adsense kullanıyorum ve şu ana kadar 6 rakamlı güzel bir miktar kazandım.

Bu blogda Adsense kullanmıyorum çünkü aşağıda okuyacağınız gibi, AdSense’in blogunuzdan para kazanmanın en iyi yolu olmadığı durumlar vardır.

AdSense ile para kazanma hakkında bilmeniz gereken birkaç şey :

Kolay ve güvenilir

Adsense kullanımı çok kolay ve güvenilirdir. İhtiyacınız olan tek şey harika içeriğe ve çok fazla trafiğe sahip bir blog.

AdSense’i blogunuza eklersiniz ve insanlar reklamlarınızdan birini tıkladığında, reklamveren tarafından ödenen paranın% 68’ini alırsınız (kalan% 32, bu hizmeti kanıtlamak için Google’a gider).

Güvenilirdir çünkü Google’ın size zamanında ödeme yapacağını ve sistemi sahtekarlık ve spam’den korumak için elinden gelen her şeyi yapacağını biliyorsunuz.

Ne tür reklamların gösterileceğini, ne sıklıkla gösterileceğini, nasıl görüneceğini ve daha pek çok şeyi seçebilirsiniz.

AdSense’ten ne kadar para kazanabilirsiniz?

Adsense’den kazanabileceğiniz para miktarı üç şeye bağlıdır:

 • Organik trafik düzeyleriniz
 • Reklamlarınızın yerleştirilmesi
 • Nişiniz için mevcut reklamverenlerin sayısı.

Şu faktörleri hızlıca inceleyelim:

Açıkçası, ne kadar çok trafiğiniz varsa, Adsense’den o kadar çok para kazanabilirsiniz. Bu kadar basit.

Adsense’den para kazanmak için, insanların reklamlarınızı tıklamasına ihtiyacınız var ve reklamlarınızın sayfadaki konumu çok önemli bir faktördür.

En iyi yol, farklı reklam yerleşimlerini test etmek ve ana içeriğinize (kenar çubuğu ve altbilginin aksine) Adsense’i yerleştirdiğinizde hangi yerleşimlerin sizin için daha iyi çalıştığını bulmak olsa da, daha yüksek tıklama oranları (TO) bekleyebilirsiniz ve bu, daha fazla kazanç.

Ekranın üst kısmındaki reklamlar da daha iyi performans gösterir.

Adsense, anahtar kelime tabanlı bir açık artırma türü sistemidir. Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında ve ardından AdSense reklamları olan bir web sitesini ziyaret ettiğinde, arama sorgusuyla alakalı reklamları kullanıcıya göstermeye çalışır.

Çok fazla rekabet varsa, yani ilgili birçok reklam varsa, bu reklamverenin ödeyeceği parayı ve kazanacağınız parayı artırır.

AdSense aracılığıyla blogunuzun veya ürünlerinizin reklamını yapabilir misiniz?

Evet, Google Adwords üzerinden yapabilirsiniz. AdWords, reklamverenler tarafından Google arama ve Adsense web sitelerinde görüntülenen reklamları çalıştırmak için kullanılan sistemdir.

Adwords’ü kullanamayacağınızı ve üzerinde Adsense bulunan bir açılış sayfasına PPC trafiğini çekemeyeceğinizi unutmayın. Geçmişte bu, bazı insanlara çok para kazandıran ama artık olmayan bir yöntemdi.

Adsense’i kullanmak en iyi ne zaman?

 • AdSense’i birçok konuyu (haber portalları, dergiler, gazeteler, forumlar vb.) Kapsayan web sitelerinde kullanın.
 • Adsense’i sağlıklı yaşam nişindeki web sitelerinde kullanın (fitness blogları, kilo kaybı vb.).
 • AdSense’i çok sayıda sayfa görüntülemesi olan web sitelerinde kullanın.

Adsense’i KULLANMAMAK en iyi ne zaman?

 • Kendi ürün veya hizmetlerinizi yapıp satabileceğiniz zaman Adsense’i kullanmayın.
 • Bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla para kazanabileceğiniz zaman Adsense’i kullanmayın.

Adım 6: Kendi ürün veya hizmetlerinizi satarak para kazanın

Yukarıda bu blogda AdSense kullanmadığımı belirtmiştim. Nedeni basit. Bu blogun amacı reklamlardan para kazanmak değil.

Şöyle düşünün: Blogunuzda reklam alanı sattığınızda ne olur? % 30’u aracıya (reklam şirketi) gittiği ve reklamveren içeriğinizden ve sıkı çalışmanızdan kar sağladığından, paranın yalnızca bir kısmını alırsınız.

Para kaybını en aza indirmek için kendi ürün veya hizmetlerinizi yaratmayı ve satmayı düşünmelisiniz.

Tabii ki bu göründüğü kadar kolay değil. Başkalarının bunun için para ödemeye istekli olacağı ürünler yaratmak çok çaba ve sıkı çalışma gerektirir ANCAK uzun ömürlü bir çevrimiçi iş kurmanın en iyi yolu budur.

Kendi ürünlerinize sahip olmak karınızı en üst düzeye çıkaracak ve daha fazla trafik elde etmek için yaptığınız her çabanın size daha fazla satış getireceğini biliyorsunuz.

Blogunuz aracılığıyla çevrimiçi oluşturmak ve satmak için en kolay ürün türü e-kitaplar ve çevrimiçi kurslardır.

Kendi ürününüzü yaratmak için herhangi bir zaman ve muhtemelen para harcamadan önce biraz ev ödevi yapmalısınız.

Daha spesifik olmak için şu 4 soruyu cevaplamanız gerekir:

 1. Ne tür bir ürün yaratılmalı?
 2. Ürününüzü potansiyel olarak kimler satın alabilir?
 3. Satmak için ne kadar?
 4. Ürünü gerçekten yapmadan önce ürün fikrinizi nasıl test edebilirsiniz?

İlk üç soruyu cevaplamak için, araştırmanızı yapmanız ve piyasada halihazırda neyin mevcut olduğunu, kimin sattığını ve ne kadar sattığını öğrenmeniz gerekir.

Ancak bu verilere sahip olsanız bile, yine de en önemlisi, ürünü gerçekten yapmadan önce bir ürün için fikrinizin satılıp satılmayacağını bilmektir ve aşağıda açıklayacağım şey budur.

Bir SEO Kursu oluşturmayı ve bunu blogum aracılığıyla satmayı düşündüğümde, bunun okuyucularımın (ve topluluğumun) satın almaya istekli olup olmayacağından emin değildim. Sonuçta, Ücretsiz olarak kullanılabilen yüzlerce SEO kaynağı var.

Yani fikrimi test etmek için yaptığım şey şuydu:

 • Kursum için bir satış sayfası oluşturdum (şu anda gördüğünüze benzer).
 • Trafiği o sayfaya yönlendirmek için makalelerime ve kenar çubuğuma afişler (harekete geçirme kutuları) ekledim.
 • Birisi ŞİMDİ SATIN AL düğmesine tıkladığında ödeme sayfasına yönlendirildi ancak satın alma işlemini tamamlamaya çalıştıklarında ürünün henüz mevcut olmadığını belirten bir mesaj aldı.

Bunun en iyi kullanıcı deneyimi olmadığını biliyorum, ancak birçok soruyu yanıtlamama yardımcı oldu ve kursu oluşturmak için bana enerji ve güç verdi.

Yukarıdaki testi 2 hafta çalıştırdım ve sonunda şunu biliyordum:

 • CTA kutularını kaç kişi tıkladı (Farklı mesajları test ettim ve daha iyi dönüştüğünü buldum)
 • Satış sayfasını kaç kişi ziyaret etti
 • Sepete Ekle Düğmelerini kaç kişi tıkladı?
 • Kaç kişi ödeme sayfasını ziyaret edip şimdi satın al düğmesini tıklayarak satın alma işlemini tamamlama niyetinde bulundu

Ayrıca menşe ülkelerini, kullandıkları cihazı ve diğer birçok ayrıntıyı da biliyordum.

Tüm bilgileri analiz ettikten sonra, SEO ile ilgili bir e-kitabın okuyucularımın istediği ve satın almaya istekli olduğu bir şey olduğuna karar verdim.

Bu yüzden testi durdurdum ve gerçek ürünü yarattım. Kolay bir iş değildi; Kursun ilk versiyonunu oluşturmam yaklaşık 6 ayımı aldı ama sonunda yaptığım için çok mutlu oldum.

Gerçek satış rakamları testten bile daha iyiydi ve geçen yıldan bu yana kurs satışları güzel bir aylık gelir yarattı.

Sonuç olarak şu: Araştırmanızı yapın, bir fikir bulun ve test edin. Test başarılı olursa, işlemi yeniden başlatmazsanız uygulamaya devam edin.

Adım 7: Satış ortaklığı yoluyla para kazanın

Son olarak, blogunuzdan para kazanmanın başka bir yolu da komisyon karşılığında başkalarının ürünlerini (dijital veya fiziksel) satmaktır.

Bu genellikle bağlı kuruluş pazarlaması olarak bilinir . İşte sürecin bir özeti.

 • Hangi ürünleri tanıtmak istediğinizi bulursunuz
 • Bağlı kuruluş pazarlama programlarına kaydolursunuz ve kullanmak için benzersiz bir bağlantı ve afişler alırsınız
 • Blogunuza bağlantılar / afişler eklersiniz
 • Birisi bağlantılara tıkladığında, sağlayıcının web sitesine yönlendirilir.
 • Bir satın alma yaptıklarında, kararlaştırılan komisyonu alırsınız

Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Göründüğü kadar kolay değil. Hala tanıtmak için doğru ürünleri bulmanız gerekiyor ve okuyucularınızın ve topluluğunuzun önereceğiniz ürünleri satın almak için para ödemeye istekli olup olmadığını test etmeniz gerekiyor.

Bağlı kuruluş pazarlamasına başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler:

 • Kişisel olarak kullanmadığınız ürün veya hizmetleri tanıtmayın. Kullanıcınızın güvenini kaybetmek istemezsiniz. Yalnızca kişisel deneyimlerinizden bildiğiniz, okuyucularınıza yardımcı olacak ürünleri tanıtın.
 • Google, tek amacı bağlı kuruluş bağlantılarından para kazanmak olan web sitelerini veya web sayfalarını sevmez. Web siteniz, çok fazla tanıtım yapmadan kullanıcıya gerçek değer sağlamalıdır.
 • Aşırıya kaçmayın. Blog içeriğinizde ürün önermek sorun değil, ancak her zaman değil. İyi bağlı kuruluş pazarlamacıları her zaman ürünleri tanıtmaz. Önce okuyucularına değer katarlar, ardından ürünler önerirler.
 • WordPress kullanıyorsanız, bağlı kuruluş bağlantılarınızı (beyaz şapka yolu) nasıl kullanacağınızla ilgili bu kılavuzu okuyun .

Bağlı kuruluş pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Pat Flynn’in blogunu okuyun , bugün internetteki en başarılı bağlı kuruluş pazarlamacılarından biridir.

Sonuç

Para için blog yazmak teorik bir kavram değildir. Binlerce blog yazarı, blogları aracılığıyla ya reklam alanı, kendi ürünlerini / hizmetlerini satarak ya da bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla para kazanıyor.

Tüm bu başarılı blog yazarlarının bazı ortak noktaları vardır:

 • Harika içeriğe sahip blogları var.
 • Blogları etrafında topluluklar oluşturmayı başardılar.
 • Para kazanmak için birden fazla yol kullanıyorlar. Kendi ürünleri var ama aynı zamanda bağlı kuruluş pazarlama ve satış reklam alanlarından da para kazanıyorlar.
 • Yıllardır blog yazıyorlar ve bloglarından para kazanma noktasına gelmeleri birkaç yıl aldı.

Bu noktaya geldiyseniz, bununla gitmenize izin vereceğim:

Herkes blog yazarak nasıl para kazanılacağını öğrenebilir. Kazanacağınız para miktarı, bunun gerçekleşmesi için ayırmak istediğiniz iş miktarına bağlıdır.

Bu kolay bir iş değil ve birkaç ay hatta yıllar içinde sonuç verecek bir şey değil, zaman alacak ve ÇOK sabır gerektirecek. ANCAK, yukarıda da bahsettiğim gibi, bir kez gerçekleştiğinde bu dünyadaki en iyi işlerden biridir!

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir