Pazarlama

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Google Analytics Raporları

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Google Analytics Raporları. Google analytics size web siteniz hakkında pek çok bilgi verebilir ve eğer başlangıç ​​seviyesindeyseniz raporlar arasında kolayca kaybolabilirsiniz.

Bu gönderiyle amacım, yeni başlayanların web siteleri hakkında bazı temel bilgileri anlamalarına yardımcı olmak için en iyi 7 raporu açıklamak ve göstermektir.

Bunlar, 4 w’ye (‘ne’, ‘ne zaman’, ‘nerede’ ve ‘kim’) cevap vermek isteyen herhangi bir web yöneticisi için mutlak temeldir.

Google Analytics Temel Raporları

 1. Her gün ve nereden kaç ziyaret alıyorum?
 2. Masaüstü / Mobil / Tabletten kaç kullanıcı ziyaret ediyor?
 3. Sitemin en popüler sayfaları hangileri?
 4. İnsanlar sitemi ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaları (açılış sayfalarını) görüyor?
 5. Şu anda web sitemi kaç kişi görüntülüyor?
 6. Kullanıcılar web siteme göz atarken hangi düğmeleri tıklar?
 7. En çok ziyaretimi günün hangi saatinde alıyorum?

1. Her gün ve nereden kaç ziyaret alıyorum?

Bu, günlük olarak çalıştırdığım bir rapordur. Bu raporu, TOPLAMA> Tüm Trafik> Kaynak / Aracı seçerek görüntüleyebilirsiniz.

Bu raporun gösterdiği, seçilen dönem için ziyaretlerin sayısı ve bunların kökenidir.

Aramadan kaç ziyaret geldiğini (yani organik), kaç ziyaretin doğrudan olduğunu vb. Görebilirsiniz.

Üstteki çubukta (grafiğin altında) diğer şeylerin yanı sıra şunları da görebilirsiniz:

 • Sayfalar / Oturum: ziyaret başına sayfalar, yani okuyucularınızın web sitenizden ayrılmadan önce ortalama kaç sayfa görüntülediği – sayı ne kadar büyükse o kadar iyidir
 • Ort. Oturum Süresi: Ziyaretçileriniz sitede ne kadar (ortalama) kalıyor – sayı ne kadar büyükse o kadar iyi
 • Yeni Kullanıcılar: İlk ziyaretlerin sayısı (seçilen tarih aralığı için)
 • Hemen Çıkma oranı:   Hemen çıkma oranı , sitenizdeki diğer sayfaları görüntülemeden web sitenizden ayrılan kişilerin yüzdesidir. – sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir.

2. Masaüstü / Mobil / Tabletten kaç kullanıcı ziyaret ediyor?

Çok faydalı bir rapor, Mobil Genel Bakış’dır. Web sitenizi bir masaüstü bilgisayardan, cep telefonundan veya tabletten kaç kullanıcının ziyaret ettiğini gösterir.

Bu rapora KİTLE> Mobil> Genel Bakış’ı seçerek erişebilirsiniz .

Sitenizin en popüler sayfalarının hangileri olduğunu öğrenmek için DAVRANIŞ> Site İçeriği> Tüm Sayfalar’a gidin.

En popüler sayfanızın ana sayfanız olmaması veya sitenizin kategorilerinden hangilerinin daha çok ziyaret edildiği gibi bir dizi sürpriz bulabilirsiniz.

4. Kişiler sitemi ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaları (açılış sayfalarını) görüyor?

Açılış sayfaları raporu, insanlar web sitesini ziyaret ettiklerinde ilk olarak hangi sayfaların görüldüğünü gösterir. Bu raporu Kaynak / Aracı ile birleştirebilir (ikincil boyut açılır listesinden Kaynak / Aracı seçin) ve her bir trafik kaynağından ilk olarak hangi sayfaların ziyaret edildiğine dair doğru bir resim elde edebilirsiniz.

Bu raporu görüntülemek için  DAVRANIŞ> Site İçeriği> Açılış Sayfaları’nı seçin.

İkincil boyut özelliğini kullanarak her zaman farklı kombinasyonlar kullanabileceğinizi ve yepyeni bir rapor kümesi görebileceğinizi unutmayın.

5. Web sitemi şu anda kaç kişi görüntülüyor?

Bu, ziyaretlerin sayısını gerçek zamanlı olarak gösteren çok faydalı bir rapordur. Bu raporu GERÇEK ZAMAN>  Genel Bakış’ı seçerek bulabilirsiniz .

6. Kullanıcılar web siteme göz atarken hangi düğmeleri tıklar?

Farklı raporların yanı sıra, Google Analytics’in bir başka güzel özelliği de  Sayfa İçi Analytics’tir . Sayfa İçi Analytics ile bir sayfanın hangi düğmelerinin / bağlantılarının / alanlarının tıklandığını görebilirsiniz.

Bu, birçok bariz nedenden dolayı bilmek iyidir ve web sitenizi analiz etmenize ve optimize etmenize gerçekten yardımcı olabilir. Belki de içeriğin bir kısmını ekranın üst kısmına taşımalı veya okuyucularınızın daha çok neyi tercih ettiğini (metin veya resimler) ve diğer birçok yararlı bilgiyi görmelisiniz.

Sayfa içi analiz verilerinizi görüntülemek için önce resmi Sayfa Analizi Chrome Uzantısını yüklemeniz gerekir .

üklendikten sonra, sayfa içi analizleri görüntülemek istediğiniz bir sayfaya gidin ve krom tarayıcınızdaki Analytics simgesini tıklayın. Aşağıda gösterilene benzer bir ekran görmelisiniz. Daha fazla bilgi almak için farenizi farklı metriklerin üzerine getirin.

Not: Google Analytics verilerini tarayıcınızda görüntülemek için, Google Analytics’te söz konusu web sitesi için yönetici rolüne sahip bir hesapla Google’da oturum açmanız gerekir  .

7. En çok ziyaretimi günün hangi saatinde alıyorum?

Varsayılan olarak, Google Analytics istatistikleri size Güne göre gösterir ve ana panelde Hafta veya  Aya göre seçim yapma seçeneğiniz vardır .

Yararlı bir rapor, özellikle web sitenizde ürün veya hizmet satıyorsanız, verileri günün saatine göre analiz etmektir .

En çok trafiği günün hangi saatinde aldığınızı bilmek, yeni gönderilerinizi ne zaman yayınlayacağınız konusunda daha iyi kararlar vermenize, hatta Adwords kampanyalarınızı ayarlamanıza ve bu saatlerde teklifleri artırmanıza yardımcı olabilir.

Özel Bir Rapor Oluşturun

Bunu yapmanın iki yolu var. İlk olarak, yeni bir özel rapor oluşturabilirsiniz . Kulağa zor geliyor ama değil, sadece aşağıdaki basit adımları izleyin.

Soldaki menüden ÖZELLEŞTİRME> Özel Raporlar> Yeni Özel Rapor’u seçin .

Kaydedildikten sonra bu raporu tekrar görüntülemek için ÖZELLEŞTİRME> Özel Raporlar’a gidin ve Günün Saati raporunu tıklayın.

Bu raporun okunmasını kolaylaştırmak için üst çubuktaki PERFORMANS simgesine tıklayın ve raporu saate göre sıralayın ( saat kelimesine iki kez tıklayarak  ).

Lütfen raporun 24 saat biçimini kullandığını unutmayın.

İkincil boyut olarak Saati ekleyin

Diğer bir seçenek de ikincil boyutu kullanmak ve açılır menüden saati seçmektir  . Saati , oluşturduğunuz hemen hemen tüm raporlara ikincil boyut olarak ekleyebilirsiniz  .

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir